HAVELSAN, Silikon Vadisi merkezli Quantum3D'yi satın aldı

HAVELSAN, Silikon Vadisi merkezli Quantum3D'yi satın aldı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yazılım mühendisliği ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1982 yılında kurulan Ankara merkezli HAVELSAN A.Ş. (Hava Elektronik Sanayii)  duymaya çok da alışık olmadığımız tarzda bir satın almaya imza attı.  HAVELSAN, Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren Quantum3D'yi satın aldığını duyurdu.

San Jose'de 1997 yılında kurulan Quantum3D, gerçek zamanlı görsel simülasyon sistemi geliştirmeleri yapıyor. Quantum3D, yazılım ve donanımı buluşturarak jet, helikopter, çeşitli yer araçlarının ve havada yakıt ikmali gibi senaryoların simülasyonlarını geliştiriyor. Geliştirilen simülasyonlar eğitim faaliyetlerinde aktif olarak kullanılıyor.

Ortalık yapısını incelediğimizde, yüzde 98'inin Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olan yerli şirket yazılım ve teknoloji üretiminin yanı sıra, dışarıya teknoloji ve yazılım ihracatı da yapmak istediği açıkça belli oluyor. HAVELSAN'ın Silikon Vadisi'nde bir teknoloji şirketini satın almasını da bu isteğin bir sonucu olarak değerlendirebilmemiz mümkün. HAVELSAN'ın CEO'su Sadık Yamaç'ın da satın almayla ilgili yaptığı açıklamalarda, Amerika pazarına girerek eğitim çözümleri sunacaklarını belirtmesi, ülkemizin teknoloji ihracı açısından oldukça önemli.

Boeing, Lockheed Martin, Virgin Galactic, Honda gibi büyük müşterileri olan Quantum3D, ABD ordusunun bazı projelerine de dahil oluyor. 50 kişilik bir çalışan kadrosuna sahip Quantum3D, herhangi bir isim değişikliğine gitmeyecek ve mevcut çalışanlarıyla beraber çalışmalarını sürdürecek. Satın almanın bedeliyle ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadığını da son olarak belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.