GitHub üzerinde açık kaynak olarak yayınlanan Gitcussion'da GitHub projeleri yorumlanıyor

GitHub üzerinde açık kaynak olarak yayınlanan Gitcussion'da GitHub projeleri yorumlanıyor

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

gitcussion-logoEn kısa tanımıyla sosyal kod paylaşım platformu olarak tarif edebileceğimiz GitHub üzerinde kod depolarının (repository) sahip olduğu star ve fork sayıları kadar diğer yazılım geliştiricilerin projeyle ilgili yorumları da önemli bir yer teşkil ediyor.

Bu doğrultuda Mehmet Beydoğan tarafından geliştirilen Gitcussion, kod depolarının diğer yazılım geliştiriciler tarafından yorumlanmasını sağlıyor ve GitHub üzerindeki diğer metriklerle beraber bu yorumları listeliyor. 2015'in ilk haftasında yayına giren ve GitHub'ta da açık kaynak olarak yer alan proje bugüne kadar 20 kez star'lanmış ve bir kere de fork edilmiş durumda.

Yayına girdikten sonraki ilk 3 günde 500'ün üzerinde ziyaretçi alan Gitcussion için proje ekibi şu sıralar Google Chrome eklentisi üzerinde çalışıyormuş. Konuyla ilgili Beydoğan'dan aldığımız bilgiye göre kullanıcılar, eklenti yayına girdiğinde projelerin Gitcussion üzerinde aldıkları yorumları GitHub sayfalarında görebilecekmiş.

Yalnızca GitHub hesabınızla üye olabildiğiniz Gitcussion'da; GitHub üzerinde yer alan kod depolarını yorumlayabilir, projelerin star ve fork sayılarıyla son commit zamanlarını görebilirsiniz. Bunun dışında Gitcussion'da projelere dair Stack Overflow tartışmalarına da göz atabilmeniz mümkün.

gitcussion-ekran-goruntusu

Ruby on Rails ile geliştirilmiş olan Gitcussion, kod depolarına dair listelediği bilgileriyse GitHub API'si üzerinden alıyor. Bunun dışında platformdaki üyelik modülü de tamamen 'GitHub login' üzerine kurulmuş.

Yaklaşık 3 aydır yayında olan ve halen geliştirilmeye devam eden Gitcussion, şu an içerik olarak oldukça sığ durumda. Google Chrome eklentisi sonrasında GitHub üzerinde popüler olması durumunda içerik olarak daha da zengileşebilecek olan projeye dilerseniz gitcussion.com üzerinden katkı sağlayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.