Microsoft, Project Oxford ile fotoğraflardan yaş tahmini yapacak: How-Old.net
Dijital

Microsoft, Project Oxford ile fotoğraflardan yaş tahmini yapacak: How-Old.net

 • Microsoft, akıllı ve öğrenebilir teknolojiler üstüne çalıştığı Project Oxford'u sessiz sedasız duyurdu ve bir dizi dikkat çekici API tanıtımını gerçekleştirdi.

howold-netMicrosoft, akıllı ve öğrenebilir teknolojiler üstüne çalıştığı Project Oxford'u sessiz sedasız duyurdu ve bir dizi dikkat çekici API tanıtımını gerçekleştirdi. Microsoft'un geliştiriciler için kullanıma açtığı önemli API'ler beta olarak açığa çıktı.

Uygulamalar arasında yüz tanıyan Face API, konuşma dili işleme için Speech API, görselleri analiz eden Vision API ve dilleri anlamak için Language Understanding Intelligent Service (LUIS) gibi farklı API'lar geliştirilmiş durumda.

Project Oxford bünyesinde en çok dikkat çekici uygulamalardan bir tanesi yüz tanıma ve hatırlama uygulaması Face API olmuş durumda. Microsoft, bu iş için yaptığı how-old.net ile karşımıza çıkıyor ve kendi geliştirdiği API'n kullanımını da anlattığı bir web sitesiyle karşımıza çıkıyor. how-old.net üstünden kullanıcılar yüklenen fotoğrafların yüz tanıma teknolojisi ve API sayesinde değerlendirilerek, fotoğraflardaki yüzlerin kaç yaşında olabileceklerini tahmin etmeye çalışıyor.

Microsoft, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği BUILD 2015 etkinliğinde Windows 10'un ne kadar iddialı bir işletim sistemi olacağının zaten sinyallerini vermişti. Project Oxford ile birlikte duyurulan bu gibi API'ler sayesinde geliştiriciler Microsoft'a daha da yakınlaşacaktır ve Windows 10'da, Oxford projelerinin ve API'larının daha da çok öne çıkacağını tahmin ediyoruz.

Yorumlar (7)
 1. Doğru mudur müdür?

  http://prntscr.com/70c96t

 2. Yılmaz Yılmaz

  Yaklaşık 1 yıl önce ülkemizde tamamen yerli olarak benzer bir ürünü geliştirdik. Başarım olarak Microsoftun ürününden çok da geri kalır yanı yok. Şu anakadar birkaç geliştirici API'ı kullanarak uygulama geliştirdi. Denemek isteyenler divitface.com üzerinden test edebilir. Özellikle bu tip ar-ge çalışmalarında yerli girişimlerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  1. Talip Odabaş Talip Odabaş

   proje yerli verilen site linki yabancı tezat oluşmadımı şimdi yılmaz bey.

   1. Kerembyl Kerembyl

    Yerli proje olması arayüzün Türkçe olması anlamına gelmiyor.

    İstatistiklere göre dünya nüfusunun %5’inden azının anadili İngilizce. Fakat internetteki içeriğin %55’i İngilizce. Bir nevi farklı ulusların anlaşması için ortak dil diyebiliriz. Bu nedenle geniş kitlelere yayılmak için daha yaygın olarak kullanılan İngilzce dilinin seçilmiş olması kadar doğal bir şey yok.

    İstediğimiz kadar yerli mal veya hizmet üretelim onu pazarlayamadıktan, ihraç edemedikten ve potansiyelini değerlendiremedikten sonra ortaya çıkan proje "bunu biz yaptık, Türkler yaptı" ego tatmininden öteye geçemez.

 3. Tamer Tamer

  hiç olmazsa siteyi Türkçe yapıp İngilizce dil seçeneği koysaydınız, yada girenin bölgesini tahmin edip o dille karşısına çıksaydınız. Dil sadece İngilizce olduğu gibi, fotoğraflar bile İngiliz. yuh diyorum. kendini bilmeyen başarılı proje geliştiremez.

 4. Tamer Tamer

  Aynen düşündüğüm gibi. Siteyi test ettim. Face detection başarısı neredeyse %10. Face recognition %0. a yakın. Ücretsiz SDK emgu CV kullanarak yaptığım uygulamada, yüz bulma (face detection) başarısı %95. Yüz tanıma başarısı %40. Yüz tanıma başarısını yeterli bulmadığım için bir aydır ne yapabilirim diye araştırıyorum. Uygulamayı aktif etmedim. Bunlar o kadar düşük başarı ile piyasaya açılıp para istemişler. Havalarıda 1500.