Türkiye dijital reklam pazarı 2014 yılında 1,4 milyar lira büyüklüğe ulaştı

Türkiye dijital reklam pazarı 2014 yılında 1,4 milyar lira büyüklüğe ulaştı

IAB Türkiye'nin dijital reklam pazarının büyüklüğünü ölçen AdEx-TR dijital reklam yatırımları araştırmasının 2014 yılı sonuçlarını açıklandı. Buna göre, Türkiye'de dijital reklam harcamaları son bir yılda yüzde 20,5 oranında arttı ve 1,409 milyon liraya çıktı.

Dijital reklam yatırımlarını alt kırılımlarıyla birlikte veren araştırmada, Türkiye dijital reklam harcamalarında, dünya trendleriyle paralel olarak, bir önceki yıla göre en hızlı artış gösteren iki reklam kategorisi, yüzde 57,7 ile mobil ve yüzde 44,9 ile video.

ıab 2014

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, dijital reklam pastasının paylaşımı konusunda 2014 yılında radikal bir değişiklik yok. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi pazarda en büyük payı, 733 milyon lirayla arama motoru reklamları alıyor. 2013 yılı sonunda 587,3 milyon liralık büyüklüğe sahip olan kategori de dijital reklam pazarındaki büyümenin önemli sürükleyicilerinden biri.

Türkiye dijital reklam harcamalarının odaklandığı ikinci en büyük kategori olan display, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 16 oranında büyüyerek 2014 yılında 521 milyon lira büyüklüğe ulaştı. IAB Türkiye verilerine göre, bu kategorideki en büyük artış 353 milyon lira ile gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımlarında görülürken, onu 101 milyon lira ile video reklam yatırımları izledi.

İnternet ilan sayfası reklam yatırımları ise 84 milyon liraya yükselerek (2013 yılı sonunda 79,3 milyon liraydı) 2014 yılının en çok yatırım yapılan üçüncü en büyük kategorisi oldu. 58 milyon lira yatırımla sınırlı olsa da mobilin hızlı büyümesi, dijital reklam pastasından kategorilerin aldığı payların orta vadede ciddi değişiklik gösterebileceğini işaret ediyor.

Araştırmaya göre 2013 yılında 5,4 milyon lira olan oyun içi reklamlar geçtiğimiz yaklaşık yüzde 30 oranında (sektör ortalamasının üzerinde) büyüyerek 7 milyon liraya ulaştı.

Halihazırda sektörle ilgili ön görülerini Webrazzi Dijital'14'te de paylaşan IAB Türkiye'nin açıklamasında Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, Türkiye'de dijital reklam yatırımlarının, geleneksel reklam yatırımlarına göre ortalama iki kat hızlı büyüdüğüne dikkat çekiyor. Bu trendin süreceği ve bugün yüzde 18-20 olan pazar payının, önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 23-24’lere kadar çıkacağını tahmin eden Kurşun, 2015’in seçim yılı olmasının sektördeki hareketliliği arttıracağını ön görüyor.

IAB Türkiye AdEx-TR dijital reklam yatırımları araştırmasının 2013 yılı sonuçları için linki takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.