Alibaba ve Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Telal, Snapchat'e yatırım yapıyor

Alibaba ve Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Telal, Snapchat'e yatırım yapıyor

Snapchat'in bir süre önce gündeme gelen ve girişimin değerlemesini 19 milyar dolara kadar çıkaracağı konuşulan yatırım turuna iki yeni yatırımcı katıldı. Farklı kaynaklardan gelen haberlere göre, bu yatırımcılardan ilki Snapchat'e 15 milyar dolarlık değerlemeyle 200 milyon dolar yatırım yapan Alibaba.

Geleneksel yatırım turlarından farklı olarak, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, farklı yatırımcılardan, farklı tarihlerde, farklı değerlemelerle yapılan  "rolling investment" yöntemini izleyen Snapchat, 500 milyon dolar fon arıyor. Bunun için farklı yatırımcılarla görüşen şirket, fon için Suudi Arabistan'a kadar uzanmıştı. Bir süre önce Snapchat CEO'su Evan Spiegel'i ofisinde ağırlayan Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Telal, görüşmeler sonucunda Snapchat ile anlaşmaya varmış. TechCrunch'ın haberine göre, El Velid de, özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiği uygulamanın süregelen yatırım sürecinde yer alıyor. 

Forbes'un milyarder listesinde 38'inci sırada yer alan El Velid'in 22,8 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Suudi Arabistan merkezli Kingdom Holding'i yöneten El Velid'in dikkat çeken yatırımları arasında Twitter, Apple, Motorola, AOL, Fox, ve Citigroup var.

Bloomberg, geçtiğimiz Ocak sonunda Kingdom Holding'in yeni yatırımlar için 1 milyar dolar ayırdığını ve "Yeni Twitter"ı aradığını yazmıştı. Görünen o ki Prens, Snapchat'in bu şansa sahip olabileceğini düşünüyor.

Taraflardan henüz bir açıklama yapılmadı ve yatırım turunun doğası gereği uzun bir süre net bir sonucun bildirilmemesi muhtemel. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.