Online olarak prototip oluşturmaya yarayan, açık kaynaklı bir araç: Mockup Designer

Online olarak prototip oluşturmaya yarayan, açık kaynaklı bir araç: Mockup Designer

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Fatih Erikli tarafından bundan yaklaşık iki sene önce geliştirilmeye başlanan Mockup Designer, bugün GitHub'ta 300'ün üzerinde star alıp 70'ten fazla kez fork'lanan bir proje olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Mockup Designer şimdilerde aktif olarak geliştirilmese de hem teknolojik altyapısı hem de geçmişte yakaladığı popülarite ile bu yazımızın konusu oluyor.

Online olarak basit ve hızlı bir şekilde mockup yani prototip geliştirmenize yarayan Mockup Designer, en çok sunucu taraflı bir teknoloji kullanmayışıyla adından söz ettiriyor. Tarayıcınızın localStorage denilen kendi hafızasını kullanan araç, Backbone.js kullanılarak geliştirilmiş.

mockup-designer-gorsel

Günümüzde online prototip oluşturmanıza yarayan diğer araçlarla kıyaslandığında oldukça basit kalan Mockup Designer, kaynak kodları üzerinden ihtiyaca göre geliştirmeler yapılarak proje bazlı ihtiyaçlarda işe yarayabilir gibi duruyor.

Fatih Erikli'den aldığımız bilgiye göre Mockup Designer'ın GitHub'ta yayınlanmasının ardından bilinen bazı bloglara konu olması projenin popülaritesine oldukça yardımcı olmuş. Erikli'nin başka projeleriyle ilgilendiği için bir süredir gelişimine katkı sağlayamadığı Mockup Designer'ı GitHub üzerinde detaylıca inceleyebilir, dilerseniz demo siteye göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.