SimilarWeb verilerine göre Türkiye’de online trafiğin yüzde 11'i 'haber'e yöneliyor [Dijital'15]
Etkinlikler

SimilarWeb verilerine göre Türkiye’de online trafiğin yüzde 11'i 'haber'e yöneliyor [Dijital'15]

Webrazzi Dijital’15 etkinliğinin sabah bölümünde sahnede SimilarWeb’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Etai Rosen vardı. Rosen, rakamlar ve verilerle dolu sunumunda SimilarWeb’in elindeki verilerle Türkiye’deki dijital eğilimleri paylaştı.

Rosen, Türkiye’nin dünyadaki en büyük online nüfuslarından biri olması nedeniyle son derece önemli bir pazar olduğuna değindi. Türkiye aynı zamanda şu anda masa üstü internet trafiği en yüksek 10 ülkeden biri.

SimilarWeb’in rakamlarına göre Türk internet kullanıcılarının en çok ilgilerini çeken konu, haberler. Türkiye’deki internet trafiğinin yüzde 10,68’i haber sitelerine yönlenmiş durumda. Karşılaştırma olarak İngiltere’de bu oran yüzde 9,45 Rusya’da yüzde 9,38 ve Almanya’da yüzde 8,92.  Haberlere gösterilen bu yüksek ilginin doğal bir sonucu olarak Türkiye’de en popüler ilk 20 internet sitesinden 6 tanesini (yüzde 30) haber siteleri oluşturuyor.

SimilarWeb’in verilerine göre Türkiye’nin dijital eğilimleri

E-ticaret dünyasına bakıldığında ise en popülerler siteler listesinin zirvesinde Sahibinden, Hepsiburada, Gittigidiyor ve N11 görünüyor. İlk 10 site arasında sadece 1 yabacı site olması da günümüz Türk e-ticaret pazarında yerel oyuncuların hakimiyetinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. İlk 10’daki tek istisna ise Amazon.

Rosen, Amazon’un ABD’deki büyüme hızının durmuş ve stabil konuma geçmiş olmasına rağmen Türkiye’de trafiğini hızlı artıyor olduğuna da dikkat çekti. Fakat yerel e-ticaret oyuncuları için en dikkat edilmesi gereken site olarak başka bir ismi öne çıkartıyor: AliExpress.

Bunun nedeni ise 2014 sonu rakamlarına göre bir önceki yıla göre en hızlı büyüyen 3 siteden birinin AliExpress olması. SilimarWeb’in rakamlarına göre Türkiye’de AliExpress’in son bir yıldaki trafiğini artırma oranı yüzde 230’a ulaşmış durumda.

Yorumlar (1)
 1. Kubilay Baykan (@kubilaybaykan) Kubilay Baykan (@kubilaybaykan)

  Merhabalar

  Ortalama 4 yıldır AliExpress kullanan hem satıcı hem de alıcıyım

  Sitede ki derecelendirmem Premium Seviyesinde

  Ortalama >=US $6999 harca yapılması gerekli 90 gün için de bu seviyenizi korumak için,

  Tabi ben 3 yıl önce ilk Aliexpress ile tanıştığım da oldukça kazık yedim,ortalama 300 usd gibi param çöp oldu.Fakat dedikleri gibi bir şeyi anlamanın 2 yolu var ya öpülerek anlarsın yada okuyarak.Ben o zamanlar öpülmenin iyi bir yol olduğunu düşündüm :) ve bu yoldan gittim.Ama hata ettiğimi çok sonraları anladım.Konuyu görünce ve işin içinde olunca kelimeler dökülmeye başladı tabi bende:)

  Neyse bu kısa bilgiden sonra şunları eklemek isterim. Aliexpress aslında daha çok aracıların oluşturduğu bir platform burası. Ortalam 1 sene önce Çin'e gittim ve aliexpress üzerinden tanıştığım aracılarla orada oturduk konuştuk ve çalışmalarını gördüm.Bir ofis düşünün karşılıklı 10-15 arası çalışan ve bilgisayardan oluşan çalışan grubu.Hepsinin çok farklı görevleri var kimi e-bay satış yaparken bir diğeri ioffer'da satış yapıyor.Kimi aliexpress satış yaparken kimi global sitelerinden hizmet veriyor.Tam bir organizasyon ve kesintisiz hizmet sunuyorlar vardiyalı biçimde.Tabi patronları piyasa da ara toptancı yada direk fabrikalarla bağlantı için de olup onlardan numune ve ürün bilgilerini aldıktan sonra bu ürünleri tüm dünyada satışa çıkarıyor.Kısaca aliexpress ürün satın aldığınız bir çok kişi aslında avantajları olan çin'de yaşamanın nimetlerini kullanıyor.Bu arada bir dip not bu işi orada yapan bursalı mehmet isminde bir arkadaşımızlada tanıştım.Kendisi gerçekten takdir edilecek bir organizasyon kurmuş.

  Bu arada alibaba, taobao, aliexpress,QQ ve daha bir çok dijital platform sahibi olan kuruluş e-bay gibi bir dünya markasını da taobao ile ortadan kaldıracak kadar da güçlü bir şirket.Hatta şirket Ceo'su bir idda üzerine alibaba merkez binası etrafında pantolonsuz şekilde binanın etrafında falan koştu:)

  SimilarWeb'in bugün gördüğünü sanırım ben çok erkenden gördüğüm için bu işte uzun yol kat ettim.Yerel markalar bundan daha yeni zarar görmeye başladı ve bunun devamı çok iyi görünmüyor.Hatta gittigidiyor, Aliexpress'in her hafta sonu yaptığı çılgın hafta sonu indirimi gibi kampanyaları kopyalayarak yerel pazara sunması,sanırım durumun farkında olduklarının en iyi göstergesi. Fakat unutmasınlar ki taklitler asıllarını yaşatır.Bu nedenle yerel firmaların bir çoğu müşteri bağlılığını da yaratamadığı için de alıcılar farklı pazarlara yöneliyor. Kısacası yerel oyuncular baştan aşağı kendilerini sorgulayıp gelen rakibin önüne nasıl set çekecekleri konusun da ciddi değişimler içerisine girmelidir.

  Çünkü Aliexpress en çok kullanan ülke bazlı raporlar da 1. Sırayı Rusya Alırken 5. Sırayı Türkiye almaktadır.ayrıca site için de bir çok Türk aracı da mevcut ve genel de alıcılarının çoğu ülkemizden.

  Son olarak diyeceğim eğer bir iş yapıyor ve buda internet bazlı ise, alınan kararları çok dikkatli, sayısal verilerden faydalanarak yapmalısınız. Ayrıca kuruluşunuzu yerel olarak görmeniz bakış açınızın körlüğünü belli edeceği için yerel pazar mantığı ile kesinlikle iş yapmayın.Çünkü dünyadaki herhangi bir alıcının size ulaşması tek bir ENTER tuşuna bakıyor.Sistem ve işleyişinizi oluştururken global düşünüp , sadakatli alıcılar oluşturup, kaliteli ürün ve hizmet temin ederseniz.Dijital pazar da kazanma şansınızın %60'ını tamamladınız demektir.

  Mutlu Günler.