Avrupa'da 2014 yılında 358 yatırım yapıldı, toplam hacim 80,14 milyar euro

Tech.eu'nun hazırladığı toplam 55 sayfa ve ücretli olan European Tech Exits Report 2014" başlıklı rapor, Avrupa'da gerçekleşen yatırımları oldukça detaylı olarak aktarıyor.
Avrupa'da 2014 yılında 358 yatırım yapıldı, toplam hacim 80,14 milyar euro

1

Bu hafta sizlere aktardığımız Türkiye internet ekosistemi 2012-2014 yılları yatırım dosyası'ndan sonra Avrupa'da 2014 yılında gerçekleşen yatırımlara genel hatlarıyla bakacağız. Tech.eu'nun hazırladığı toplam 55 sayfa ve ücretli olan European Tech Exits Report 2014" başlıklı rapor, Avrupa'da gerçekleşen yatırımları oldukça detaylı olarak aktarıyor.

Avrupa'da 2014 yılında yapılan 358 anlaşmada yapılan yatırım tutarı toplam 80,14 milyar euro. Öncelikli olarak bu sayının açıklanan yatırımlardan derlendiğini aktaralım, açıklanmayanlar listede yok. Şirketlerin kendilerine kaynak bulmak için(exits'i çıkış olarak da çevirebiliriz) en çok tercih ettikleri yollar ise sırasıyla; Satın alma, borsaya açılma ve birleşmeler.

2Avrupa'da 2014 yılında en fazla çıkış yapan ve en büyük yatırım hacimlerine ulaşan şirketler ise Almanya ve İngiltere'den çıkmış. Yine yapılan yatırımların tümüne bakıldığında en popüler alanların; Kurumsal SaaS, Reklam teknolojileri ve ürünleri, Oyun, Güvenlik ve E-Ticaret olduğu görülüyor. Avrupalı teknoloji şirketlerine en fzla ilgili gösterip en fazla satın alma yapan şirketler ise Google, Facebook ve Microsoft olmuş.

3

Yatırımcıların profillerine baktığımızda ise VC (Girişim sermayesi) şirketleri 130 yatırım yaparken, geri kalan 228 VC dışındaki yatırım fonları, şirketler ve kişiler tarafından yapılmış.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.