BBC, ortaokul öğrencilerine 1 milyon adet programlanabilir mini bilgisayar dağıtacak
Eğitim

BBC, ortaokul öğrencilerine 1 milyon adet programlanabilir mini bilgisayar dağıtacak

Birleşik Krallık'ın yazılım geliştirme ve bilgisayar bilimleri eğitimlerini ilk ve orta öğretime düzeyine kadar indireceği ve ders müfredatlarında yer vereceğini resmi olarak açıklamasının ardından BBC bu alanda hükümetle birlikte çalışmalar yapacağını açıklamıştı.

Bu çalışmalara bugün bir yenisi daha eklendi ve BBC ülke genelindeki orta öğretim öğrencilerine 1 milyon adet programlanabilir mini bilgisayarı "BBC Micro" projesi kapsamında gelecek sonbaharda dağıtacağını duyurdu. Dağıtılacak mini bilgisayar çok basit özelliklere sahip olacak. Çocukların verilen mini bilgisayarı, kişisel bilgisayarlarına bağlayarak üzerinde çalışmaları hedefleniyor. Böylelikle bilgisayar bilimleri ve yazılım geliştirme alanında ki bilinç ve ilgi düzeyinin olabildiğince küçük yaşlardan başlaması isteniyor.

bbc-micro

Dağıtılacak mini bilgisayarın üzerinde  LED ışıklar da bulunuyor. Cihazın taşınabilir ve hafif olmasına ise ayrıca özen gösterilmiş. Bu sayede öğrencilerin cihazı kolayca yanlarında taşıyabilmeleri ve istedikleri an üzerinde çalışabilmeleri sağlanmış. BBC ise bu cihazın giriş seviyesinde olduğunu ve Raspberry Pi ya da Kano kits ile karşılaştırılmaması gerektiğinide ayrıca eklemiş.

BBC daha öncesinde İngiliz hükümetiyle işbirliği yaparak çocukların ve gençlerin yazılım geliştirme ve bilgisayar bilimleri alanlarıyla ilgili temel bilgileri alması ve ilgilerini çekmek amacıyla BBC üzerinden özel bir bölüm ile yayınlar başlatmıştı. Bu hamle ile eğitimin hem öğretici hem de eğlenceli kılınması amaçlıyordu. Bunlara ek olarak BBC, televizyon kanalı üzerinden "Girls Can Code" isminde bir yetenek yarışması başlatacağını ve bu alanda çalışmaya devam edeceğini de belirtti.

Yorumlar (7)
 1. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  "LED display"ı LED ışık yerine LED ışıklar veya tercihen LED gösterge diye çevirmeniz daha yerinde olacaktır bence.

 2. Mehmet Cakir Mehmet Cakir

  Türkiye de son günlerde ortaokullarda bilişim teknolojileri ve yazılım derslerinin kaldırılacağı konuşulurken bu haberi görünce ülke olarak egitimde ve yazilim alaninda bulunduğumuz durumun hic te sürpriz olmadığına bir kere daha kanaat getirdim.

 3. Caner Gün Caner Gün

  Evet, Türkiye'de yazılım dersleri kaldırılmalı. Çünkü hocalar yazılım nedir bilmiyorlar. Devletten maaş alalım, windows açıp kapatmayı gösterelim, html link vermeyei gösterelim olsun bitsin derdindeler.

  Bu sebeple okullarda verilen teknolojik eğitimler özelleşmeli. Dileyen dilediği alan seçebilmeli. Ve devlet okulun bu bölümüne özel finans sağlamalı. Özel hocalar dışarıdan mülakat veya sınavla alınmalı. Ünersiyeden sonra bilgisayar kullanamaya başlamış bilgisayar mühendislerini KPSS sınavıba sokup, bilişim hocası yaparak bir yere varamayız.

  Hee bir TT meselesi var. Bizim mühendislerimiz devlet bizi işe alsın diye twitter'da organize TT çalışmaları yapıyorlar. Ortalık mühendis bolluğundan geçilmiyor ama ortada ürün yok.

  1. Fevzi Yazgan Fevzi Yazgan

   Cok dogru hocam yerinde bir tespit, ögretmenlerin altından kalacağı bir is degil bu. Gerçek mühendisleri ancak bu dersi verebilir. Ancak gercek mühendisler de bu işle ugraşır mı? Sanmıyorum!

 4. Mehmet Mehmet

  Bence orta öğretimde yazılım derslerinde github öğretsinler, çocuklar büyümeden birlikte gelişmek ve geliştirmek nedir öğrensin.

 5. Cansu Cansu

  Demek ki yeni neslimiz bu çocukların ürettiklerini kullanacak (!) yazık bizim sisteme..

 6. İhsan Atasoy İhsan Atasoy

  Bizim ülkemizde bunu görmek hayal galiba. İşte elin adamı programlanabilir bilgisayar dağıtsın benim ülkemde yazılım dersleri herkes biliyor !!! (herkes bilir ne hikmetse teknolojiyi ithal oranımız ihraç oranımızın 57 katı...=>Türkiye İstatistik Kurumu, Dış Ticaret İstatistikleri, Haziran 2014) diye kaldırıla dursun...Millet uzaya gitsin biz adamlar yapmış abi diye bakınıp dururuz.Şu bilişim ve yazılıma vermediğimiz ehemmiyetten dolayı... Sayın Başbakan ve Meb bir düşünse ...