PayPal ve eBay eski çalışanlarının kurduğu "düşünceler için Instagram" uygulaması Parable küresel açılımını yaptı

PayPal ve eBay eski çalışanlarının kurduğu

"Düşüncelerinizi paylaşabildiğiniz Instagram uygulaması" olarak tanımlanan Parable, aralarında Türkiye'nin olduğu 26 yeni ülkeye açıldı. Kullanıcıların düşünce ya da hikayelerini metin ve görsel kullanarak anlatmasını sağlayan benzer uygulamalar gibi Parable da yaratıcılık odağında bir sosyal ağ haline gelmek istiyor.

Parable, daha önce Microsoft, Amazon, Samsung ve eBay'de çalışan Natalia Burina ve PayPal Wallet grup proje yöneticisi olarak görev yapan Amit Paka'nın ortak girişimi. 90'larda patlak veren Yugoslav Savaşları'ndan kaçan ailesiyle birlikte ABD'ye göç eden Natalia Burina, çizdiği başarılı kadın girişimci profiliyle de dikkat çekiyor. Burina'nın daha önce yine Paka ile birlikte kurduğu Flockish adlı konum bazlı mobil etkileşim uygulaması 2012 yılında eBay tarafından satın alınmıştı.

parable

İkilinin Ekim 2014'te yayınladıkları bir diğer sosyal ağ denemesi Parable ise son dönemde çokça benzerlerini gördüğümüz türden bir uygulama. Sosyal ağ hesaplarınızla da giriş yapabildiğiniz Parable ile bir arka plan görseli seçip, söylemek istediklerinizi tüm dünyayla paylaşıyorsunuz. Bu açıdan, yaratıcılık tarafı anonim sosyal ağ Secret'la aynı olsa da uygulama anonim değil ve Parable'da paylaşılanlar Secret'ın epey bir farklı. Natalia Burina, "Facebook'taki ıvır zıvır  ve Secret'taki iğrenç paylaşımlardan sıkılan herkesi" hedeflediklerini söylüyor.

Sosyal medya, görselin gücünü kullanan alıntılar, gaflar ya da türlü lafları ödüllendirmeye devam ediyor ve bunu avantaja çevirmek isteyen uygulamalar da denemeye devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi kısa bir süre önce Twitter kurucu ortaklarından Biz Stone'un bu işe komedi açısından yaklaşan Super'ı; paylaşım tarafında farklılaşan ve bulaşıcı hastalıkları model alan Plague güncel küresel örneklerden birkaçıydı.

Küresel açılımıyla birlikte kişi ve konu arama özelliklerini ekleyen ve haber akışını güncelleyen Parable şimdilik yalnızca iOS'te. İncelemek isterseniz linki takip edin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.