E-ticarette çanlar 'mobil' için çalıyor!
E-Ticaret

E-ticarette çanlar 'mobil' için çalıyor!

Konuk yazarımız Erkan Soy, Criteo'nun Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yapıyor.

mobil-ticaret-m-commerceMobil cihazlar artık lüks bir teknoloji ürünü olmaktan çıkıp günlük hayatın olmazsa olmaz temel bir parçası haline geldi.  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gözlemlenen bu mobile hızlı kayış trendi, insanları olduğu kadar iş dünyasını ve sektörleri de ciddi bir biçimde etkilemeye ve satış ve pazarlama stratejilerini bu yöne kaydırmaya zorlamaya devam ediyor. Bu durum ise özellikle internetten satış yapan ve varlığını sürdürebilmek için teknolojiyi, interneti, dijital ekonomiyi ve en önemlisi de tüketicilerinin satın alma alışkanlıklarını yakından takip etme zorunluluğu olan e-ticaret sektörü için hem eşi bulunmaz bir fırsat kapısı aralıyor, hem de oyuncuları, trendleri takip edemediği noktada geride kalma ve sonuçta yok olma tehdidi ile karşı karşıya bırakıyor.

Son araştırmalarımızın tüm dünyada yapılan e-ticaret işlemlerinin yüzde 30’unun mobil üzerinden gerçekleştirildiğini gösterdiği ve yeni teknolojilere hızla adapte olabilen bir nüfusa sahip olan Türkiye’de de giderek daha fazla kullanıcının özellikle seyahat ve perakende alanlarında mobil cihazlardan alışveriş yapmayı tercih ettiği göz önüne alındığında, mobile yeterli önemi atfetmeyen e-ticaret oyuncularının ne kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu açıkça görülüyor.

Eğer siz de tehlikenin farkındaysanız ve e-ticarette faaliyet gösteren bir firma olarak mobili fırsata çevirme niyetiniz varsa, aşağıdaki önerilerin size yardımcı olacağını düşünüyorum:

 • Mobil websiteniz üzerinden satış işlemlerine izin vermelisiniz

Artık pek çok e-ticaret websitesi mobil cihazlarda da görüntülenebiliyor, gezilebiliyor. Ancak hala yapmadıysanız, ziyaretçilerinizin ürünlerinize göz gezdirmenin ötesine geçip satın alma işlemlerini de yapabileceği bir mobil websitesi oluşturmanızın vakti geldi de geçiyor bile. Ürün görüntülemelerini satışa çevirebilecek bu önemli özelliği eklerken tüketicilerin kullandığı işletim sistemlerini de göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Örneğin, küresel e-ticaretin üçte ikisinin Android cihazlar üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde, mobil websitenizin Android işletim sistemli tüm cihazlara uygun şekilde tasarlanması, satışlarınızı artırmada size yardımcı olabilir.

 • Mobilde hızlıca, zahmetsizce alınabilen ürünler daha revaçta

Dokunmadan da kolaylıkla seçilebilecek, hızlıca alınıp gönderilebilecek ve teslimattan sonra hemen kullanılabilecek ürünler mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerde daha fazla tercih ediliyor (örneğin Türkiye’de ‘seyahat’, mobil satın alımların en yüksek olduğu alan). Bu doğrultuda mobilde, üzerinde fazla düşünülmesi gerekmeyen, bir anlık dürtüyü satışa dönüştürebilecek ürünleri öne çıkarmanız faydalı olabilir.

 • Ödeme, kolaylıkla yapılabilmeli

Hiçbir mobil cihaz kullanıcısı, kendilerini sürekli bir sayfadan diğerine yönlendiren websitelerinden hoşlanmıyor. Mobil kullanıcılar sürekli hareket halinde oldukları için de kolaylıkla, hızlıca, sayfalar arasında fazla yönlendirme olmadan ödeme yapabilmeleri önem taşıyor. Örneğin, pazarlamacılar reklamları direkt satın alma sayfasına yönlendirerek bu işlemin kolaylaşmasını sağlayabilir. Mobil alışveriş söz konusu olduğunda ne kadar az tıklama, o kadar çok satış anlamına geliyor.

 • ‘Mobil,’ akıllı telefonlardan ibaret değil

Her ne kadar “mobil cihaz” denince akla ilk önce akıllı telefonlar geliyor olsa da insanların farklı cihazları, farklı zamanlarda kullandığını da unutmamak gerekiyor. Örneğin gündüz çalışırken masaüstü bilgisayarını tercih eden tüketiciler, sabah ve akşam saatlerinde akıllı telefonlarını, hafta sonları ise ağırlıklı olarak tabletlerini kullanıyor. Bu nedenle de hedef kitlelere verimli bir şekilde ulaşabilmek için istenilen mesajların tüm bu cihazlar üzerinden, istikrarlı bir şekilde verilebilmesi gerekiyor. Bu durum, e-ticaret firmalarının ve reklamverenlerin cihazlar arası hedefleme yapabilme becerilerinin olmasını oldukça önemli kılıyor.

 • Profesyonel teknoloji firmalarıyla işbirliği yapılmalı

İster uluslararası, ister yerel satış yapıyor olun, profesyonel teknoloji firmalarıyla işbirliği yaparak hedefleme becerilerinizi optimize etmeniz satışlarınıza olumlu yansıyacaktır. Bu sayede ürünlerinizin, onları satın almaya daha yatkın tüketiciler tarafından görüntülenmesini sağlayabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

Kapak görseli: Tarchyshnik Andrei/Shutterstock
Yorumlar (7)
 1. Haber Oku Haber Oku

  21 Nisandan itibaren google'ın algoritma yenileyerek mobil siteleri daha önlerde çıkaracağı konuşuluyor. En önemlisi bu bence.

 2. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  21 Nisan Google tarafından beklenen çok şey var ama ne kadarı uygulanabilecek merak ediyorum. Mobil konusu geç bile kaldı, bir yıldan fazladır her webmaster aracı mobil güncellemesi için uyarı mailleri atıyor. Ayrıca Google geçen senelerde yapmadığı e-ticaret açılımını bu sene yapacak artık, özellikle mobil uyumlu e-ticaret sitelerinde zamanla bir yükseliş olacaktır.

 3. Google mobil aramalarda mobil siteleri öncelikli çıkaracak yanlış bilgi vermeyin

 4. Serkan Güzelyurt Serkan Güzelyurt

  iyi güzel konuşuyorsunuz da şu criteo virüsünden nasıl kurtulacağız onu da söyleyin. kendi sitelerimde bile adsense yerine criteo reklamları çıkıyor.

 5. E-Ticaret Danışmanı E-Ticaret Danışmanı

  Mobil e-ticaret pazarının, bu kadar çok akıllı telefon ve mobil internet kullanımının olduğu bir ülkede büyüme göstereceği gün gibi ortadaydı. Bunu görmek yada tahmin etmek için Google'ın mobil uygulamalar için yeni algoritmalar oluşturmasını beklemeye de gerek yoktu. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmayan veya sabit fikirli olarak e-ticaret hayatına devam etmeyi düşünen firmalar pazar payı ve karlılık açısından duraklama dönemine gireceklerdir diye düşünüyorum.

  Makale için teşekkürker, Elinize sağlık.

 6. Tekin Durmazlar Tekin Durmazlar

  En önemli noktalardan biride "Mobil,’ akıllı telefonlardan ibaret değil" tespiti genelde algı hep akıllı telefonlara gidiyor ama tablet kullanımı da azımsanmayacak oranda.

 7. Online Giyim Alışveriş Online Giyim Alışveriş

  Online satış yapan siteler başta olmak üzere diğer bütün siteler, başlangın itibariyle desktop aramalarda sıralamalardan etkilenmeyecekler, mobil optimizasyonu yapmamış olsalar bile. Ama mobil aramalarda sıra kaybedecekler. Bundan dolayı e-ticaret siteleri vakit kaybetmeden bu işi halletmeleri gerekir, çünkü mobil erişim gün geçtikçe artıyor.