Boyner Grup, 150 milyon TL'lik Morhipo.com yatırımıyla "all-line" mağazacılığa yöneliyor
E-Ticaret

Boyner Grup, 150 milyon TL'lik Morhipo.com yatırımıyla "all-line" mağazacılığa yöneliyor

Boyner Grup'un 2011 yılında faaliyetlerine başlayan e-ticaret girişimi Morhipo.com beşinci yılında vites yükseltiyor. Bunun için sermaye arttırımı yoluyla Morhipo.com'a 150 milyon liralık yatırım yapan Boyner Grup, Morhipo ile çok markalı ‘online’ mağazacılıktan çok markalı “all-line” mağazacılığa yöneliyor.

Perakende şirketleri için çoklu kanal stratejileri gittikçe önemli hale geliyor ve yapılan yeni yatırım, Boyner Grup'un müşteriye her kanaldan ulaşma hedefini Morhipo.com ile destekleyeceği anlamına geliyor. Zira Boyner Grup CFO'su Türkay Tatar açıklamasında, "Morhipo.com yakın gelecekte mağazalar ile online sitelerin müşteriye tek kanaldan hizmet vereceği “all-line” dönemde Boyner Grup’un perakende stratejisinde çok önemli bir yere sahip. Bu nedenle Boyner Holding ve Boyner ailesinin de katılımıyla şirketimize sermaye artırımı yolu ile 150 Milyon TL yatırım yapma kararı aldık” diyor.

Morhipo.com Genel Müdürü Şule Arditti'nin açıklamasına göre Morhipo.com, Türkiye'de geride bıraktığı dört yılda cirosunu 14 kat arttırmış. Morhipo'nun moda alanında iddialı olduğunu söyleyen Arditti, özel alışveriş sitesinin giyim, kozmetik, çocuk ve dekorasyon kategorilerinde sunduğu marka sayısının beş bini geçtiğini de belirtiyor. Morhipo.com için yeni yatırım desteğiyle 2015 yılında yüzde 70'lik büyüme ön görülüyor. Morhipo, 2014 yılına ait verilerini paylaşmamayı tercih ediyor.

Yakın zamanda Türkiye operasyonlarını durdurduğunu açıklayan Limango ve sonrasında gelen farklı yatırım haberleriyle birlikte e-ticaret sektöründe hareketli bir dönemden geçiyoruz. Boyner Grup'un Morhipo.com yatırımı ise sektörden beklentinin/inancın hala yüksek olduğunun bir göstergesi.

Yorumlar (4)
  1. Hüseyin Hüseyin

    başarısı tesadüf değil. çok düzgün çalışıyorlar. bir de 3-4 liralık kargo ücretlerine 7 lira demeseler tadından yenmez.

  2. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

    Morhipo çok doğru bir hame yapıyor. Gelecek, internet ve offline mağazaların entegre olduğu "çok kanallı" satış modelinde. Boyner, kendi mağazalarını birer Morhipo teslimat birimi haline getirerek lojistik karlılığını artırmayı ve bu vesileyle mağazasına çektiği müşterilere farklı ürünlerle çapraz satış da yapmayı planlıyor olmalı. Boyner Grup bu oyuna geç katılmıştı ancak artık online'ın potansiyelini ve fırsatlarını kavramış görünüyor.

  3. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

    Morhipo uzun zamandır iyi hizmet veriyor. Doğru ürün seçimleri ve doğru fiyatlamalar yanında siteleri çok kullanışlı tabir doğru ise Morhipo bu işin hakkını veriyor. Şimdi Limango'nun piyasadan çekilmesi bence en çok Morhipoya yarayacak ki bu açığı da Morhipo yetkilileri görmüştür.

  4. Morhipo'yu gerçekten taktir ediyorum. Web sitesinin tasarımından dijital kanallarının yönetimine kadar bir çok konuda artık bazı şeyleri aşmışlar. Bu tür girişimler zaten Türkiye'de ki e-ticaret kalitesini de artırıyor.