LINE, 10 milyar dolar değerleme hedefiyle halka arza hazırlanıyor
Mobil

LINE, 10 milyar dolar değerleme hedefiyle halka arza hazırlanıyor

Popüler mobil mesajlaşma uygulaması LINE, 2013 yılından itibaren yatırımlarını artırıp ödeme sistemleri, mobil taksi çağırma, yemek sipariş gibi yeni servisleri entegre ederek platformu büyütmeye koyuldu. Bu süreçte halka arzı da düşünen şirketin bu yolda çalışmalara yeniden başladığı bildiriliyor.

Geçen yıl da hazırlıklara başlayan firma Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Ancak bu sefer karar kesin gibi, zira şirketin yeni CEO'su Takeshi Idezawa'nın da birincil hedeflerinden birinin borsaya açılmak olduğunu söylüyor.

TechinAsia'nın Nikkei'ye dayandırdığı habere göre şirket IPO'sunu 2015 yılı içerisinde yapmak istiyor. Arzın Japonya'da mı yoksa ABD'de mi yapılacağı konusunda karar verilmiş değil. Değerleme konusundaysa toplamda 10 milyar dolar gibi br rakam dillendiriliyor.

Aralık 2014 itibariyle küresel olarak 560 milyon kayıtlı kullanıcıya ve 170 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip uygulama ağırlıklı olarak Asya ülkerinde kullanılıyor. Uygulama geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye'de 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Şirket 2014'te 86,3 Milyar Japon Yeni( Yaklaşık 672 milyon dolar) gelir bildirdi.

Görsel Kaynak: Shutterstock/hxdbzxy

Yorumlar (3)
  1. Orkun Temel Orkun Temel

    GoDaddy yıllık 1.4 milyar dolar ciroya sahipken, LINE'ın değerlemesi size de çok fazla gelmiyor mu? LINE hisseleri muhtemelen halka arz sonrası ciddi anlamda düşecek.

  2. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

    Girişim değerlendirmelerinde yıllık ciro tek ve en belirgin kriter olmuyor. Whatsapp neredeyse hiç gelir elde etmezken 19 milyar dolar fiyata satıldı. Line ki sadece bir mesajlaşma uygulaması değil aksine bir ekosistem. O yüzden büyüme ve erişim potansiyeli Whatsapp'ten bile büyük olabilir. Daha fazla bilgi için http://en.wikipedia.org/wiki/Line_(application) okumanızı tavsiye ederim.

  3. Line şu haliyle bile platform, whatsapp için aynı şeyi söyleyebilir miyiz bilmiyorum ancak whatsapp'ın arkasında facebook gibi bir şirket var. Asya pazarı whatsapp'ın yumuşak karnı bence.