Lüks moda markaları neden e-ticaret işine girmiyor?
E-Ticaret

Lüks moda markaları neden e-ticaret işine girmiyor?

Lüks moda markalarının çoğunun kendine air bir e-ticaret sitesi bulunmuyor ve bu markalardan online alışveriş imkanı bulunamayabiliyor. Bazı markalar sadece kendi mağazalarından alışveriş yapılmasına izin veriyorken, bazı mağazalar pek çok markayı bir araya getiren e-ticaret sitelerine ürün tedariği sağlayabiliyorlar. Kimi lüks moda markaları ise e-ticaret ve internetten alışverişe tamamen karşı.

Milyarlarca dolar rakamlarla ismi yan yana anılan moda sektörünün, e-ticaret konusunda çekingen davranmadığını biliyoruz fakat lüks moda markalarının e-ticaret kanallarını ısrarla açmıyor olmaları, göz göre göre yaşanan satış kaybı olarak nitelendiriliyor.

Lüks moda markaları dijital dünyada duruşlarını oldukça teknolojik ve modern konumlandırmış olsalar da, iş e-ticaret alanına geldiğinde lüks moda markaları aynı performansı gösteremiyorlar. Dior, Hugo Boss gibi markalar tıpkı birer e-ticaret sitesi gibi ürün detaylarına inanılmaz şekilde son teknoloji web yetenekleri kullanılarak tasarlanmış resmi web siteleri üzerinden veriyor olsalar da, buradan satış yapmıyor olmamaları onlara bir şekilde zarar olarak yansıyor olabilir.

Hatta Prada markasının arkasındaki isim Miuccia Prada, 2013 yılında verdiği bir röportajda açıkça e-ticaret alanını sevmediklerini, lüks alan için e-ticaretin uygun olmadığını aktarmıştı. Aslında burada işler hem markalar, hem de lüks tüketiciler için biraz farklı konumlanıyor. Marka açısından müşterilerini sadece mağazalara çekmek hedefleniyorken, işin tüketici tarafında ise bulunduğu şehirde/ülkede o markanın mağazasının bulunmaması veya mağazaya gitmekten ve o mağazalarda görünür olmaktan çekiniyor olması yatıyor. İşte bu yüzden moda markaları çok büyük bir hedef kitleyi kaçırıyor oluyorlar. Bunun en büyük kanıtı, pek çok markayı bir araya getiren Net-A-Porter gibi web sitelerinde 11,500 dolar değerindeki Valentino paltoların anında satılıyor olması...

Lüks moda markalarından e-ticaret sektörüne atılanlar da var. Örneğin geçtiğimiz ay online mağazasını açan Tom Ford, web sitesini baştan aşağı yeniledi ve resmi web sitesini tamamen bir online mağaza olarak kurguladı. Gözlükler, çantalar, ayakkabılar ve daha pek çok Tom Ford marka ürün, bu e-ticaret sitesi üzerinden satışa sunuluyor. Bakalım yakın gelecekte dijitale hızlı ısınan lüks moda markaları, e-ticaret alanında da Tom Ford gibi bir dönüşüme uğrayacaklar mı?

Yorumlar (12)
 1. lüks markaların eticarete girmelerinin önündeki en büyük engel mevcut satış stratejileri olabilir. genelde bu tür markalar mağaza zincirleri ile exclusive anlaşıyorlar. bu da internet kanalını saf dışı bırakıyor. internetteki hacimlar arttıkça tüm bahaneler de ortadan kalkacak ve marka algısı, imaj vs gibi diğer bütün fasa fiso nedenleri duymuyor olacağız.

 2. Miuccia Prada eticaret çıkışı Charles Duell "Artık yeni hiçbir şey yok .İcat edilebilecek her şey icat edildi" benziyo bir kaç sene sonra onlar içinde tren kaçmış olacak amozon veya zappos gibi siteler türemeye başladı veya başlayacak

 3. Zeynep İstanbullu Zeynep İstanbullu

  lüks markaların kendileri değil ancak birkaçını bir yerde buluşturan sitelerin daha başarılı olduğunu düşünüyorum. tıpkı Net a Porter ve Mr. Porter örneğinde olduğu gibi... Her geçen büyüyen e-ticaret sektörüne hiçbir lüks marka sırtını dönemez. Net a Porter gibi dolaylı yoldan da olsa ürünlerini sergilemek zorundalar. Ülkemizde de buna benzer Shopigo.com örneği var ve harika bir iş çıkartıyorlar.

 4. Bu yazılar bundan 5 sene önce yazılıyordu, şu anda hemen hemen tüm lüks markaların eticaret siteleri mevcut, bu yazıda ismi geçen markalar dahil:

  http://store-us.hugoboss.com

  http://www.dior.com/couture/en_gb/womens-fashion

  http://store.prada.com/en/US/

  Hatta ve hatta lüks denince akla gelen ilk markalardan biri, sektörün lideri:

  http://www.louisvuitton.com/front/#/eng_US/Homepage

  Yazmadan önce keşke kısa bir araştırma yapıp en azından içerikte geçen markaları araştırsaydınız. Neden böyle tamamen yanlış ve yanıltıcı bilgiler içeren bir yazı eklendiğine anlam veremedim.

  1. Anlamadin herhalde türkiyede yok bu sayfalar!!

 5. Girmediği kanısına nasıl vardık ilginç...

  Gucci, hermes, burberry vs. yi Fatih beyin listesine eklemek isterim.

 6. Kids Story Kids Story

  Bebek ve çocuk giyim / aksesuar dikeyinde lüks segmentte markaların yeraldığı Kid'S Story olarak e-ticaret e adım atmak istedik. Monnalisa, Bonpoint, Hugo Boss, Theophile Patachou, Dior gibi oldukça lüks markaların yeni sezon koleksiyonlarını bulundurmamıza rağmen internet satışları hayal kırıklığı oldu. Edindiğimiz tecrübeye göre lüks tüketim kullanıcısı mağaza gezmeyi seviyor, internetten satın almaktansa mağazada ürünlere dokunarak, deneyerek alım yapıyor. Trafiğimizi incelediğimizde ortaya çıkan sonuç da bu tezi doğruluyor.

  1. Hüseyin Hüseyin

   Tebrik ederim ilginize. Yanlış haber ve bilgi engellenmeli

  2. abi valla kidsstoryshop da baktımda iki karış t-shirt 329 tl olduğunu gördüm. bence satış yapamanız normal. sitenize girip fiyatı görüp sekmeyi kapatmam toplam 7 sn. sürdü.

   yada ben çok fakirim :)

 7. e ticaret işine girmek bir markalaşma olayı degil,zorunluluktur

 8. Konu çok iyi yakalanmış ama altı boş, yanıltıcı bir makale olmuş.

 9. Derya Deniz Derya Deniz

  2000'lerin başında mı yazılmış bu yazı :))))