Online olarak prototip oluşturmaya yarayan, açık kaynaklı bir araç: Mockup Designer
Teknoloji

Online olarak prototip oluşturmaya yarayan, açık kaynaklı bir araç: Mockup Designer

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Fatih Erikli tarafından bundan yaklaşık iki sene önce geliştirilmeye başlanan Mockup Designer, bugün GitHub'ta 300'ün üzerinde star alıp 70'ten fazla kez fork'lanan bir proje olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Mockup Designer şimdilerde aktif olarak geliştirilmese de hem teknolojik altyapısı hem de geçmişte yakaladığı popülarite ile bu yazımızın konusu oluyor.

Online olarak basit ve hızlı bir şekilde mockup yani prototip geliştirmenize yarayan Mockup Designer, en çok sunucu taraflı bir teknoloji kullanmayışıyla adından söz ettiriyor. Tarayıcınızın localStorage denilen kendi hafızasını kullanan araç, Backbone.js kullanılarak geliştirilmiş.

mockup-designer-gorsel

Günümüzde online prototip oluşturmanıza yarayan diğer araçlarla kıyaslandığında oldukça basit kalan Mockup Designer, kaynak kodları üzerinden ihtiyaca göre geliştirmeler yapılarak proje bazlı ihtiyaçlarda işe yarayabilir gibi duruyor.

Fatih Erikli'den aldığımız bilgiye göre Mockup Designer'ın GitHub'ta yayınlanmasının ardından bilinen bazı bloglara konu olması projenin popülaritesine oldukça yardımcı olmuş. Erikli'nin başka projeleriyle ilgilendiği için bir süredir gelişimine katkı sağlayamadığı Mockup Designer'ı GitHub üzerinde detaylıca inceleyebilir, dilerseniz demo siteye göz atabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Webrazzi keşke yaptığı haberlerde biraz daha seçici olsa... Sosyalmedya.co'yuda almışken bu tarz araç gereçlerin tanıtımını sadece orada bıraksa, ondan sonra bu tarz haberlerden kişisel reklamları çıkartsa, temiz ve sade içerik sunmuş olmaz mı acaba? Ama yok biz bu haberi Fatih beye backlink satmak için yaptık diyorsanız orası başka tabi...

  1. Fatih Erikli Fatih Erikli

   Merhaba, Ben Fatih.

   Evet, backlink almak için para karşılığı yazdırdım bu post'u. Hatta projeyi de webrazzi'den backlink satın alırım diye geliştirmiştim 2 sene önce. Teşekkür ederim.

   1. güzel cevap :) ne yazık ki bazı okuyucularımızın SEO konusunu aşırı ciddiye almaları yüzünden zaman zaman böyle yanlış yakıştırmalar yapıyorlar.

   2. Serkan İnce Serkan İnce

    Serkan , yapılan haberlerde seçicilik neye göre ? Senin zevkine göre mi ? Ben github 'da popüler ve başarılı yerli projelerin tanıtımını görmek istiyorum.Takdir edilecek yere backlink satın almış diye eleştirmek yanlış.Webrazzi para ile yazı yazıyor olabilir (bilmiyorum) fakat open source bir proje için emin ol Fatih veya bir başkası backlink satın almaz , open source felsefesine aykırı. Hadi eyvallah.

   3. Teşekkürünüze Rica ederim Fatih bey ancak önemli olan noktayı kaçırıp sadece bir noktaya kilitlenmiş olmanız sizin bu konuda ki amacınızı gayet ortaya koymaktadır. Ben saygısızlık yapmak istemedim ancak sizin bakış açınız zaten açık ve net. Tekrardan belirtiyorum: "Sosyalmedya.co’yuda almışken bu tarz araç gereçlerin tanıtımını sadece orada bıraksa, ondan sonra bu tarz haberlerden kişisel reklamları çıkartsa, temiz ve sade içerik sunmuş olmaz mı acaba?" Ayrıca ne sinirlerinizi, endişelerinizi ve düşünceleriniz oldukça açık ve net bir şekilde yorumuma cevap verdiğiniz için bende teşekkür ederim...

  2. Anonim7261 Anonim7261

   İnsan gerçekten de hayret ediyor.