Kararsız Kalma: Siyasi eğilimlerinizin hangi partiyle daha uyumlu olduğunu gösteren anket
Genel

Kararsız Kalma: Siyasi eğilimlerinizin hangi partiyle daha uyumlu olduğunu gösteren anket

Türkiye özellikle son bir aydır 7 Haziran genel seçimlerine kilitlenmiş durumda. Ekonomik vaatler, siyasi sözler vs. birbirini izliyor. Seçmenler de mitingler ve medya kavgalarının yarattığı kargaşada hayat standartlarına pozitif etki yapacak partiye karar vermeye çalışıyor. “Kararsız Kalma” başlıklı anket projesi, seçmenlerin mevcut siyasi eğilimlerinin hangi partiyle daha uyumlu olduğunu anlamaya yardımcı olmayı hedefliyor.

Özgürlük Araştırmaları Derneği ve 3H Hareketi tarafından bağımsız olarak hazırlanan ankette 25 soru yer alıyor. "Sizce devletin internet ve sosyal medya üzerindeki denetimi ne kadar olmalı?" sorusuyla başlayan ankette cevaplar sorulara göre değişiyor ve her soru 5 farklı şıkka sahip. Buna ek olarak sorulan sorunun ve konunun sizin için önemini belirtmeniz adına "Çok az önemli", "Az Önemli", "Normal", "Önemli" ve "Çok Önemli" şıklarından bir tanesini seçiyorsunuz. Testi tamamladıktan sonra siyasi görüşü size en yakın olan partiler yüzdelik sıralamayla listeleniyor, sonuçlarda yalnızca bir partinin yer almadığını belirtelim.

Kararsız kalma anketini kendiniz için buradan uygulayabilirsiniz.

Yorumlar (32)
 1. Hüseyin Serbest Hüseyin Serbest

  böyle çalısmaların anketlerin vb daha ön planda olması gerek degerli görüşleriniz için tesekkur ederim,basarılarınızın devamını dilerim admin.

  1. kesinlikle yanlış bu anket

 2. Çok güzel ama yetersiz olan bazı noktalatı mevcut, yine de elinize sağlık

 3. Ahmet Dolu Ahmet Dolu

  Güzel yapmışlar ama

  Çevresel etkilerine rağmen nükleer santral, 3. havalimanı ve 3. köprü projelerini gerekli görüyorum.

  Ve benzeri sorular daha güzel sorulmalı, gerekirse parçalara ayrılmalı.

  Ayrıca sonuçları gösterseler bu sorularla akpartiye anca %10 oy çıkar. %10dan fazla çıkıyorsa ak parti kesin %50 geçer benden demesi. :)

  1. AK Parti %69 MHP %21 Saadet %10

 4. Wolkanca Wolkanca

  güzelmiş. ellerine sağlık.

 5. Beğendim ama 1.2 parti daha eklenebilirdi, gayet doğru sonuçlar gösteriyor

 6. Murat Karlık Murat Karlık

  bu tarz anket vb çalısmaların faydalarını halka yansıtmanız gercekten takdir gösterilmesi gereken bi konu ilginiz ve alakanız için tesekkur eder böylesine faydalı çalısmalarınızın devamını dilerim

 7. Cok tarafli ve yonlendirmeli olmus. İktidar karsiti oldugu cok belli maalesef.

 8. Bende beğendim. Burada AKP 'yi tutturan olurmu merak etmiyor değilim.

 9. Çok mantıklı, güzel bir proje fakat taraflı cevap verdiğini düşünüyorum. 3-4 farklı test yaptım fakat yine de her sorgulamada HDP en yüksek veya 2. yüksek sırada çıktı. Muhafakazar partilerin cevaplarını yazmış olsam bile HDP çıkıyor. Ya üreten kişi samimi anlamda taraflı yada analiz doğru çalışmıyor..

  1. Eray Seçkin Eray Seçkin

   yahu birader analamadın mı sen. Bu siteyi yapan destekçilerin sitesine bak. Paralel yazarların resimlerini göreceksin. Onlarda HDP'ye çalışıyor. Yazık bu ülkenin solcusu geçinenlerine. Paraleller sayesinde neredeyse Kandile' e çıkacak oldular. İşin garip tarafı webrazzi bunda neye alet oluyor anlayamıyorum. Halbuki Arda abi geziparkından PKK'lıları görünce geri adım atmıştı. Şimdide atmalı.

   1. Hüseyin Şevi Topuz Hüseyin Şevi Topuz

    sen çok yanlış gelmişsin kardeş

   2. Yahu arkadaş ne cemaatmiş be. Nerede sözünüzün geçmediği birileri var Cemaatci, Nerede sevmediğiniz biri cemaatci. Nerede terfi edecek başarılı biri var cemaatçi, Hay cemaat kadar başınıza taş...

    Seçime girdiler bir dönem ecevit , sonra demirel, dün CHP MHP , bugün HDP, yarın TKP.

    Bir fıkrayı özet geçeyim.

    Temel Doktora gitmiş, "Her yerim ağrıyor" demiş. Doktorda ayağına dokun, başına dokun koluna dokun vs diye her yerine dokundurmuş ve her seferinde temel ah çekmiş. Doktor en sonunda senin parmağın kırık demiş.

    Aynı hesap sorunun partide veya siyasette olduğunu ne zaman anlicaksınız. Sürekli birilerine laf atanlar eğer hırsız veya arsızsa sesleri gür çıkar. Birilerini suçlar ve saflar da inanır. Sayın C.başkanının davosta söylediği bişi vardı. Sesini çok gür çıkıyor, biliyoruz ki bu suçluluk duygusundandır demişti. Şimdi sence kimin sesi gür çıkıyor?

    Bide kafanızı kullanın lütfen, Herşeye inanmayın, onlar chp li diyorlar inanıyorsunuz, mhp li diyorlar inanıyorsunuz şimdi hdp li diyorlar. ona da inanıyorusunuz. Allah her yöneticiye sizin gibi kafasını kullanmayan kullardan nasip etsin.

   3. Sehir Kackini Sehir Kackini

    Bu sitenin bazı yazarlarında hükümet karşıtlığı var, bunu elektrik kesintisi haberinde, dijital dünyaya erişim engeli haberlerinde çok net gördüm. Dil o kadar çirkindi ki takibi bıraktım. Oysa mesele sadece Şehit Savcı Kiraz'ın o iç yaralayan resimlerinin yayılmasını engellemekti. Hemen ooww dijital lanetlendi! Senin taraflı zihniyetin lanetli oysa! Senin eşin yahut baban o karede olsa ne yapardım diyecektim demedim.Teknolojiyle alakalı sıradan haber yazarken bile kişi kendini hero ya da zeyna falan mı sanıyor anlamıyorum. Ülkeyi bunlar yönetse battık abi ya.

    Ayrıca şu saçma anketi doldurmadım bile.

  2. Hüseyin Şevi Topuz Hüseyin Şevi Topuz

   Belki kendine itiraf edemiyorsun, gizli HDP'li olmayasın :)

 10. Fatih K. Fatih K.

  Herşeye olumsuz cevap verdim, 1-AKP, 2-MHP 3-SP meğilli çıktım.

  Yeşil parkamı yakıp, sürekli havada tuttuğum sol elimi indireceğim sanırım.

  10-12 soru ile yapılan testler ve hepsinin bakıldığında ya "evet" ya "hayır" yönlendirmesi olduğundan çok sağlıklı gelmiyor bana.

  Test süreçlerinde, cevaplama hızı, arka arka verdiği cevapların (akabinde soruların) benzerliği/benzersizliği vs. gibi etkenlerde sonuçlara yansımalı.

  Gereksiz gelebilir belki ama, bazı testlerde, ışığın gücü ve okuma mesafesi bile yorumlamalarda etkili olabiliyor.

  1. Ferhat Yilmaz Ferhat Yilmaz

   Her şeye olumsuz cevap verip başka bir sonuç çıkmasını nasıl bekliyordun? Bu test mevcut hükümetin yaptıkları ve yapmadıklarıyla ilgili görüşlerini belirttiğin bir test. Her şeye olumsuz cevap vermen zaten AKP'nin icraatlerini benimsediğin anlamına geliyor. AKP'liysen zaten sorun yok. Başka bir partiyi destekliyorsan, testi yeniden sağlıklı şekilde yapmanı tavsiye ederim.

 11. Turkmucit Turkmucit

  şu soru olayı özetlemiş, mesele anket değil. Keşke tarafsız olabilseydi http://i.imgur.com/pyN1isN.jpg

  1. Tarafsız olması gereken Diyanet mi? yoksa anket projesi mi?

   1. Özgür Günestekin Özgür Günestekin

    Tarafsın olması gerekn diyanet değil. Tarafsız olması gereken Anket. Çünkü yazarları zaman yazarları. Ayrıca diyanet elbette DIN'den taraf olacak, Ateistlikten taraf olacak değil ya..

 12. Eray Seçkin Eray Seçkin

  ihsan dağı denilen amca zamanda yazıyor. ve bu işin başında garip değil mi

 13. Girişim Girişim

  Güzel girişim, elinize sağlık.

 14. Testkararlı Testkararlı

  Hdp çıktı zaten kararsız değildim :)

 15. Oyunagelme Oyunagelme

  Bu HDP'nin bir oyunu ;)

 16. Özgür Özgür

  Insanlar artık bir anket sitesinden bile korkar olmuş. Yok paralel yok "mesele anket değil" vs vs. Bu kadar korkak ve çaresiz olmayın yahu, hemen saldırmayın.

  Gerçi havlayan köpek ısırmazmış.

 17. Biraz daha hükümet karşıtı olanla olmayanı tespit ankati gibi olmuş :)

 18. çok da yeterli bir çalışma olmamış. her partiden bri iki görüş alınmış

 19. Sorular o kadar taraflı ki anketi hazırlayanın nereye oy vereceğini anlamak çok kolay :)

 20. ya bunu kim yaptı anlam veremedim deneyim dedim ben saadet partisine oy vercem ama burda bana hdp çıktı daha sonra chp ve liberal parti sonra saadet çıktı bu yalan anketti kınıyorum soruları az ve yetersiz eğer türkiyede anketleri böyle yapıyolarsa seçimde onları güzel bir ders bekliyor....

 21. Tevhid Korkmaz Tevhid Korkmaz

  İnsanların bir şeyden korktuğu yok. Bir yazılımcı olarak böyle bir sitenin sorularla ve cevaplarla nerelere yönlendirilebileceğini iyi biliyoruz. Örnek olarak, projenin başında solcu olursa ne kadar tarafsız olur yada muhafazakar olursa ne kadar tarafsız olur. Tarafsız olması için ticari olması gerek. Hatta bazı ticari yapılan bile taraflı olduğu aşikar ise,tarafsızlık diye bir şey yoktur. Basit bir iki soruyu araya gömerek insanlar yönlendirilebilir.

  Zekasını çalıştıran insanlar için; haber de , reklamda, ankette bir yönlendirmedir. Zira beyin soru sorarken bilinç altını ortaya çıkarır. Bilenler bilir nöropazarlama diye bir olay var zaten. En nihayetinde siyasetçilerin, satıcıların, firmaların yaptığı şeyde pazarlamadır.

  Bende bir taraflı olarak ( tarafsızlığa inanmıyorum ki oda bir taraftır ) kararsız kalan insanlara şunu tavsiye edebilirim. Yaptıkları, yapacakları, kaygıları, amaçları, inandıkları değerleri, yaşam tarzları, gelecek kaygıları, ekonomi beklentileri gibi soruları kim karşılıyorsa ona oy versinler... En nihayetinde herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil. Bu iki tarafı da kötü etmez ama bir tarafı yanlış eder...

 22. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Nükleer santral konusuna gelince, Mersin den çok daha yakın santraller var İstanbul'a komşu ülkelerde, hatta bayıla bayıla tatile gittikleri yerlerdede var, ama nedense Türkiye sınırları içinde olunca sorun oluyor, burnunu dibinde olunca değil.Tarafsızlık diye birşey yok, Sezer ne kadar tarafsızdı cumhurbaşkanlığın da ki Erdoğan tarfsız olucakmış, seçim hiç yapılmasın o zaman, askeri cunta atasın yöneticileri olsun bitsin.