Google, .app uzantısını 25 milyon dolara satın aldı
Kısa Kısa

Google, .app uzantısını 25 milyon dolara satın aldı

ICANN'in 2008 yılında temellerini attığı ve 2013 yılında ilk sahiplerine kavuşan özel uzantılı domainlerden en dikkat çekeni olan ".app" domaini açık arttırma sonucunda Google tarafından 25 milyon dolara satın alındı.

Elinde Android ve Google Play mağazaları bulunan şirketin .app domainini bunlarla birleştireceği bir proje oluşturacağını düşünebiliriz. ICANN'in de özel uzantılı alan adı başvurularından Mart 2014 itibariyle 357 milyon dolar gelir elde etmişti.

Yorumlar (1)
  1. Yeni gTLD'lere Türkiye olarak uzaktan bakıyoruz. Zamanında .COM'da olduğu gibi. 25 milyon doların amorti edilebilmesi için 20 dolardan 1.25 milyon yıllık alan adı kaydı gerekiyor ki bu sadece açık arttırmada ödenen bedel.

    İBB'nin Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı'ndan dolayı haberdar olması nedeniyle başvurduğu .ist ve .istanbul uzantılarını bir kenara koyarsak Türkiye'den hiç bir özel şirket alan adı başvurusunda bulunmadı. Bir herhalde ülke olarak internette bir gelecek görmüyor olacağız ki yüzlerce milyon dolar başvuru, bir o kadar da altyapı yatırımının yapıldığı yeni alan adı işine bir kuruş bile yatırmadık.