Chanel, 2016'da e-ticaret operasyonlarına başlıyor

Chanel, 2016'da e-ticaret operasyonlarına başlıyor

Lüks markaların kendi başlarına e-ticaret sektörüne adım atıp faaliyet gösterdiklerine bugüne kadar sık rastlamıyorduk ama durum değişecek gibi görünüyor. Şimdilik azınlıkta kalan, e-ticaret kanalına sahip markalar arasına Chanel de katıldı.

Lüks tüketimin yaygınlaştığı bir gerçek fakat bir diğer yandan da artık verimlilik lüks markalar için de önemli bir nokta olmaya başladı. Gerek fiziksel mekanların dükkan kiraları ve diğer giderleri gibi maliyetler, gerekse de farklı ülke ve şehirlerdeki pazara girişler lüks markalara ciddi faturalar çıkartıyor. Chanel de bu yüzden online ortamda sadece tedarikçe olarak yer almak yerine artık kendi e-ticaret mağazasına açma kararı aldığı tahmin ediliyor.

Şirketin üst düzey yöneticisi Bruno Pavlovsky'nin Women's Wear Daily'ye (WWD) yaptığı açıklamada Chanel olarak e-ticaret konusunda adım atmaya başladıklarını dile getirerek, tüketicilerin Chanel ürünlerini bulabilecekleri bir e-ticaret sitesini 2016 yılı içinde bekleyebileceklerini dile getirdi. Daha önce lüks markaların neden e-ticaret işine girmediği konusunu tartışmıştık ve sanıyorum artık Chanel ile birlikte daha çok lüks moda markası da e-ticaret işine girerek, yeni cephelerde daha çok tüketiciye ulaşmaya çalışacak.

Ortada kesin bir tarih olmasa da Chanel'in önümüzdeki yılın Eylül ayında e-ticaret operasyonuna başlaması bekleniyor. Pavlovsky yaptığı açıklamada e-ticaret alanında yeni bir adım ve saf e-ticaret yapmaktan ziyade, müşterilerine bir "e-hizmet" anlayışıyla yaklaşabilecekleri bir kanal olarak gördüklerini de belirtmiş. Bu da Chanel'in e-ticaret sitesinde kişiselleştirilebilir ve kişiye özel üretilmiş/dikilmiş ürünler de görebileceğimiz anlamına gelebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.