Grooveshark hukuki süreç sonunda kapandığını duyurdu
Girişim

Grooveshark hukuki süreç sonunda kapandığını duyurdu

İlk web tabanlı müzik yayın servislerinden birisi olan ve 2007 yılında faaliyete geçen Grooveshark, kullanıcıların dijital sesleri yüklemesi, buradan yayın yapmasını ve çalma listeleri olmasını sağlıyordu. Bu özellikleriyle bugün pek çok web temelli müzik uygulamasının atası olarak nitelendirilebilecek Grooveshark, yayınladığı bir mektupla yayın hayatını sonlandırdığını biraz da ani bir şekilde açıkladı.

Grooveshark, müziği hak sahiplerinden lisanslama konusunda başarısız olduklarını kabul etti. Kullanıcılarla burada büyük bir hata yaptıklarını söyleyerek, kullanıcılarından net şekilde özür diledi. Grooveshark, veda yazısında Spotify, Deezer, Google Play, Beats Music, Rhapsody ve Rdio gibi rakiplerinin de isimlerini anarak ve kullanıcıları da centilmence bir şekilde buraya yönlendirmiş oldu.

Grooveshark, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle EMI Music Publishing, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group  gibi büyük yayıncılardan gelen davalara maruz kalmıştı. Şirket, yaptığı hatalar yüzünden karşılaştığı davalar sonucunda hukuki süreci kaldıramayarak kapandı. Mahkeme sürecinde Grooveshark, davacılarla anlaştı ve anlaşma kapsamında Grooveshark'ın kepenklerini indirdi.

Grooveshark, tutkulu hayranlarına ve takipçilerine teşekkür ederek, tüm müzik hayranlarına veda etti.

grooveshark-veda

Yorumlar (3)
  1. yazık ki haberi birebir sizden çalan siteler google'da görünüyor ama webrazzi yok.

  2. Namı yayılan siteler ne yazık ki ilk sırada gözüküyor. İşe alınan editör editör değil ki emek hırsızı..

    Edit: Neyse ki google sonradan indexlemiş webrazzi ilk sırada! :)

  3. Keske playlistleri export yapmaya izin verecek bir sistem olustursalarmis. Text tabanli bile olabilirdi, boyle ani kapanmalarda kullanici icerigi de gozetilmeli.