Şöhretin YouTube hali Türkiye'de nasıl yaşanıyor?
Genel

Şöhretin YouTube hali Türkiye'de nasıl yaşanıyor?

Yakın zamanda yitirdiğimiz Müzeyyen Senar'ın 12 yaşında evden kaçmasıyla başlayıp, İstanbul'da 15 yaşında sahneye çıkmasıyla devam eden şöhret olma modeli, Türkiye'de uzunca bir dönem şöhretin kendisiyle özdeşleşti. Yüzlerce farklı isim benzer yollardan geçti, tanındı, yıldızlaştı. Sesleri, ışıkları bugüne uzandı ama derler ya köprünün altından çok sular aktı. Geçen sürede belki en önemli değişimi şöhretin kendisi yaşadı. Deyim yerindeyse şöhret gök yüzünden yere indi, sokaklarda dolaşmaya hatta evlere girmeye başladı. Aşina olduğumuz haliyle söylersek, şöhret de erişilebilir hale geldi.

Şöhretin YouTube hali 

Takipçi, etki, paylaşım sayısı gibi metriklerle ölçülebilen, hashtag'lerle desteklenebilen ve herkesi ilgilendiren bir konu, bugün artık şöhret. Daha kısa ömürlü ancak çok daha fazla kişiye kazandırma vaadiyle ünlü. Şöhret algımızın değişiminde bugün belki en önemli paya sahip olan YouTube'un en popüler kanallarının yıllık gelirleri milyon dolarlarla ifade ediliyor. Bu, yüz binler belki milyonlarca kişiyi haliyle cesaretlendiriyor.

YouTube'da bugün 635 binin üzerinde takipçisi olan MuratAbiGF kanalının yapımcısı Murat Engin'e sorarsanız, şöhret bugün, öyle ayakları yerden kesen bir deneyim değil. Belki hayalini kurduğunuz TV stüdyosunun kapılarını size açıyor ama oradan çıkıp, herkes gibi metrobüse biniyorsunuz. Farklı olarak, kalabalık ve sıkışık bir yolculukta, sizi tanıyan fanlarınızla karşılaşmanız da olasılık dahilinde.

Bugün YouTube Türkiye'nin fenomenlerinden biri olan Murat, 17 yaşında ve üniversiteye hazırlanıyor. Antalya'da yaşadığı evinden iki yıldır yayınladığı videoların görüntülenme sayısı 52 milyonu geçti ve artmaya devam ediyor. Murat, YouTube'da en çok ilgi gören oyun kanallarından birine sahip ve ona göre bu, "kasmadan", yalnızca kendisi gibi davranmasının bir karşılığı. Oyunun başından kalkmadan saatler geçirenleri evinde gibi hissettirmeyi başaran genç adam, sık sık argo kullansa da "oyun muhabbetini" iyi yapıyor.

burak oyunda

Oyun muhabbetiyle sıkı bir hayran kitlesine ulaşan bir diğer YouTuber Burak Şahin'in BurakOyunda kanalınınsa takipçi sayısı 780 bine yaklaşıyor. 2012 yılından bu yana yüklediği videoların izlenme sayısının 138 milyon sınırını geçmesinde de, insanların onu arkadaşı gibi görmeleri yatıyor, Burak'a göre. "Küçüklüğümden beri video oyunları benim için hep bir tutku olmuştu" diyen Burak, gelecekte Türkiye'de oyun sektöründe denenmemiş işler yapmayı istiyor ve 19 yaşında edindiği şöhretin buna yardımcı olacağını düşünüyor.

YouTube şöhreti Türkiye'de bir başına para getirmiyor

YouTube Türkiye'de bireysel yapımlar arasında en popüler iki kanalın sahibi olan gençlerin Webrazzi'ye anlattıkları, şöhretin YouTube hali için bir Türkiye parantezi açmanın gerekli olduğunu gösteriyor. Zira, düşünülen milyonlar ya da daha alçak gönüllü bir tahminle yüz binlerce dolar olsa da söz konusu Türkiye olduğunda YouTube şöhretinin ederi bu sayıların oldukça altına iniyor. Bunda tahmin edeceğiniz gibi Türkiye'de CPM oranlarının referans alınan ülkelerden çok daha düşük olması yatıyor. Murat, "PewDiePie gibi İngilizce yayın yapan kanalların CPM' leri 5-10 arası değişirken bizimki 1'i zorluyor" diyor. Buna ek olarak, AdSense gelirlerinin yaklaşık yüzde 20'si vergi, yüzde 30'luk kısmı ise ağla paylaşılıyor. Günün sonunda fenomen YouTuber'lar, aylık olarak yapılan YouTube AdSense ödemelerinden, asgari ücretin biraz üzerinde kazanıyorlar.

muratabigf

Sabır sınavları

YouTube şöhretine giden yolda geçilmesi gereken ilk zorluk da bu. Zira, YouTube, düşük takipçi sayısına sahip, yeni başlayan YouTuber'larına pek fazla (günde 0,20 dolar kadar az) kazandırmıyor. Bu, birçoklarının motivasyonunu kırıyor, vazgeçmesine neden oluyor. Murat'ın tavsiyesi işe gelir odaklı başlamamak ve mümkünse günlük izlenme sayısı 10 bini geçmeden videoları reklama açmamak.

Şöhretin bir diğer sabır sınavı da sahte telif şikayetleri olabiliyor. Telif sıkıntısı olmayan içerikle video üretmiş de olsanız, YouTube'da bazı "kötü amaçlı kanallar" size ihtar gönderebiliyor. Murat, videolarının birinde Çarkıfelek, diğerinde Şefkat Tepe dizilerinin içeriklerini kullandığı iddialarıyla, ihtarlar aldığını anlatıyor. Uyarılar yayınların resmi kanalllarından gelmiyor bile olsa, kanalınız otomatikman kapatılabiliyor ya da sınırlandırılıyor. Benzer bir durumla karşılaşan Burak, bu durumda YouTube Türkiye ile iletişime geçtiğini ve bir süre sonra durumun düzeltildiğini söylüyor. Yani Türkiye'de muhattabınız olan bir ağla çalışmak bu tip durumlarda önemli olabiliyor.

Bunların sonucu olarak YouTuber'lar için yakaladıkları şöhret, başarmak istedikleri asıl hedefe doğru ilk basamağı oluşturuyor. Ürün reklamları ya da sponsorluk anlaşmaları destekleyici kanallar olarak beliriyor. Türkiye'de daha çok kadın takipçilerin ilgi gösterdiği kanallar arasında moda, stil ve özellikle makyaj tüyolarıyla beğeni kazanan Merve Özkaynak, bu konuda da seçici davranmak gerektiğini söylüyor. "Kullanmayacağım ürünü başkasına önermem" diyen Merve Özkaynak, YouTube başarısını büyük ölçüde bu dikkat ve özenine borçlu.

merve ozkaynak 2

Işık, renk, ses ve görüntü kalitesi, Merve Özkaynak'ın kanalı için hazırladığı videoların olmazsa olmazları. Buna ek olarak, her bir programda ele alacağı konularla ilgili aylık bir program dahilinde ilerlediğini söylüyor Özkaynak. Kanalında birçok kadının ihtiyaç duyduğu ip uçlarını paylaşan Merve Özkaynak, hangi konuları ele alacağına ise yaptığı dijital anketlerle karar veriyor. Yapılan yorumlardan da nasıl yol alacağına dair geri dönüş sağlıyor.

Moda ve stil konularına çocukluğundan beri ilgi duyduğunu söyleyen Merve Özkaynak, geçmişte moda markalarıyla çalışmış. Kendi işini kurmaya karar vermesinin ardından, birkaç farklı denemeden sonra YouTube kanalı üzerinde çalışmaya başlamış.

YouTube kanalı açmak bir girişimcilik türü olabilir mi? 

YouTube kanalı açmak, bir iş kurmak deyince akla ilk gelen seçeneklerden biri olmayabilir. Ancak Özkaynak gibi kendi kanalından düzenli yayın yapan birçok ünlü YouTuber'ın bütün gününü alan bir iş ve ciddi bir adanmışlık gerektiriyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir YouTube videosunun çekimi, montajı ve platforma yüklenmesi 5-8 saati buluyor. Bir programın ardından diğeri için içerik hazırlama çalışmaları başlıyor. Konuştuğumuz YouTuber'ların birçoğu kanallarının yanında farklı bir iş yapmıyor, daha doğrusu böyle planları olsa da vakit bulup yapamıyor. Bunun karşılığında elde edilen geliri düşündüğünüzde, YouTuber'ların neden bu işi yapmak için en önemli ön koşulun tutku olduğu konusunda ısrar ettiklerini anlıyorsunuz.

idil tatari

Henüz iki ay önce yayına başlayan yeni  YouTuber, İdil Tatari içinse bu tutku yemek yapmak. New York’ta çalıştığı dönemde bol bol restoran gezip yeni tatlar öğrenen Tatari, aynı zamanda eski bir TV spikeri. Kariyerine hamileliği nedeniyle ara verdiğinde, soluğu Mutfak Sanatları Akademisi'nde alan Tatari, programında yemek tarifleri ve mutfak tüyoları paylaşıyor. Haftada 3-4 gününü hazırlanma ve çekim için geçiren Tatari, kanalı henüz olgunlaşmadığı için reklama açmamış. İçeriğini yakın zamanda restoran gezileri, günlük mönü önerileri gibi yeniliklerle çeşitlendirmeyi de planlıyor.

Günün sonunda YouTube kanalları da farklı tutkular için birer buluşma noktası niteliğindeler. Başta Minecraft olmak üzere 330 binden fazla oyun tutkunuyla buluşan LeHamam, yine 300 binden fazla takipçisiyle "kendini LeafLook diye tanıtan 18 yaşındaki bir insanın çektiği videoların paylaşıldığı falanlı filanlıLeafGaming35 bunun iyi örnekleri. Eğlenceli videoların yer aldığı "Yapyap" ve "Oha Diyorum" kanalllarıysa sadece iyi vakit geçirmek isteyenleri hedefliyor ve iki kanalın toplam takipçi sayısı 500 bine yaklaşıyor. Kanal listeleri uzayıp gidiyor.

YouTube ve benzeri platformlar, bugün sosyal ağlardan gücünü alan şöhretin son hali değil elbette. Bizimle birlikte değişmeye devam edecek, söylediği tartışmalı olsa da Andy Warhol'un bir gün herkesin 15 dakikalığına ünlü olacağı ön görüsü belki doğrulanacak. Şöhret belki bir gün herkesin işinin bir parçası bile olacak ancak kesin olan karşılığının herkes için aynı olmayacağı.

Yorumlar (24)
 1. İdris Kahraman İdris Kahraman

  "YouTuber’lar, aylık olarak yapılan YouTube AdSense ödemelerinden, asgari ücretin biraz üzerinde kazanıyorlar."

  demişsiniz. Pratik Bilgiler günde 40 dolar kazanıyorsa, ayda 30 x 40 = 1200$ , 2800 TL. Yani asgari ücretin biraz üzerinde kazanıyorlar :))

  Yani basit bir Pratik Bilgiler kanalı günde o kadar kazanıyorsa. BurakOyunda, MuratabiGF hele ki tahmin edemiyorum şahsen tabi.

  Oyun kanalları daha çok kazanır bu ülkede. Benim düşüncem bu sadece. Ve bende bi youtuber olarak söylüyorum. Türkiye'de günde 2 3 dolar kazanıyorsan yabancı ülkede 5 10 dolar civarlarında. Türk milletinde Adblock niyeti var, reklama tıklamama caizliği var.

  1. Asuman Canlar Asuman Canlar

   Yukarıda belirtmişler, hem rakamlar o sitelerde gördükleriniz kadar yüksek değil hem de %100 doluluk olmuyor reklamlarda. Ayrıca %20 vergi ve ajansla çalışıyorsanız onun komisyonu derken zaten bir kısmı da oradan gidiyor.

   1. youtube için video çektiğimizde nasıl youtube içine ajanstan reklam alacaksın.

  2. bunlar hep ModaSky sitesi sayesinde ünlü oldu yoksa bu paraları asla kazanmazlardı.

 2. Zeynep Porazan Zeynep Porazan

  MuratAbiGF,Orkun Işıtmak,Burak Oyunda ve Brinka Kokorinka

  En sevdiğim YouTube'erlar

 3. Güzel bir yazı olmuş.

 4. Pcislocked Pcislocked

  Güzel fakat bence LeHamam'a yer verilmemeliydi.

 5. Bu kadar emeğin sonucu, maddi olarak bu kadar az olmamalı diye düşünüyorum. Binlerce takipçi ve izlenmeye sahip olmak önemli. Belki sponsorluklarla bu gelir artırılabilir. Oyun, moda ve yemek dışında bilimsel bilgiler bu kadar ilgi duyar mı ülkemde, bilemiyorum...

  1. Kullanıcı1 Kullanıcı1

   Gündüz kendi bir firmada mühendislik icra edip, günün kalan 8 saatini tamamen youtube içeriği hazırlamakla geçiren biri olarak söylüyorum youtubeda severek yaptıgım işlerin karşılığını fazlasıyla alıyorum, ancak günlük işimden elde ettiğim kazanç verdiğim emeği karşılamıyor. İşimden elde ettiğim gelirin Türkiye ortalamasının üstünde olmasına rağmen...

   Youtube da içerik hazırlayanlar elbette bu iş için emek harcıyor yoruluyorlar ancak asgari ücretle çalışan biriyle kendilerini kıyaslamasınlar, zira verilen emek onlarınki kadar değil ve iş tatmini anlamında çok! daha doyurucu

 6. Ramazan Ramazan

  Yazınız güzel MuratAbiGF'ye yer vermeniz güzel fakat bu işi daha düzgün yapan youtuberlarla yapsaydınız çok daha güzel olurdu

  1. Bedirhan Doğan Bedirhan Doğan

   Videoyun Gamerjah gibi ama yazıda yer alan kişilerde güzel işler yapıyo haklarını yememek lazım

 7. Birkan Birkan

  ruhi çenet gibi kanallara da yer verseydiniz ağırlık oyun kanallarında olmuş

  1. Herkeste bir "Ruhi Çenet" sevdası. Nedir abi bu adamın yaptığı? Oradan buradan araklama içerikleri bir araya getirmek mi? Herkes yapar. Adam, konuşmalı videolarında iki kelimeyi doğru telaffuz bile edemiyor. Kalkmış her fırsatta bu adamı ön plana çıkarmaya çalışıyorsunuz. Bence bu kişinin tek artısı, sektörde eski olması. Onun haricinde dünyaya kazandırdığı ekstra bir nane yok.

 8. 60 bin izlenen ve totalde 15 farklı videom var toplamı 200 bini geçer onların yine toplamda 250 bin civarı izlenme oranıyla 114 lira kazandım. türkiyede para kazanmak çok zor. yapılacak iş ise web sitesi kurup google ve ajanslardan reklam alıp youtube daki linklier sayfandan yayınlamak yoksa para kazanamazsın

  1. Kullanıcı1 Kullanıcı1

   Düşük kazanmanızın sebebini araştırmak lazım, izlenme sayısı fazla ancak süresi az olabilir (bkz. retantion point), izlenmeler videonun ilk yayınlandığı dönemde değil uzun sürede edinilmiş olabilir. Yani içerik olustururken trend konuları seçmiyor olabilirsiniz. Yada videolarınızda telif ihlali içeren ses/görüntü bulunuyorsa kazancı telif sahibi kişiye aktarılıyordur.

   Özgün ve kaliteli içerik olusturdugunuz sürece etrafta reklam yapma / link paylasmaya gerek yok. Kişisel kanalımda 200 civarı video ve video başı 1-2bin izlenme ile bahsettiğiniz rakamın kat kat üzerinde bir gelir elde ediyorum. Haftada düzenli 3 video yüklüyorum ve izleyici kitlem sabit. Reklam yerleştirmeleri fazla abartmadan dengeli tutmaya çalısıyorum. Ve youtubenin algoritmasını anlamak için analitics kısmını etkili kullanıyorum.

   Kafa yoran bir iş, anlamak için biraz ders çalışmak gerekiyor ama tavsiye ederim keyiflidir

 9. Web Tasarımı Web Tasarımı

  700küsür bin takipçisi olan MuratabiGf'nin aylık kazancı asgari ücretin biraz üzerinde olsa adam youtube'a daha girmez. Yeni başlayanların hevesini kırmayın, kazançlar daha fazla :)

  1. Kullanıcı1 Kullanıcı1

   sadece sponsor destekleri o rakamın çok üzerinde.

 10. Mustafa Web Designer Mustafa Web Designer

  1 milyon izlenmede gelen kazanç 500 tl arkadaşlar ancak burda anlatılanlara takılıp üzülmeyin videonuz özgün ise 20 dakikalık bir yemek yapma videosu çektiniz buna 10 adet reklam koyabiliyorsunuz 1 milyon izlendiğinde o videonuz sadece o videonuz üzerinden 10 ile çarpılıyor ve 1milyon izlenmeye ulaştığında 1 bin de kazanç 50 kuruş iken 1 milyonda 500 lira olması gerekirken 10 reklam olduğu için 5 milyar kazanıyorsunuz 1 video 1 milyona ulaştığınızda tavsiyem bol reklamlı özgün şeyler üretip para çorbalayın ayrıca muratabi gf videlarına bakarsanız 5-6 reklam koyar hep. aynı şekilde m.u.a ve onun gibiler 4-5 reklam koyuyor 1 milyon izlendiğinde 5 milyon izlenmiş ücreti alıyorlar yani aylık gelir takribi yaklaşık takibime göre 5-6 binden aşşağı olmuyor çoğu youtuber minimumda 6-7 bin lira kazanıyor (aylık 1.5 m izlenme baz alındığında)

 11. Format diyorsunuzda, yayınladığınız videolar hep araklama videolar :D düşünüyoruz demeniz adil değil, bazı içerikleri güncelliyoruz deyin. Hemen hemen bütün videolarınız spam derecesinde, fikirler yabancılardan araklama komedi gibisiniz ya.

 12. aylık kazanılan para sgrai ücretin biraz üzerinde filan degil bildigin baya baya aylık 4-5 bin dolar arası alıyorlar ..bizzat işin içndeyim ben biliyorum saygılar

 13. "MuratAbiGF" denilen şahıs, 10-12 yaş grubuna hitap eden, çocuklara her türlü küfür ile kötü örnek teşkil eden bir kişidir. Google politikalarına göre, Adsense'den para kazanırken, topluluk kurallarına uyum sağlanması gerekiyor fakat görüldüğü üzere, her videosunda ana, bacı küfür eden bir kişi, bu kurallara maruz kalmadan kanalını ayakta tutabiliyor.

  Webrazzi olarak siz de, bu kişiyi örnek olarak gösteriyorsunuz. Sizce bu adam popüler olmasaydı ve yüzbinlerce takipçisi olmasaydı, yaptığı işi buraya taşırmıydınız? Tabiki taşımazdınız. Bu adam küfür ederek para kazanıyor ve çocuklara kötü örnek oluyor. Kurallar herkes içinse, bu kişinin toplumdan dışlanması ve kanalının kapatılması gerekir. Ne güzel memleket!

  1. sadece o değil bircok büyük kanal "veletlikten" buralara geldiği için argo /küfür ve yakışmayan hareketlerle ünlü oluyor. Çocuklarda bunları izleyip örnek almaya çalısıyor. Bunlarla yetişen nesilde zıvanadan çıkacak haliyle.

   Avrupa /Amerika kanallarını izliyorum hiçbirinde bu terbiyesizlik yok.

 14. Kendisi gibi davranıyor denmiş makalede. Eger bu dogruysa kendisi cok yapmacık ve tabiri caizse "yavşak" bir adammış

 15. "Geçen sürede belki en önemli değişimi şöhretin kendisi yaşadı. Deyim yerindeyse şöhret gök yüzünden yere indi, sokaklarda dolaşmaya hatta evlere girmeye başladı." şöhretin değişimiyle ilgili okuduğum en iyi tanımlamalardan biri.