Apple patent ihlali nedeniyle 532 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi
Genel

Apple patent ihlali nedeniyle 532 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi

Patent savaşlarının son perdesinde Apple tam 532,9 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Texas federal mahkemesinde yine Austin-Texas merkezli Smartflash LLC tarafından açılan davada Apple'ın iTunes'ta üç patent ihlali yaptığı iddia ediliyor ve 852 milyon dolar tazminat talep ediliyordu. Apple'ın avukatları ise mahkemeye verdikleri savunmada bu patentlerin değerinin yalnızca 4,5 milyon dolar olduğunu iddia ediyordu.

Ancak Apple'ın savunması hiç inandırıcı bulunmamış olacak ki mahkeme tarafından reddedilerek şirkete 532,9 milyon dolar tazminat cezası verildi. Üstelik Apple adına konuşan Kristin Huguet, "milli mesele" kozunu da ortaya sürerek Smartflash LLC'nin herhangi bir çalışanının ve ürünün olmadığını, Amerika'ya herhangi bir katkıda bulunmadığını iddia etmişti. Huguet, teknoloji anlamında inovatif ürünler çıkaran Apple'ın bu patent davalarıyla istismar edildiğini de savunmuştu.

Apple'ın ihlal ettiği tespit edilen 3 patent, veri depolama ve ödeme sistemleriyle ilgili. Smartflash LLC bu ihlallere karşılık olarak iTunes erişimi olan iPod, iPhone, iPad ve Mac cihazların satışlarından elde edilen gelir üzerinden yüzdesel olarak yaptıkları hesaplama sonucu 852 milyon dolar talep etmişti.

 

Yorumlar (1)
 1. Emrah Yılmaz Emrah Yılmaz

  Patentler günümüzün en karmaşık, yararlı ve zararlı değerlerinden birisi. Global şirketlerin sahip olduğu öyle tehlikeli patentler var ki kendilerine rakip olabilecek en ufak şirketin bile kafasını ezmek için hiç çekinmeden kullanıyorlar. Sadece teknoloji değil her alanda bu böyle.

  Bir patent davası hikayesi, Amerika'da genetiği değiştirilmiş mısır tohumunun patentini alıyor bir şirket. Herkesin bu tohumu kullanmasını istiyor. Çiftçinin birisi onların tohumunu kullanmayı reddediyor ve kendi tohumlarını kullanmaya devam ediyor. Ancak komşu çiftçiler o şirketin tohumunu kullandığı için rüzgar sebebiyle tamamen doğal tozlaşmaya maruz kalıyor ve şirket kendi tohumlarını kullanmayan çiftçiye patent ihlali sebebiyle dava açıyor. Yıllar süren ve 100binlerce dolar avukat parası ödeyen çiftçi en sonunda dava sonuçlanamadan beli bükülüyor ve şirketle anlaşma yoluna giderek şirketin tohumlarını kullanmayı kabul ediyor.

  Bu bir başarı örneğimidir, başarısızlık mı?. Amerika'da bu tarz patentler büyük tartışma sebebi.

  Birde patent sayılarından istatistik vereyim (kaynak: Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü)

  Yürürlükteki patent sayısı, 2010 (100.000 kişi başına)

  İsviçre: 1550

  G. Kore: 1310

  Japonya: 1117

  ABD: 650

  ...

  ..

  .

  Türkiye: 11 (listedeki 53 ülke arasında 48 sırada)