Her yıl 2 milyon iş başvurusu alan Google, Harvard'dan 25 kat daha seçici
Genel

Her yıl 2 milyon iş başvurusu alan Google, Harvard'dan 25 kat daha seçici

Google, orijinal işleyiş biçimini son dönemde daha fazla anlatmaya ihtiyaç duyuyor. Bir süre önce incelediğimiz How Google Works ile yönetim düzeyinde bir açılış yapan Google'ın bu kez insan kaynakları özelinde nasıl çalıştığını, yine şirket içinden bir isim anlatıyor. Google'ın insan kaynaklarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Laszlo Bock imzalı Work Rules! şirketin işe alım konusundaki yaklaşımını ele alıyor.

Henüz okumak için vakit bulamasam da Work Rules! ile ilgili şimdiden farklı yayınlarda ilginç notlara rastlamak mümkün. Bunlardan ilki, Fast Company'nin dikkat çektiği halihazırda işe alımlar konusunda seçici olduğunu bildiğimiz Google'ın bu konuda sınırları epey bir zorluyor olması. Zira Bock, Google'ın her yıl 2 milyonda fazla başvuru aldığını ve adaylardan ancak bir kaç bininin kabul aldığını söylüyor. Bu, Google'ın ortalama yüzde 5,9 kabul oranına sahip olan Harvard ve Ivy League okullarından 25 kat daha seçici olduğu anlamına geliyor. Her ne kadar ABD için sıklıkla kullanılan bir kıyaslama olsa da, son dokuz yılda çalışan sayısını 6 binden 60 bine çıkaran şirketin gittikçe artan ilgi karşısında Google'ı Google yapan "yaratıcı zekaları" nasıl işe aldığı milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor.

google-office-pictures

How Google Works'te de anlatıldığı gibi Google'ın tipik bir işe alım süreci altı hafta sürüyor. Bu süreçte her aday ilgili birimin yöneticisi, çalışanları ve ardından bir işe alım komitesiyle görüşüyor. Bu aşamaları geçmeyi başaran adayların son olarak Google CEO'su Larry Page'i ikna etmesi bekleniyor.

Bu uzun sürecin nasıl en verimli hale getirildiği ve Google'ın çalışanlarına odaklanan yönetim biçimiyle birlikte nasıl ele alındığı ise Work Rules!'da açıklanıyor. Kitap, Google'ın bu konulardaki temel prensiplerini şu şekilde özetliyor:

 • Yöneticilerin çalışanlar üzerindeki güç/otoritesini rafa kaldır
 • En iyi ve en kötü çalışanlarından öğren
 • Bulması ne kadar uzun sürerse sürsün, yalnızca senden daha zeki çalışanları işe al,
 • Ödemelerde/maaşlarda adil paylaşımı esas alma (Google bu şekilde çalışanlara aslında daha adil ödemeler yapıldığını düşünüyor)
 • İç güdülerine güvenme: Geleceği ön görmek ve geleceğe yön vermek için veri kullan
 • "Varsayılan ayarın" açıklık olsun: Şeffaf ol ve olumlu/olumsuz geri dönüşleri hoş karşıla
 • Çalışanlarına verdiğin özgürlük sınırından memnun değilsen, yeterince denememişsin demektir.

İlgilenenler için Work Rules! Amazon'da bugün satışa sunuldu. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Google'ın işe alım sürecini açıklayan kariyer sitesine de göz atabilirsiniz.

Yorumlar (16)
 1. Guzide Guzide

  2,5 yıldır Google çalışanı olarak söyleyebileceklerim: Evet doğrudur, seçicidir ama abartmamak lazım. Türkiye'de Google'a işe girmek şöyle zor böyle zor denile denile, kimse başvurmuyor. Elin Hintlisi(ırkçılık içermez) Pakistanlısı, Filipinlisi doldurur ofisi :)

  Zordur evet, ama lütfen abartmayalım. Bence Türkiye'den daha çok kişinin başvuruyor olması gerek.

  Son olarak: Harvard MBA admissionlarından 2 kere üst üste reddedildim. Demem o dir ki Google, Harvard'dan 25 kat seçici demek epey yanlış bir denklem.

  1. Kerem Çobanoğlu Kerem Çobanoğlu

   Ben de tam olarak böyle düşünüyorum, yazıp yazmama konusunda kararsız kalmıştım. Arkadaşlarımı Dublin ofisteki pozisyonun ilanına başvurmaya zor ikna ettim geçenlerde.

   Ayrıca Zappos için de Harvard'dan daha seçici diyorlar

   https://vimeo.com/41739273 böyle hoş bir kıyaslama tarzı var :)

  2. Onurakkus Onurakkus

   Google'ın sadece belli okullardan mezunları iş görüşmesine çağırıyor olmasını abartmamak olarak nitelendirmek çok komik. Eğitim olanakları konusunda adaletsiz bir ülkede yaşadığımıza göre bu bakış açısını biraz değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece Google yapmıyor tabiki bunu... Ancak ofisinizde elin Hintlisini görmek istemiyorsanız Boğaziçi, Bilkent gibi üniversitelerin dışında mezun olmuş insanları da değerlendirmeye almanız gerekir...

   1. Hasan Peker Hasan Peker

    odtü, boğaziçi olmadan başvurun o zaman....

   2. Onurakkus Onurakkus

    Ben ne dedim siz ne diyorsunuz :)

   3. Guzide Guzide

    Evet dogrudur ki, su an Bogazici, Bilkent, Sabanci, Koc ve Odtu haricinde bir okul mezunu alınmıyor. Ayrıca Google bu okullardan da herkesi değil sadece üstün başarılı öğrencileri alınıyor.

    Egitim olanakları konusunda Turkiye'de bence her olanak var.

    Elinizin altında bilgisayar var mı? Var.

    Google var mı? Var.

    İnternet üzerinde milyonlarca kaynak var mı? Var.

    İngilizce var mı? Yok (O zaman git onu da bi zahmet öğreniver.)

   4. Onurakkus Onurakkus

    @Güzide,

    Türkiye'de yaşadığınız konusunda şüphe duyuyorum. Çalıştığınız plazanın dışına çıkarsanız Türkiye'de her olanak var der miydiniz merak ediyorum...

  3. Guzide, yazıda bahsedilen eminim ki 'Google Türkiye' işe alım süreci değildir..

 2. 60.000 kişiyle görüşmemi yapmış Larry Page? 9 yıldır o görevde olan CEO'lar sadece işe aldıkları adamlar için günde 18 kişiyle görüşmüş demekki. almadıklarını da varsayarsak heralde 40 kişi ile falan görüşüyorlardı hergün. ya da iyi sallamış google

 3. Arkadaşlar, zaten emin olun junior developer pozisyon görüşmesine Larry Page girmiyordur. Eminim yönetici ve sonrası pozisyonlarında eleme yapıyordur.

 4. Nevzat Tar Nevzat Tar

  Ben google Turkiyeye basvurdum gorusmeye cagrildim. Anadolunun ucra universitesinden mezunum. Gorusmede bilkentliyi odtu resmen yerleri yalattim. Gorusmeyi yapan Turkiyenin iyi universitelerinden birinden mezundu. Beni direk eledi sebep iyi universiteden mezun deyilmisim. Yani Turkun Turke yaptigini kimse yapmiyor! Sonra google dubline basvurdum. Ise alindim. Yani elin gavuru beni ise aldi. Suan senior developerim

  1. Melek Kurt Melek Kurt

   Nevzat bey merhaba,

   Google Dublin gibi mükemmel bir çalışma ortamında iş fırsatı yakaladığınız için çok sevindim. Ancak Türkiye'de öncelik kaliteli iş yapabilmek/ kod yazmaktan ziyade iyi bir iletişim becerisi gerektiriyor. İstediğiniz okuldan mezun olabilirsiniz ancak kullanmakta olduğunuz Türkçe ile reddedilmemeniz şaşırtıcı olurdu. Yurtdışında olduğu gibi Türkiye'de de bazı okulların birbirini tuttuğu doğrudur fakatbu durumu Türk'ün Türk'e yaptığı bir gaddarlık olarak görmek son derece uç bir eleştiri. İnsanların kariyer planlarını bu şekilde yaralamayınız.

   1. Nevzat Tar Nevzat Tar

    Melek Hanim Merhba;

    Oncelikle cep telefonu ile arabada giderken yazdim. Yanlisliklar olmus olabilir! Bu yazdiklarimida Ingilizce klavye ile yaziyorum bilginize. Bu tespitim tamamen dogrudur! Turkiyede uc dort universitenin disinda diger universiteler pek sicak bakmiyorlar hata hic bakmiyorlar.

    Siz yazimdaki birkac hataya bakarak direk etiketi yapistirsidiz Turkiyede sirketlerin kafa yapisi iste tam, sizedeki ile ayni!

    Kucuk eksik ve hatalara takilip buyuk guzellikleri kacirmanizdir.

   2. Onurakkus Onurakkus

    Nevzat Bey'e katılıyorum ben de yukarıda benzer olaydan bahsetmeye çalıştım. Çukurova Bilg Müh. mezunu birisi zehir zemberek olsa bile Google Türkiye'ye girme ihtimali okul filtresinden dolayı sıfır... Ama zaten Google Türkiye'de çalışanların yorumlarını görünce de zaten girmesin kendini harcamasın oralarda...

   3. Burak Yilmaz Burak Yilmaz

    Çukurovanın, Cumhuriyet Üniversitesinin Erzurum Atatürk üniversitesinin ve diğer tüm o kaale alınmayan üniversitelerinin Cevherleri, LÜTFEN mücadeleniz başkalarının kurduğu şirketlerin mutlu köleleri olmak olmasın. Kendi iştiraklerini kendi işletmelerinizi kurarak onların bulamadığı göremediği bu cevherlerle bir başka dünya devi kurma gayesiyle yaşayın.

 5. böyle google da çalışmak isteeyenlere bayılıyorum ama olmucak duaya amin diyıonuz neyse madem zengin olmak istiyosanız bi program yapın google alsın sizde kazanın oda bu kadar7

  basit