Her yıl 2 milyon iş başvurusu alan Google, Harvard'dan 25 kat daha seçici

Her yıl 2 milyon iş başvurusu alan Google, Harvard'dan 25 kat daha seçici

Google, orijinal işleyiş biçimini son dönemde daha fazla anlatmaya ihtiyaç duyuyor. Bir süre önce incelediğimiz How Google Works ile yönetim düzeyinde bir açılış yapan Google'ın bu kez insan kaynakları özelinde nasıl çalıştığını, yine şirket içinden bir isim anlatıyor. Google'ın insan kaynaklarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Laszlo Bock imzalı Work Rules! şirketin işe alım konusundaki yaklaşımını ele alıyor.

Henüz okumak için vakit bulamasam da Work Rules! ile ilgili şimdiden farklı yayınlarda ilginç notlara rastlamak mümkün. Bunlardan ilki, Fast Company'nin dikkat çektiği halihazırda işe alımlar konusunda seçici olduğunu bildiğimiz Google'ın bu konuda sınırları epey bir zorluyor olması. Zira Bock, Google'ın her yıl 2 milyonda fazla başvuru aldığını ve adaylardan ancak bir kaç bininin kabul aldığını söylüyor. Bu, Google'ın ortalama yüzde 5,9 kabul oranına sahip olan Harvard ve Ivy League okullarından 25 kat daha seçici olduğu anlamına geliyor. Her ne kadar ABD için sıklıkla kullanılan bir kıyaslama olsa da, son dokuz yılda çalışan sayısını 6 binden 60 bine çıkaran şirketin gittikçe artan ilgi karşısında Google'ı Google yapan "yaratıcı zekaları" nasıl işe aldığı milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor.

google-office-pictures

How Google Works'te de anlatıldığı gibi Google'ın tipik bir işe alım süreci altı hafta sürüyor. Bu süreçte her aday ilgili birimin yöneticisi, çalışanları ve ardından bir işe alım komitesiyle görüşüyor. Bu aşamaları geçmeyi başaran adayların son olarak Google CEO'su Larry Page'i ikna etmesi bekleniyor.

Bu uzun sürecin nasıl en verimli hale getirildiği ve Google'ın çalışanlarına odaklanan yönetim biçimiyle birlikte nasıl ele alındığı ise Work Rules!'da açıklanıyor. Kitap, Google'ın bu konulardaki temel prensiplerini şu şekilde özetliyor:

  • Yöneticilerin çalışanlar üzerindeki güç/otoritesini rafa kaldır
  • En iyi ve en kötü çalışanlarından öğren
  • Bulması ne kadar uzun sürerse sürsün, yalnızca senden daha zeki çalışanları işe al,
  • Ödemelerde/maaşlarda adil paylaşımı esas alma (Google bu şekilde çalışanlara aslında daha adil ödemeler yapıldığını düşünüyor)
  • İç güdülerine güvenme: Geleceği ön görmek ve geleceğe yön vermek için veri kullan
  • "Varsayılan ayarın" açıklık olsun: Şeffaf ol ve olumlu/olumsuz geri dönüşleri hoş karşıla
  • Çalışanlarına verdiğin özgürlük sınırından memnun değilsen, yeterince denememişsin demektir.

İlgilenenler için Work Rules! Amazon'da bugün satışa sunuldu. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Google'ın işe alım sürecini açıklayan kariyer sitesine de göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.