Yandex, neredeyse yalnızca reklamdan para kazanıyor [Webrazzi PRO]

Yandex, neredeyse yalnızca reklamdan para kazanıyor [Webrazzi PRO]

Hafta içinde yayınlanan ve en çok dikkat çekeceğini düşündüğümüz grafiği sizlerle paylaştığımız'haftanın grafiği' yazı dizimizde bu haftanın konusu Rus arama motoru Yandex.

2011 yılının Eylül ayında Türkiye'ye giriş yapan Yandex, bu güne kadar karlılığını artıran çok sayıda geliştirmeye imza attı. Peki bu yenilikler karşılığını buldu mu? Şirket, açıkladığı rakamlara göre, 2014 yılında globalde faiz ve vergi öncesi 22,48 milyar ruble (1,01 milyar TL), net olarak da 17,02 milyar ruble (770 milyon TL) kar elde etmiş. Şirketin aynı yıl içinde elde ettiği toplam gelir ise 50,77 milyar ruble (2,29 milyar TL).

31 Aralık 2014 tarihinde Rusya Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 56,2584 Rus Rublesi'nin 1 Amerikan Doları'na denk geldiğini hemen ekleyelim. Yani kaba hesapla Yandex 2014 yılında 1 Milyar Dolar'a yakın gelir elde ederken net olarak 300 Milyon Dolar civarında bir kar rakamına ulaştı.

Yandex'in gelir ve kar rakamlarını düzenli olarak arttırıyor olması dışında şirket gelirlerinin çok çok büyük bir bölümünü reklamdan elde ediliyor olması da dikkat çekici. Örneğin 2014 yılı içinde reklamdan 50,15 Milyar Ruble gelir elde eden Yandex, reklam haricinde yalnızca 0,62 Milyar Ruble kazandı. Yandex denildiğinde akıllara ilk gelen Google'a baktığımızda ise bu oranın (reklam harici gelir) yüzde 10 civarında olduğunu görüyoruz. Hemen aşağıda Yandex'in 2007'den bu yıla ulaştığı yıllık gelir rakamlarını bulabilirsiniz.

yandex-gelir-2007-2014

Webrazzi PRO nedir?

THY, Akbank, Turkcell, Google, Revo Capital, BKM, Limango ve n11.com gibi çok sayıda şirket tarafından kullanılan Webrazzi PRO için, dijital sektörün bilgi merkezi diyebiliriz. Dilerseniz 7 gün süreyle geçerli olmak üzere hemen şuradan ücretsiz olarak Webrazzi PRO’yu deneyebilirsiniz.

Webrazzi PRO’da e-ticaret, ödeme sistemleri, sosyal medya, dijital pazarlama, oyun ve donanım gibi çok sayıda konu başlığı hakkında 2500’ün üzerinde istatistik ve 10’larca özel not bulabilirsiniz. Veriye dayalı düşünme alışkanlığı kazandıran Webrazzi PRO’nun aynı zamanda sektörel sunum ya da rapor hazırlarken de oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek olarak Webrazzi PRO verileriyle hazırlanan 45 Saniyede Türkiye E-Ticaret Pazarı başlıklı video’yu izleyebilir, ya da haftanın grafiği yazı dizimizin tamamına göz atabilirsiniz.

(Görsel kaynak: Lilyana Vynogradova/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.