Microsoft masa üstünde kullanılan işletim sisteminde açık ara lider durumda

Microsoft masa üstünde kullanılan işletim sisteminde açık ara lider durumda

Her haftanın sonunda olduğu gibi yine 'haftanın grafiği'ne birlikte bakacağız. Webrazzi PRO'da hafta içinde yayınlanan içeriklerden seçtiğimiz grafik, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerine ait.

StatCounter verilerine göre 2013 Ocak'tan 2014 Aralık ayına kadar olan sürede masaüstü bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin pazar paylarına detaylıca göz atabilirsiniz.

Windows'un ezici üstünlüğünden ilk göz çarpan detay olarak bahsedebiliriz. Hemen aşağıda bulabileceğiniz grafiğe göre 2014 yılının Aralık ayında Win7 yüzde 54,4'lük pazar payıyla en çok kullanılan işletim sistemi konumunda. İkinci sırada 13,21 ile WinXP, üçüncü sırada yüzde 13,03 ile Win8.1 yer alırken Apple'ın MacOSX'i ise yüzde 8,67 ile dördüncü sırada.

Diğer yandan açık kaynak işletim sistemi Linux'un uzun süredir 0,80-1,40 aralığında olduğu gözüküyor. Diğer seçeneğiyse son aylarda artarak yüzde 1,50'lere kadar gelmiş durumda. Özetle; çok uzun yıllardır hem kurumsal hem de bireysel kullanım anlamında önemli bir kitleye ulaşan Microsoft, toplamda pazarın yüzde 88'den de fazlasını elinde tutuyor.

masaustu-isletim-sistemleri

Webrazzi PRO nedir?

THY, Akbank, Turkcell, Google, Revo Capital, BKM, Limango ve n11.com gibi çok sayıda şirket tarafından kullanılan Webrazzi PRO için, dijital sektörün bilgi merkezi diyebiliriz. Dilerseniz 7 gün süreyle geçerli olmak üzere hemen şuradan ücretsiz olarak Webrazzi PRO’yu deneyebilirsiniz.

Webrazzi PRO’da e-ticaret, ödeme sistemleri, sosyal medya, dijital pazarlama, oyun ve donanım gibi çok sayıda konu başlığı hakkında 2500’ün üzerinde istatistik ve 10’larca özel not bulabilirsiniz. Veriye dayalı düşünme alışkanlığı kazandıran Webrazzi PRO’nun aynı zamanda sektörel sunum ya da rapor hazırlarken de oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek olarak Webrazzi PRO verileriyle hazırlanan 45 Saniyede Türkiye E-Ticaret Pazarı başlıklı video’yu izleyebilir, ya da haftanın grafiği yazı dizimizin tamamına göz atabilirsiniz.

(Görsel kaynak: benchart/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.