Facebook Messenger web sürümüyle karşımızda!

Facebook Messenger web sürümüyle karşımızda!

Facebook'un ayrı bir uygulama olarak konumlandırdığı mesajlaşma uygulaması Messenger'ı, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen f8 Geliştirici Konferansı'nda yapılan duyurular sayesinde, yepyeni bir dönemin beklediğini zaten biliyorduk. Bundan böyle karşımıza bir platform olarak çıkacak olan Messenger uygulamasının web sürümü de Facebook tarafından yayına alındı.

Messenger.com adresi üstünden erişilebilen Messenger'ın web versiyonuyla birlikte yayılımını da artırmış oluyor. Bundan daha önce Facebook'un mesajlaşma kutusuyla entegre çalışan mobil uygulamalar aynı orada olduğu gibi Messenger.com üstünden de senkronize olarak çalışacak. Bildiğiniz gibi Messenger'ın iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemleri için ayrı ayrı uygulamaları bulunuyordu. Bir de web sürümünün eklenmesiyle birlikte artık Messenger kullanıcıları web sürümü üstünden de mesajlaşabilecek.

Facebook hesabı olan kullanıcıların Facebook giriş bilgileriyle birlikte Messenger.com üstünden giriş yapmaları uygulamanın web versiyonunun kullanımı için yeterli oluyor. Uygulamaya girdiğimizde, bizi Facebook.com üstündeki mesajlaşma deneyimiyle hemen hemen aynı bir tecrübe bekliyor.

messenger-web-surumu

Messenger'ın web versiyonunun hemen sol tarafında iOS versiyonu için kullanılan ikonların aynıları gözümüze çarpıyor ve burada farklı kullanıcılarla ya da kullanıcı gruplarıyla yaptığınız mesajların bir listesi ve geçmiş konuşmalarınız gözüküyor. Hemen sağ taraf ise mesajlaşma alanına ayrılmış. Dilerseniz bu alanı sağ üstteki "Bilgi" ikonuna tıklayarak küçültüp büyütebilmeniz mümkün.

Konuyla ilgili Facebook'un herhangi bir resmi bilgi paylaşmadığını ve Messenger'ın web versiyonunu sessiz sedasız bir şekilde yayına aldığını da belirtmemizde fayda var. Böylece Messenger deneyimi tüm ekranlara yayılmış olacak. Ancak merak edilen soru, Messenger uygulamasının bu gelişimi ve değişimi, Facebook'un mesajlaşma sistemi ve Facebook'un sahip olduğu WhatsApp'a nasıl yansıyacağı... Bunu da bize sadece zaman gösterecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.