Paperspace, eski bilgisayarınızı bulut tabanlı sanal bir bilgisayarla değiştiriyor
Teknoloji

Paperspace, eski bilgisayarınızı bulut tabanlı sanal bir bilgisayarla değiştiriyor

2015 yılı başında Y Combinator'a kabul edilen girişimlerden Paperspace, kişisel bilgisayarını yenilemek isteyen ya da geçici olarak iyi bir bilgisayara ihtiyaç duyanlara yönelik geliştirilen bulut tabanlı servisini dün tanıttı. Kullanıcıların yeni bir bilgisayar satın almak yerine, daha iyi ve hızlı bir sanal bilgisayarı web tarayıcılarından kullanmalarını sağlayan Paperspace, bireysel kullanıcıları hedefleyerek farkılaşıyor.

Paperspace'in bilgisayarınızda yaptığınız, video izlemek, internette gezinmek, Office uygulamaları kullanmak gibi hemen herşeyi bulut tabanlı olarak yapmanızı sağlayan servisi, yarıda bıraktığınız bir işleme kesintisiz olarak erişmenizi de sağlıyor. Paperspace, bu servise her yerden erişmenin mümkün olduğunu iddia etse de, pratikte bunun pek mümkün olmayacağı bir gerçek. Zira Paperspace'in servisine erişmeniz için Paperweight adında bir cihazı bir fare, klavye ve ekrana (özetle bir bilgisayara) bağlamanız gerekiyor. Paperweight  ön sipariş sürecinde 50 dolardan satılıyor.

Bilgisayar ihtiyaçları elbette kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor, Paperspace de bunu göz önünde bulundurarak farklı üyelik servisleri sunuyor. Bilgisayardaki internet, Office vs gibi temel işlemleri kullananlar için Basic seçeneğinin üyelik ücreti 10 dolar. Buna ek olarak, 3D CAD, video düzenleme gibi işlemleri yapmayı sağlayan Pro; Linux, Windows ve gelecekte daha fazla işletim sistemi sunması planlanan Developer, hızlı dosya ve ekran paylaşma özelliklerine sahip Teams ve öğrencilere özel Students seçenekleri de sunuluyor.

Paperspace Business seçeneğiyle kurumsal pazarı da hedefleyen girişim, bireysel kullanıcıları kurulum kolaylığı ve maliyet avantajı özellikleriyle yakalayabilir.

Yorumlar (8)
 1. sistemin nasıl calışıcagını ben anlamadım acıkcası

  1. Orkun Temel Orkun Temel

   özetle: uzak masaüstü bağlantısı :)

  2. Özgür Özer (@ozgrozer) Özgür Özer (@ozgrozer)

   Fiziksel bir kasaya gerek kalmadan faremizi, klavyemizi ve monitörümüzü şu küçük zımbırtıya bağlayıp team viewer'la bir bilgisayara bağlanıyormuşuz gibi sanal bir bilgisayara (bu bilgisayarın özellikleri seçeceğimiz pakete göre değişiyor) uzaktan bağlanıyoruz. Tabi gerçek bir bilgisayar kullanım hissini vermesi için de internetimizin baya bi iyi olması lazım. Dünyadaki en hızlı bağlantı sıralamasında 77. sırada olduğumuzu düşünecek olursak bizim ülkemizde bu olay biraz sıkıntılı.

   1. Ahmet Ahmet

    Yani yorumuna göre Türkiye'de team viewer'la bağlanamıyor muyuz? Ya arkadaş birazda iyi tarafından bakın. Tutarsız verilerle aklımızla dalga geçmeyin. Türkiye'de internet çok çok iyi düzeyde olmayabilir ama Dünyadaki olan biten hemen herşeyi takip edecek/kullanacak/yetecek kadar hızlı.

   2. Serkan Serkan

    @ahmet , Türkiye de internet bağlantısında sıkıntı yaşamayan var mı? Hızın kaç mb? Herifler kendi bilgisayarlarını cloud sunucu yapıyorlar biz burada timeviewer yapmaktan bahsediyoruz. Biraz gerçekçi olalım kötüyüz hemde elimizdeki olanaklara bakılırsa berbat durumdayız. Türk Telekom denilen bir canavarımız var!

 2. haberi yanlış yorumlamissiniz bence. sistemi islevsizmis gibi aktarmissiniz fakat masaüstü kullanıcılarının en büyük sorunu olan kasa guncellemeyi devre dışı bırakıyor. Fiber net ve basic paketin maliyetlerinin azaltilmasiyla beraber çok geniş kitlelere yayılabilir.

  1. Ayrıca tarayıcıya sahip herhangi bir cihazdan kullanılabilir, mesela akıllı telefonlar. Paperweight zorunlu değil. Haber birçok yanlış bilgi içeriyor.

 3. Mert Baki Mert Baki

  klavye+mouse+monitor = bilgisayar mı? bence en azından bilgisayar ve çevre birimlerinin ayrımını yapabilmeniz gerekiyor.