Airbnb 20 milyar dolar değerlemeyle 1 milyar dolar yeni yatırım alıyor

Airbnb 20 milyar dolar değerlemeyle 1 milyar dolar yeni yatırım alıyor

Konaklama endüstrisinin paylaşım ekonomisi odağında dönüşümüne öncülük eden Airbnb, dev bir yatırım turunun arefesinde. TechCrunch'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Airbnb 20 milyar dolar değerlemeyle yaklaşık 1 milyar dolar yatırım alıyor.

Habere göre Airbnb, aralarında Fidelity'nin olduğu büyük yatırım şirketleri ve Asyalı yatırımcıların katıldığı turda, 1 milyar dolarlık yatırımın yarısını garantilemiş.

Yaklaşık bir yıl önce TPG liderliğinde 10 milyar dolar değerlemeyle 450 milyon dolar yatırım alan Airbnb'nin diğer yatırımcıları arasında Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, SV Angel, Dragoneer gibi çok sayıda tanınmış isim var. 10 milyar dolar değerlemeyle halihazırda halka açılmamış en değerli girişimler arasında altıncı sıraya yükselen Airbnb'nin geçtiğimiz Ekim ayında, hisse satışıyla değerlemesini 13 milyar dolara çıkardığı da konuşulmuştu.

wsj billion dollar club Kaynak: WSJ

Dünya genelinde 1 milyondan fazla konaklama seçeneğinin listelendiği Airbnb, genç yaşta hızla küreselleşmesiyle dikkat çekiyor. Bu yıl yedinci yaşına girecek olan şirket, bugün 190 ülkede 34 binden fazla şehirde hizmet veriyor. Şirket bugüne kadar toplam 18 yatırımcıdan yaklaşık 750 milyon dolar tutarında yatırım almıştı.

Airbnb, paylaşım ekonomisinin kurumsal pazar açılımına da öncülük ediyor. Şirket tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.