Yerli dublaj uygulaması Dubby yabancı rakiplerine karşı
Mobil

Yerli dublaj uygulaması Dubby yabancı rakiplerine karşı

Sizlere daha önce tanıttığımız dublaj uygulamaları genellikle yurt dışı menşeli firmaların girişimleriydi ve bu alanda yerli bir girişimi göremiyorduk. Yabancı girişimler, her ne kadar bizim ülkemizdeki seslendirme ve dublaj sesleri için destek veriyor olsa da bu alana giren dublaj uygulaması burada yeni bir soluk getirdi ve yabancı rakiplerine karşı pazardaki yerini aldı.

Berkay Başöz tarafından geliştirilen dublaj uygulaması Dubby, yasal sınırlar içinde şarkıların 30 saniyelik kısımlarını bünyesinde barındırıyor ve geniş bir müzik/ses kütüphanesine sahip. Aldığımız bilgilere göre Dubby'de şu anda 1000'den fazla ses dosyası bulunuyor ve bunların hepsi de kategorilendirilmiş bir halde karşımıza çıkıyor.

Dubby'nin tasarımı da oldukça temiz olmuş ve bana kalırsa, yabancı rakiplerine nazaran görselliğe çok daha önem veren bir yapıda bütünlüğe sahip. Dubby uygulaması dublajları da "dub" olarak anıyor ve kategoriler altında pek çok ses arasında kararsız kalmanız çok olağan.

dubby

Dubby'nin iOS versiyonunda Surprise sekmesinde farklı sürprizler yer alacak, bu bölüm biraz daha çok yakın çevreyi şaşırtan onların hoşuna gidecekleri şeyleri paylaşmak için bir metodlardan biri. Bunun yanı sıra Dubby Instagram'la entegre olarak çalışıyor. Instagram üstünden de paylaşılan dublajlar ise Dubby uygulamasında "Social Dubs" adı altında yayınlanacak.

Uygulamanın şu anda bir Android versiyonu bulunuyor ve uygulama oldukça genç bir uygulama. İlk olarak Android sürümü yayınlanan Dubby uygulamasının iOS versiyonunun da çok yakında geleceği bilgisini edindik. Şu anda AppStore'a yüklendiğini öğrendiğimiz Dubby'nin iOS versiyonun da yolda olduğunu ve onun da çok kısa süre içinde yayında olacağını son olarak belirtelim.

Yorumlar (12)
 1. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

  Arayüz çok hoşuma gitti, tebrik ederim. Uygulamayı indirdim yaklaşık 10 dakikadır Yeni kayıtlar aranıyor yazan bir metin ve load etmek için dönen bir simge görebiliyorum. Kapatıp açmak da şuan için bir etki yapmıyor.

  Buradaki haber dolayısıyla yoğun bir trafik oluşmuş ve bu probleme bu neden oluyor olabilir. Bilgi vermek ve tebrik etmek istedim.

  Ülkemizden bu şekilde işler çıkmasını duymak güzel oluyor. Yolunuz açık olsun.

 2. Yunus Emre Ulucay Yunus Emre Ulucay

  Bu tür çalışmaların daha fazla olmasını diler, yapan arkadaşı tebrik etmek isterim. Logosu da güzelmiş

 3. Osman Erdoğan Osman Erdoğan

  Dün yayınlanan bir uygulamayı nasıl bugün tanıtabiliyorsunuz? O zaman her Türk yapımı uygulamayı tek tek tanıtın ki, kimseye haksızlık olmasın...

  1. Haberde yillardir veya aylardır hizmet veriyor yazmıyor zaten. Bence kıskanmama tedavisi diye bir şey varsa hemen başvurmalısın. Insan tebrik eder. Devamını bekliyoruz TURKIYE

   1. Osman Erdoğan Osman Erdoğan

    Tebrikler

 4. Yavuz Kara Arslan Yavuz Kara Arslan

  Gerçekten arayüzü çok hoşuma gitti onun dışında ara ara uygulama durduruldu hatası almaktayım, ayrıca internet olmadan kategori içerikleri gelmiyor, daha önceki yapmış olduğum dublajlar bari gelsin internetsiz olarak ve son olarak türklerin yapmış olduğu bir başka dublaj uygulaması https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tbyapanadam.makedub bu en azından arayüzü kötü ama stabil çalışıyor ve her platformda paylaşma özelliği var dubby uygulaması olduğu gibi

 5. dubblaj, dubsmash ve dubby yeni bir akımın başlamasına neden oldu ve vine'ın pabucunu dama atmaya aday sanırım.. Ancak çekilen dublajların paylaşıldığı mecralar en bilindik sosyal ağlar.. Neden kendi sosyal paylaşım ağı olmasın diye araştırma yaparken dubsla.com ile karşılaştım, biraz amatör ama desteklendiği zaman bir vine olabilecek bir platform...

 6. Berkaybasoz Berkaybasoz

  Uygulama içeriğini internetten çekiyor aksi halde o kadar içeriği uygulamanın içinde çalıştırsak uygulamanın boyutu ciddi bir miktara çıkar ve hoş olmaz. Özellikle uygulmamız da müzik içeriği milyonlara dayanabiliyor. Uygulama açılışında ana kategorileri internetten çeker ve sonra ki açılışlarda yeni içerik var mı diye arka planda sorar. Yani bir kere internete bağlandıktan sonra offline olarak da kullanilirsiniz. Bunun dışında bir kez dublaj yaptıktan sonra bu dublajıda offline olarak yine kullanabilirsiniz.

 7. Adsfdfg Adsfdfg

  50-60tlye kıysalarmış da logo yaptırsalarmış bari.

  1. Logo çok güzel arkadaşım. Logoya laf yok. Uygulumayı da yapan arkadaş süper yapmış. Ellerine sağlık. Bence kim yapmışsa o ekip yeni uygulamalarla karşımıza çıkacak. Destek atmak lazım.

 8. Uygulama fikren matedigital e ait olup, icra etmesi icin bahsettiğimiz arkadaşın çok hoşuna gitmiş olacak ki kendisi uygulamayı çıkartıp gerekli seviyeye ulaştıramadan fikrin ölü dolmasına sebep vermiştir. Bahsi geçen arkadaş fikri Adnan Gümüş den, Adnan da bizden almıştır. Konuyla ilgili isteyen olursa yazismalari paylasabilirim.Saygılar

  1. Berkaybasoz Berkaybasoz

   O zaman dubsmash vb. tüm dublaj uygulamalarının fikri sizden çıktı? Syg.