Google'dan internette reklamsız gelir yaratmak için yeni bir deneme: Contributor

Google'dan internette reklamsız gelir yaratmak için yeni bir deneme: Contributor

Görünen o ki Google da, büyük ölçüde reklamlar sayesinde "ücretsiz" olarak sunulan internetin, alternatif gelir modelleriyle fonlanıp fonlamayacağını araştırıyor. Bunun için kitle kaynaklı fonlamaya yönelen Google, yayıncıların reklamsız gelir yaratmasını sağlayacak programı Contributor'ı açtığını duyurdu.

Contributor by Google adlı programına üye olan yayıncıların, burada yayınladıkları içerikler reklamsız olarak ziyaretçilere sunuluyor. Bunun karşılığında ziyaretçilerin aylık olarak 1 ila 3 dolar arasında bir ücretle yayıncılara katkıda bulunması isteniyor. Reklam yerine kullanıcılara "teşekkür" mesajı gösteren Contributor, yayıncıların da reklam dışında bir kanaldan gelir yaratmasını amaçlıyor.

google contributor

İlk etapta Amerika'da beta yayınına başlayan Contributor için Google, aralarında Mashable, Imgur, wikiHOW, The Onion ve ScienceDaily'nin olduğu on yayıncıyla anlaşmış. Kullanıcıların henüz yalnızca davetiyeyle erişebildiği program, Google hesaplarından yönetiliyor. Kullanıcıların yaptıkları ödeme bütün bir program tarafından paylaşılmıyor, yalnızca belirli bir web sitesini ziyaret ettikleri zaman aktive ediliyor.

Yayıncılar ise Contributor'ı var olan Google reklam hesaplarından yönetiyor ve elbette gelirlerinin bir kısmını Google ile paylaşıyorlar.

Contributor, Google'ın reklama alternatif gelir kanallarını test ettiği ilk program değil. Daha önce, ziyaretçilerin websitesi içeriğini görmek için bir anket yapmasını ön gören Google Consumer Surveys ve YouTube'da izleyicilerin istediği kanala bağış yapmasını sağlayan Fan Funding programları da benzer bir motivasyonla geliştirilmişti yine Google tarafından.

Google'ın web için alternatif fonlama yöntemlerini test ediyor olması elbette şirketin bir süredir reklam dışında gelir kanallarını deniyor olmasıyla ilgili. Her ne kadar Contributor'ın yayıncılar ve kullanıcılar tarafından ne kadar tutulacağı tartışmalı olsa da, içerik sağlayıcılara alternatif bir model sunuluyor olmasını olumlu bir adım olarak değerlendirebiliriz.

Contibutor by Google programınn Amerika dışında sunulup sunulmayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yok. Davetiye içinse buraya gitmek gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.