Google Contacts, materyal tasarım ve yeni özelliklerle güçleniyor
Teknoloji

Google Contacts, materyal tasarım ve yeni özelliklerle güçleniyor

google contacts rehber 2 Google, materyal tasarım anlayışını bu kez Google Contacts tarafında uyguluyor. Google hesaplarında kişilere ait iletişim bilgilerini bir araya toplayan rehberdeki yenilikler, bu alandaki uygulamaların rafa kaldırabilir.

Hemen belirtelim yeni Google Contacts, henüz Google Apps hesaplarına açılmış değil ama kişisel hesaplar için contacts.google.com/preview adresinden yeni arayüzü ve özellikleri görmek mümkün. Dilerseniz yan menüdeki seçenekler arasından eski arayüze dönüş yapabiliyorsunuz.

Son e-postalar ve randevular kişi kartlarına ekleniyor

google contacts rehber 3Yeni sistemde tüm takvim randevuları ve e-postalar kişilerle bağlantılı olarak gösteriliyor. Bir kişi bilgisini görmek istediğinizde o kişiyle olan son e-posta yazışmalarınızı ve randevularınızı görebiliyorsunuz.

Son e-posta yazışmaları Linkedin'in de bir süredir web sitesi üzerinde kullandığı bir özellikti.

Google+ üzerinden güncel bilgiler

Google Contacts, Google+ profillerinden çektiği güncel bilgilerle kişilerinizin fotoğraf, e-posta adresi ve iş bilgilerini sürekli olarak güncel tutmaya çalışıyor. Yeni eklediğiniz kişiler için de hemen Google+ üzerinde bir sorgulama yapıyor.

Çift girişleri kolayca birleştirin

Google Contacts'ı Android cihazınızda kullanıyorsanız aynı girişleri birleştirmek oldukça işe yarayan bir özellik ve Google benim rehberimde 52 tane çift giriş tespit ettiğini söylüyor. Örneğin Arda Kutsal'a ait 5 farklı girişi (4'ünde sadece e-posta adresi vardı) tek tıkla aynı kişi altına alabildim. google contacts rehber

Yorumlar (3)
  1. Özgür Özer (@ozgrozer) Özgür Özer (@ozgrozer)

    Bugüne kadar ki tüm Google servislerinin tasarımı basit ve kötüydü. Ama artık 90'larda yaşamıyoruz ve Google mühendislerinin de akılları başlarına gelmiş olacak ki geçtiğimiz sene Material Design'ı hayata geçirebildiler. Her geçen gün, bir Google servisi daha bu yeni tasarıma geçiş yapıyor ama tamamı için bu tempo çok ağır.

  2. Her zamanki gibi Google Apps kullanıcıları avucunu yalıyor...

  3. Ayturk Ozmen Ayturk Ozmen

    Google Calendar tarafında da yapılması gereken o kadar çok düzenleme var ki, bunların başında da tekrarlama seçeneklerinin olabilecek en yetersiz sayıda olması geliyor.