Facebook Messenger web sürümüyle karşımızda!
Dijital

Facebook Messenger web sürümüyle karşımızda!

Facebook'un ayrı bir uygulama olarak konumlandırdığı mesajlaşma uygulaması Messenger'ı, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen f8 Geliştirici Konferansı'nda yapılan duyurular sayesinde, yepyeni bir dönemin beklediğini zaten biliyorduk. Bundan böyle karşımıza bir platform olarak çıkacak olan Messenger uygulamasının web sürümü de Facebook tarafından yayına alındı.

Messenger.com adresi üstünden erişilebilen Messenger'ın web versiyonuyla birlikte yayılımını da artırmış oluyor. Bundan daha önce Facebook'un mesajlaşma kutusuyla entegre çalışan mobil uygulamalar aynı orada olduğu gibi Messenger.com üstünden de senkronize olarak çalışacak. Bildiğiniz gibi Messenger'ın iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemleri için ayrı ayrı uygulamaları bulunuyordu. Bir de web sürümünün eklenmesiyle birlikte artık Messenger kullanıcıları web sürümü üstünden de mesajlaşabilecek.

Facebook hesabı olan kullanıcıların Facebook giriş bilgileriyle birlikte Messenger.com üstünden giriş yapmaları uygulamanın web versiyonunun kullanımı için yeterli oluyor. Uygulamaya girdiğimizde, bizi Facebook.com üstündeki mesajlaşma deneyimiyle hemen hemen aynı bir tecrübe bekliyor.

messenger-web-surumu

Messenger'ın web versiyonunun hemen sol tarafında iOS versiyonu için kullanılan ikonların aynıları gözümüze çarpıyor ve burada farklı kullanıcılarla ya da kullanıcı gruplarıyla yaptığınız mesajların bir listesi ve geçmiş konuşmalarınız gözüküyor. Hemen sağ taraf ise mesajlaşma alanına ayrılmış. Dilerseniz bu alanı sağ üstteki "Bilgi" ikonuna tıklayarak küçültüp büyütebilmeniz mümkün.

Konuyla ilgili Facebook'un herhangi bir resmi bilgi paylaşmadığını ve Messenger'ın web versiyonunu sessiz sedasız bir şekilde yayına aldığını da belirtmemizde fayda var. Böylece Messenger deneyimi tüm ekranlara yayılmış olacak. Ancak merak edilen soru, Messenger uygulamasının bu gelişimi ve değişimi, Facebook'un mesajlaşma sistemi ve Facebook'un sahip olduğu WhatsApp'a nasıl yansıyacağı... Bunu da bize sadece zaman gösterecek.

Yorumlar (6)
 1. Mustafa Mustafa

  nerde ya ben yine göremiyorum. messenger.com da yok bişey

 2. Cerkezkoywebtasarim Cerkezkoywebtasarim

  https://www.messenger.com/login buradan girebilirsin.

 3. Ozgrozer Ozgrozer

  Şu an sanırım sadece Safari, Opera, Tor, Maxthon ve Torch'dan erişebiliyoruz. Chrome, Firefox, Yandex gibi browser'lar da giriş ekranı yerine farklı bir ekran çıkıyor karşımıza.

 4. Mehmethcoskun Mehmethcoskun

  Ben de messenger.com'a girdiğimde bahsettiğiniz web uygulamasını göremiyorum?

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Messenger'ın web versiyonuna ne gerek var. Zaten facebook sitesi üzerinden erişebiliyoruz mesajlara vs. Herşeyi tek bir ekrandan yaparken neden messenger'ı webde açalım? Bir süre hevesle birçok kişi kullanacaktır. Fakat bir süre sonra facebook sitesi üzerinden devam edeceklerdir.

  Aynı şey mobil uygulamalar içinde geçerli. Facebook için facebook uygulamasını telefona indir, mesajlaşmak için messenger'ı indir. Birden fazla uygulamaya ne gerek var. Eskiden tek bir uygulama ile daha rahattık. İki uygulama olduğu için gereksiz yere hem telefonların belleğini daha fazla kullanıyor, bu yüzden telefonların şarjını ekstra kullanıyor.