Facebook sessiz sedasız Nokia'nın harita servisi HERE'ı kullanmaya başladı

Facebook sessiz sedasız Nokia'nın harita servisi HERE'ı kullanmaya başladı

Nokia'nın 2012 yılında HERE adıyla yenilediği ve o zamandan bu yana geliştirerek farklı platformlara da taşımayı başardığı harita servisi Here'ın satılacağı dedikoduları Nokia tarafından yalanlanmamıştı. Potansiyel alıcıları arasında Facebook, Uber, Samsung, Baidu, Apple, Yahoo ve Alibaba gibi dev isimlerin de geçtiği HERE için Nokia'nın 2 milyar dolarlık bir değerlemeyle masaya oturacağı söyleniyordu. Belki satın alma henüz gerçekleşmedi ama o istikamette önemli bir gelişme yaşandı ve Facebook ile yeni bir anlaşmaya imza atıldı. Fakat bu bir satın alma anlaşması değil, Facebook'un mobil versiyonunda, Instagram ve Messenger gibi uygulamalarında konum bazlı altyapıda Nokia HERE harita servisinin kullanımıyla alakalı bir anlaşma olduğu ortaya çıktı.

Nokia HERE neden iştah kabartıyor?

Bu gelişme her ne kadar Facebook'un Nokia HERE'ı satın alacağı anlamına gelmiyor olsa da, iki şirketi birbirine yakınlaştırdığı ve potansiyel bir satın almanın da mümkün olabileceğine ve bunun ön hazırlığına işaret ediyor olabilir. Çünkü Facebook'un en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birisi de bugüne dek işlerin yolunda gitmediği harita altyapı servisini geliştirmek. Diğer potansiyel alıcılara baktığımızda Uber'in araç çağırma, Apple ve Samsung'un ise rakiplerinin önemli bir iş birimini satın almak için harekete geçebileceğini söylenebilir.

Facebook ve Nokia'dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmezken şirketlerdeki basın sözcüleri Facebook üstünde Nokia HERE haritalarını denediklerini ve kullanıcı deneyimini geliştirmek üzere bunu yaptıklarını belirtti. Messenger ile Instagram'ın Android versiyonlarında da Here harita altyapısının test edilmeye başlandığı doğruladı. Bakalım HERE işi kimin olacak ya da Nokia, satıştan vazgeçebilir mi? Bunu biraz da zaman gösterecek gibi gözüküyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.