İncir.com, 57 milyon dolar değerlemeyle 3 milyon dolar yeni yatırım aldı [Güncellendi]

İncir.com, 57 milyon dolar değerlemeyle 3 milyon dolar yeni yatırım aldı [Güncellendi]

Sosyal e-ticaret platformu incir.com, halihazırda yatırımcıları olan Hasan Aslanoba ve Kaan Karamancı’dan 3 milyon dolar tutarında yeni yatırım aldı. İncir.com'un değerlemesini 57 milyon dolara çıkan yatırımla birlikte girişim, e-ticaretteki büyüme ivmesini arttırmayı planlıyor.

Sosyal e-ticaret modeliyle bir yıl gibi kısa bir sürede, Türkiye'de yatay e-ticaret siteleri arasında ilk beş, tüm e-ticaret pazarında ise ilk on marka arasına girdiğini söyleyen incir.com'un bu büyümesi yatırımcılarının desteğini sürdürmesinde önemli bir faktör. "Türkiye'nin ilk milyar dolarlık internet girişimi olmayı" hedefleyen incir.com, yenilikçi e-ticaret modelini önümüzdeki yıllarda yurt dışına açmayı da planlıyor. Bu açılım için girişimin 50 bin e-ticaret mağazasına ulaşacağı ön görülen 2017 yılı hedefleniyor.

Bugüne kadar 60 farklı internet şirketin 60 milyon dolardan fazla yatırım yapan Hasan Aslanoba, incir.com'u en başarılı yatırımı olarak niteliyor. Aslanoba açıklamasında, "İncir, inanılmaz büyümesi ile, ilk etapta Türkiye'de ve iki veya üç sene içinde yurt dışına açılabilecek seviyede büyük bir başarı hikayesine doğru ilerliyor" diyor.

Geçtiğimiz yıl yüzde 2 bin 500 oranında büyüyen incir.com'un platformunda bugün, 10 bin mağaza bulunuyor. İncir.com verilerine göre, sosyal e-ticaret platformu her ay on binlerce müşteriye ulaşarak ortalama 5 milyon liralık satış gerçekleştiriyor. İncir.com'un 2015 yılı sonunda 25 bin mağazaya ulaşması bekleniyor.

Kullanıcıların tüm operasyonel ve yazılım tabanlı iş yüklerinden arınmış şekilde çok kısa sürede e-ticaret mağazası açabilmesini sağlaması ve referans ile açılan mağazalarda yapılan satışlardan prim kazanabilme imkanı sunmasıyla birlikte, incir.com'un kurguladığı referans modeli de hızlı büyümesinde önemli bir etken. Yeni e-ticaret sitelerinin kullanıcılar tarafından benimsenmesi engelini tavsiye pazarlaması yöntemiyle aşmasını sağlayan model, incir.com'un sosyal e-ticaret modelinin çıkış noktasını da oluşturuyor aynı zamanda.

Son yatırım turuyla birlikte bugüne kadar aldığı yatırım miktarı 5 milyon doların üzerine çıkan İncir.com Kurucusu Yusuf Yıldırım,  2015 yılında 150 Milyon lira ciroya ulaşmayı hedeflediklerini ve bu yönde emin adımlarla ilerlediklerini belirtiyor. "Bu hızlı büyüme sürecinde aldığımız 3 milyon dolar yatırım ile altyapımızı güçlendirmeyi ve Türkiye’deki en yüksek müşteri memnuniyetini yakalamak üzere gerekli yatırımları yapmayı hedefliyoruz" diyor Yıldırım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.