Line.do 5 milyon dolar değerlemeyle ilk yatırımını aldı
Yatırım

Line.do 5 milyon dolar değerlemeyle ilk yatırımını aldı

Türkiye'nin yeni nesil içerik -üretme- platformlarından Line.do, 525 bin dolar yatırım aldı.

Şirket bu ilk dış yatırımıyla 5 milyon dolar değerlemeye ulaşırken yatırım turuna Erdem Yurdanur, Oliver Slipper ve Tarkan Onar katıldı. Line.do ayrıca yatırım haricinde dijital sektörün tanınan isimlerinden Alemşah Özturk'ü de 'advisory board'una dahil etti.

Sizlere ilk olarak 2013 yılının Temmuz ayında tanıttığımız Line.do, hem okuyucularına sunduğu kaliteli ve kolay tüketilebilir içerikleri hem de zaman tüneli şeklindeki içerik oluşturma, başka sitelere ekleyebilme gibi özellikleriyle dikkat çekiyordu.

Aldığımız bilgiye göre aylık olarak 3 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Line.do, bu yatırımı 'Türkiye'de limitlere ulaşmak ve Avrupa'ya doğru yayılmayı sürdürmek' için kullanacak.

linedo-ekran-goruntusu

Yurtdışında 15'e yakın gazetenin Line.do'nun 'embed' özelliği sayesinde zaman tüneli şeklinde içerik üreterek okuyucularına sunduğunu bizimle paylaşan girişimin kurucu ekibi, ilerleyen dönemde buradan gelir elde etmeyi planladıklarını da ekledi.

İçerik olarak hali hazırda Fransızca, İspanyolca, İngilizce ve Türkçe seçeneklerini okuyucularına sunan Line.do'nun yatırım sonrasında Avrupa'daki editör kadrosunu genişletmek ve dünya genelinde zaman tüneli şeklindeki içerik formatını sahiplenmek gibi kısa vadeli planları olduğu da aldığımız bilgiler arasında.

Line.do doğal reklam ve içerik pazarlamasıyla ilgili olarak kendi satış ekibini kurdu

Kısa bir süre önce doğal reklam ve içerik pazarlaması gibi konularda faaliyet göstermek üzere kendi satış operasyonunu kuran şirket, yatırım sonrasında buradaki ekibi de büyütmeyi planlıyor. Bu da kısa süre içinde Line.do'da daha çok ve daha yaratıcı reklam çalışmalarına rastlayabileceğimiz anlamına geliyor.

linedo-gorsel

Satış ekibi ve içeriksel gelişmelere ek olarak platformu da her geçen gün geliştirmeye devam eden Line.do ekibi; son olarak arama deneyimini geliştirmiş, okuyucuların son ziyaretlerine göre kişiselleştirme sunmak için gerekli altyapıyı hazırlamış ve kolay 'line' oluşturulabilmesi için bir takım yenilik ve iyileştirmeler yayına almış.

Ülkemizde içerik pazarında öne çıkan isimlerden biri olan Line.do, anlaşılan o ki Türkiye'de reklam satışı, yurtdışında da içerik üretme platformu üzerinden gelir elde etmeyi planlıyor. Bu noktada Line.do ekibinin Türkiye pazarı hakkındaki sözlerine de yer vermek gerekirse: "Türkiye’de içerik pazarı yeni format ve kaliteli içeriğe çok aç durumda. Dolayısı ile bu ikisini sağlayan ve açlığı doyuracak her mecranın başarılı olmasını bekliyoruz. Daha fazla kaliteli içerik türk tüketicisinin de beklentilerini değiştirecektir düşüncesindeyiz."

Aldığı bu yatırım sonrasında hem Türkiye'deki büyümesini hızlandırmak hem de yurtdışında adından söz ettirmek isteyen Line.do hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (11)
 1. Umut T. Umut T.

  line.do ekibini tebrik ederim. Müthişler, başarılarının devamını dilerim.

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  Line.do'nun ilk halini hatırlıyorum, hatta ilk içeriklerinden birkaçına ben de katkı sağlamıştım. Yatırım alması sevindirici. Ancak Türkiye'de içerik işinin sosyal medya üzerinden sürdürülebilir olamayacağının umarım farkına varırlar. Similarweb'teki doğrulanmış istatistiklerine göre ziyaretçilerinin %77.20'si sosyal medyadan geliyormuş. Arama motorlarından gelen trafik ise %3.49. Aradaki farkı umarım en kısa sürede kapatırlar. Zira Türkiye'deki başarılı ve uzun yıllardır ayakta kalan içerik siteleri ziyaretçilerini sosyal medyadan çok, arama motorlarından elde ediyor.

  1. Haklısın. Facebook'a bile google'a "fes" diye aratıp giren milletin.

 3. Efecan Erdur Efecan Erdur

  Kaliteli içerik ve bu içeriğin güzel bir deneyimle sunulduğu girişim hem globalde hem de Türkiye'de çok nadir. Gerektiğinde "çöp" içerikle doldurulan ve bu süreçten uzun vadeli dönüş bekleyenlerin yanında kararlı bir şekilde hem kaliteden hem de hedeflerinden vazgeçmeyen Line.do ekibini tebrik ediyorum. İçerik işinin kaba tabiriyle "meme" gösterilmeden de olabileceğini ıspatlarcasına üretime devam etmek bence tüm sözde haber sitelerine örnek olmalı. Startup Kitchen'ın adını daha çok duyacağımıza eminim.

 4. Turgay Turgay

  Komedi. :D Hangi kafayla sosyal ağlardan hit basan bir siteye yatırım yapıyorlar anlamıyorum. :D

 5. Ayhan Barış Ayhan Barış

  güzel haber. tebrikler.

 6. Butik Hilal Butik Hilal

  neredeyse açıldığından beri takip ettiğim bir site tebrikler başarılarının devamını diliyorum. inş. zamanla çok fazla reklam içeriklere boğmazlar bizi

 7. Memocan Memocan

  Başarılarının devamını dilerim,

  Ama söylemeden edemeceğim şeyler var bunlar da boğazımda düğümleniyor, bu ülkede gerçekten emek verilen projeler var ancak line.do gibi arkasında webrazzi ve angels yoksa bu projeler çöp oluyor. Daima diyorum madem 5 milyon dolar vermek böyle bir projeye mantıklı, küçük kuluçkalardaki sistemi değiştirin, eminim ki bu projenin yüzde biriyle belki birçok insan evinden bile projesine devam edecektir ancak çoğu insan bu yaşam savaşında projelerinden vazgeçerek sabit maaşlı işlere giriyorlar veya freelance işlere yöneliyorlar.

 8. Ali Haydar Ali Haydar

  Webrazzi.com a kesinlikle hiç güvenmiyorum. Buradaki "X proje Y kadar Yatırım aldı" haberlerinin hepsinin şişirme olduğunu düşünüyorum. sırf piyasayı canlandırmak adına. line.do sitesini ilk açıldığı günden bu güne takip ediyorum. 5 milyon dolar yatırım? çok ilginç. insan gerçekten hayret ediyor.

 9. Merve Günbak Merve Günbak

  Hakkında linkine tıkladığınızda hiçbir şey bulamadığınız bir site. Daha önce de giriş yapma ve iletişim kısmında sorunlar vardı. 2013 den beri varolmasına rağmen hiti de bu yatırımı alacak kadar yüksek değil. Ben de kesinlikle güvenmiyorum bu habere. Webrazzi'nin tanıttığı bir çok girişim bahsedilmeye değmeyecek daha kullanıcı arayüzünü oturtamamış girişimler. Parasını veren girşimi hakkında yazı yazdırıyor olabilir.

  Line.do bu yatırımı gerçekten almış da olabilir tabi. Eğer aldıysa Türkiye'deki onlarca, orjinal fikir sahibi çalışkan ama start yatırımı bulamayan girişimciye yazık.

 10. İyi, güzel tamam da, bu bahsi geçen milyon dolarlar nereye harcanıyor? Bunu hep merak etmişimdir.