2019'da Windows tabletlerin pazar payı neredeyse üç katına çıkacak
Teknoloji

2019'da Windows tabletlerin pazar payı neredeyse üç katına çıkacak

Tablet Bilgisayar Satis istatistikleri IDCBir kaç yıl önce hızlı bir tırmanış gösteren tablet satışları büyük ekranlı akıllı telefonlardan etkilenmeye devam ediyor. IDC'nin açıkladığı tablet bilgisayar raporudaki öngörülere göre tablet satışlarının büyüme daha da düşecek. Windows ise pazar payını yaklaşık üç katına çıkaracak.

2013'te yıllık yüzde 52, 2014'te yıllık yüzde 4 büyüme gösteren tablet pazarı, IDC'nin tahminlerine göre 2015'te sadece yüzde 2 oranında büyüyecek. 2020'ye kadar da yüzde 3-4 arasında bir büyüme gösterecek tablet pazarında 2015 içinde 234,5 milyon tablet satılacak.

Android ve iOS pazar payı kaybedecek

Platform tabanında bakıldığında 2014 yılında yüzde 67,3 olan pazar payı alan Android'in 2015'te küçük bir farkla yüzde 67.4 pazar payına sahip olacağı ama 2019'da ise yüzde 62,9 pazar payına gerileyeceği tahmin ediliyor. iOS ise aynı dönemde sırasıyla yüzde 27,6, yüzde 25,6 ve yüzde 23 pazar payı alacak.

Tablet Bilgisayar Satis istatistikleri

Windows tabletlerdeki pazar payını neredeyse 3'e katlıyor

Android ve iOS pazar paylarının düşmesinin nedeniyse elbette hibrid işletim sistemini tercih eden Windows olacak. Microsoft için ciddi önem taşıyan bu büyüme Windows'un tabletlerdeki pazar payının 5 yıl içinde yüzde 5,1'den yüzde 14,1'e çıkmasını sağlayacak. Yani yklaşık 3 kat büyüme sağlayacak.

Bu tahminler Microsoft hissesi almak için iyi bir neden gibi gözükse de 2019'a gelindiğinde akıllı telefon, giyilebilir ürünler ve dizüstü bilgisayar pazarlarındaki gelişmelere de göz atmakta fayda var.

Yorumlar (4)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Eğer sadece İnternete girmek, oyun oynamak istiyorsanız Android Tablet ya da İpad mantıklı bir seçim. Fakat bilgisayarınızda çalıştığınız dosya, program yada uygulamaları herhangi bir yerde devam ettirmek için Windows Tablet mantıklı bir seçim. İlerleyen dönemlerde Windows Tablet kullanımı daha da artacaktır. Şuan piyasada 1000 TL altı işinize yarayacak özellik olarak güzel tabletler hatta ikisi bir arada (tablet+dizüstü) modeller var.

 2. Mehmet Mehmet

  Bu yorumu yayınlar mısınız bilmiyorum ama ben yine de diyeceğimi diyeceğim.

  Hahahahahahahahahahaha hohohohohohoohoho. Böbeğimi tuttar gülüyorum bu yalanlara.

  Microsoft son 7-8 yıldır ne tablet ne de akıllı telefon tarafında mobil konusunda bir gıdım ilerleyemedi, bir nebze akıllanmadı. 2010dan beri sağda solda (ki webrazzi de bunlardan biri) analistler windows uçacak diyor minvalli haberler dönderip duruyor. Bu analistlere sağlam paralar yedirildiğive böyle düzmece şeyler pompalandığını düşünüyorum. Kaç sene geçti ne windows bişeye benzedi ne de istemeden bile olsa, kazara bile olsa bir yere gelebildi. Microsoft yanlış politikalarını düzeltmek yerine hala birilerine bol paralı reklamlar filan yaptırmaya çalışıyor.

  ben size birşey söyliim mi, bu micrsosoftun windows konusnda hiçbir yere varacağı yok. İşte bu da benim analizim. Microsoft bobili tamamen kaçıracak ve altyapı, sunucu, cloud vb işlerle hayatına devam edecek. Hatta belki orta vadede son kullanıcıya hitap eden bütün ürünlerini başka bir firmaya bile devredebilir. Belki sunucu, veritabanı, programlama dili ve cloud tarzı işlerde devam eder ama son kullanıcıdan koşarak uzaklaşan bir şirket olarak bizi pek alakadar etmeyen bir noktaya doğru hızla savrulmaktan kurtulamayacak.

  Ha bunlar olmaz da ben yanılırsam ne olur? Çok iyi olur. Onyılların son kullanıcı tecrübesi çöpe atılmamış olur ama özellikle yeni CEOnun clodu tarafından da geldiğini düşününce hiiiiç ihtimal vermiyorum. Son kullanıcıların da bu noktada akıllı olup microsoftun bu zamanı yakalayamamış teknolojilerinden elden geldiğince uzak durması gerekiyor bence.

  1. Hamza Hamza

   arkadaşım windowsun surface tabletlerini bilmediğin için kafadan yorum yapmışsın microsoft donanım yaparsa piyasayı sallar microsoftun yaptığı tablet android pazarını bitirir şuan surface ler yüzünden ultrabooklar iş yapmıyor.Büyük ihtimal windows 10 ile microsoft hem tablet hem pc hemde telefon pazarında liderliğe geçecek.

   1. Mehmet Mehmet

    Yani seviyeyi düşürmek istemesem muhahaha diye gülecektim bu cevaba. O bahsettiğin surface ler kaç yıldır var. Ee nerdeler? Neymiş ultrabooklar iş yapamıyormuş. Eskiden windowsçular her yerdeydi şimdilerde herhalde birkaçınız bir kahvede tıkılı kaldırnız minik dünyanızdan sallayıp duruyorsunuz. Bir yıl boyunca raflarda kalan surface ürünleri toplamda 700000 gibi komik bir rakam satarken ipad bile çıkmadan milyonlar seviyesinde önsatış rakamlarına ulaşıyor, hangi pisayasının neresi sallanıyorsa...

    Mahalle kavgalarında korkak elemanın "gelsene gelsene..." lerine benziyor bu: neymiş ms donanım yaparsa piyasa sallanırmış, hani sallasın o zaman. 7.4 olur heryer yıkılır diye mi yapmıyor?

    Son cümlene cevap: biz o numarayı windows phone dan wp8 e geçerken gördük. "Windows phone deneysel bir ürün tecrübesizliğimiz ortadaydı ama bu sefer kasıp kavuracağız" kabilinden açıklamalarının sonrasında tablo çok çok daha vahim bir hal aldı. wp8 kullancılarına hakaret eder derecede gelişime kapalı bir yazılım ve eksikliklerini kapatmamakta ms kararlı görünüyor. yine ekosistem o denli yetersiz ki ms in vurdumduymazlığı insanı hayrete düşürüyor. ulen daha google i ekosistemle barıştıramamışsın, hiçbir ürünü yok markette sen yer yerinden oynamasından bahsediyorsun. neyse arif olan anlar zarif olan anlıyormuş gibi yapar en azından. bizim kör gözler de trollük seviyesinde sığ söylemlerle günü geçirir. sanırım ms i yanlış yönlendiren yine bu her denilene kafa sallayan güruh. neyse ki firefox gibi tizen gibi yeni ses ve soluk getirecek oyuncular var da ortam şenleniyor.