n11.com göz takibi araştırmasına göre kadınlar indirimleri bulmak konusunda daha iyiler

n11.com göz takibi araştırmasına göre kadınlar indirimleri bulmak konusunda daha iyiler

n11.com, Webrazzi E-ticaret'15 etkinliği sırasında ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleştirdiği göz takibi (eye tracking) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İstanbul merkezli nöropazarlama şirketi ThinkNeuro'nun teknolojisinin kullanıldığı araştırmada, bir ekran önünde oturan ziyaretçilere farklı n11.com alışveriş sayfaları gösteriliyor ve her bir sayfa üzerindeki göz hareketleri takip ediliyordu.

Böylelikle katılımcıların online alışveriş sırasında en çok nelerle ilgilendiğine dair genel çıkarımlar sağlayan n11.com'un araştırmasına göre, kadınlar indirimleri bulmak konusunda erkeklere göre yüzde 30 oranında daha iyiler. Erkeklerin neredeyse yarısının indirim fırsatı sağlayan “kupon” alanını görmediklerini belirten araştırma, kadınların yüzde 80’inin bu alana bakmadan geçmediğini de not ediyor.

n11.com araştırma

Altı farklı teklifin sunulduğu n11.com ana sayfalarında göz atma sayısı ve odaklanma süresi dikkate alındığında erkeklerin macera, keyif ve fırsat odaklı tekliflere kadınlardan daha çok ilgi gösterdiğini söyleyen araştırma, kadınların belirgin bir şekilde ayrıştığı tek kategorinin stil olduğunu söylüyor. Teknoloji ve seyahat kategorileri söz konusu olduğunda hem kadın hem erkekler her iki kategoriyle aynı derecede ilgililer. - Deneyin Webrazzi E-Ticaret'15 katılımcıları üzerinde yapıldığını unutmayalım :)

Araştırmada reklam verenleri sevindirecek bir sonuç, banner'ların her iki grup için de en hızlı görülen alan olması. Hem kadın hem erkeklerin banner alanına en az 3,55 saniye baktığını söyleyen n11.com, erkeklerin bu alanı kadınlara göre yedi kat hızlı gördüklerini de not ediyor.

Araştırmanın diğer sonuçları için aşağıdaki infografiğe göz atabilirsiniz:

n11 göz takibi araştırması

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.