Chanel, 2016'da e-ticaret operasyonlarına başlıyor
E-Ticaret

Chanel, 2016'da e-ticaret operasyonlarına başlıyor

Lüks markaların kendi başlarına e-ticaret sektörüne adım atıp faaliyet gösterdiklerine bugüne kadar sık rastlamıyorduk ama durum değişecek gibi görünüyor. Şimdilik azınlıkta kalan, e-ticaret kanalına sahip markalar arasına Chanel de katıldı.

Lüks tüketimin yaygınlaştığı bir gerçek fakat bir diğer yandan da artık verimlilik lüks markalar için de önemli bir nokta olmaya başladı. Gerek fiziksel mekanların dükkan kiraları ve diğer giderleri gibi maliyetler, gerekse de farklı ülke ve şehirlerdeki pazara girişler lüks markalara ciddi faturalar çıkartıyor. Chanel de bu yüzden online ortamda sadece tedarikçe olarak yer almak yerine artık kendi e-ticaret mağazasına açma kararı aldığı tahmin ediliyor.

Şirketin üst düzey yöneticisi Bruno Pavlovsky'nin Women's Wear Daily'ye (WWD) yaptığı açıklamada Chanel olarak e-ticaret konusunda adım atmaya başladıklarını dile getirerek, tüketicilerin Chanel ürünlerini bulabilecekleri bir e-ticaret sitesini 2016 yılı içinde bekleyebileceklerini dile getirdi. Daha önce lüks markaların neden e-ticaret işine girmediği konusunu tartışmıştık ve sanıyorum artık Chanel ile birlikte daha çok lüks moda markası da e-ticaret işine girerek, yeni cephelerde daha çok tüketiciye ulaşmaya çalışacak.

Ortada kesin bir tarih olmasa da Chanel'in önümüzdeki yılın Eylül ayında e-ticaret operasyonuna başlaması bekleniyor. Pavlovsky yaptığı açıklamada e-ticaret alanında yeni bir adım ve saf e-ticaret yapmaktan ziyade, müşterilerine bir "e-hizmet" anlayışıyla yaklaşabilecekleri bir kanal olarak gördüklerini de belirtmiş. Bu da Chanel'in e-ticaret sitesinde kişiselleştirilebilir ve kişiye özel üretilmiş/dikilmiş ürünler de görebileceğimiz anlamına gelebilir.

Yorumlar (4)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Merhaba,

  2014'de başlayan bu çıkış, 2015 ve sonrası markaların bizzat e-ticaret e girişleri ile devam edecek. Markalar private shopping ve benzeri siteler üzerinden ürünlerini son kullanıcıya ulaştırarak hacmin farkına vardılar ve kendileri "bizzat" deneyimlemek istiyorlar, yani son kullanıcıya kendileri "daha fazla" dokunacak.

  Bunun ilk eseri markaların birleşerek kurduğu 1v1y.com olmuştu.

  Bu konular ile detaylara şu iki yazımda deyindim;

  Türkiye E-ticaret Pazarı Bir şey mi bekliyor ?

  http://www.hakanyalcin.net/turkiye-e-ticaret-pazari-bir-sey-mi-bekliyor/

  Yeni E-Ticaret – Markalar neden bizzat e-ticaret yapmalı?

  http://www.hakanyalcin.net/yeni-e-ticaret/

  Teşekkürler,

  1. Cahit Erk Cahit Erk

   Hakan, ne olur kızma ama eminim bir çok okuyucu katılacaktır bana.

   Bıktık artık senin bu her e-ticaret yazısına atlayıp bilmiş yorumlarından ve sitene hit çekip uzmanmış havalarına bürünmek için alakasız "ben daha önce yazmıştım" alt metinli linklerinden.

   Bir şeyi bile bildiğin yok, 3-5 tane siteye mal tedarik eden firmada çalışıp, 3-5 ay eticaret sitesi işletme tecrubesiyle (tabi beceremeyerek) uzman kesilmiş, abuk subuk genelin geneli yazılar yazıyorsun. E-ticaret senin sandığın gibi bir şey değil. İşin dinamikleri, öyle baktığın yerlerden gözükmüyor, ama bilmiyorsun.

   Evet, hayranım tabiki bu özgüvenine, cahil cesaretine ama, n'olur acı bize ya, azad et!

   1. adam haklı +1000000000000000000000

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Değerli Cahit Erk,

  Yorumun için çok teşekkürler. Hep istediğim ne biliyor musun; sektör üzerine tartışma kümeleri oluşturmak. Hedefin doğruyu bulmak üzere ilerlemek ise ben kendimi feda edeceğim ok, bana ne dersen çok yaşa. Senden bir ricam var bir çay içelim sonra çaydan sonra düşüncelerini gerçekten kalpten gel yaz burada.

  Beni gıdım tanımıyorsun o çok belli sana bu ay çıkacak kitabımdan 10 tane hediye edeceğim söz veriyorum. Bu arada sıkılmak hakkın ama ben sonsuza kadar yazmaya devam edeceğim...

  Sektörün Liderler ile konuşuyorum aynı konuları isim yazmıyorum burada kimi düşünürsen CEO'lar var ya hani... Yani hani seminerlerde konuşanlar var ya euro'lar verip katıldığınız seminerler. O insanlar ile saatlerce sohbet ediyorum ( seviliyoruz o kadar ahbaplık oradan ) kırk konuda hem fikir kalıyoruz. Onlar beni dinliyor sen dinle dinleme umrumdamı demek istemiyorum çünkü asıl umrum da olan sizlersiniz.

  Çay sözüm var unutma, sitede iletişim bilgim var.

  Bu arada senin bilmediğin ama benim duyum aldığım bir büyük satın alım bekliyor e-ticaret sektörü.... malesef yine haklıyım çayda anlatacağım bunu sana, bonus hadi yine iyisin herkesten önce öğreneceksin.