Ryanair kağıtsız kokpit için Vodafone ile anlaştı

Ryanair kağıtsız kokpit için Vodafone ile anlaştı

İrlanda merkezli ekonomi sınıfı havayolu şirketi Ryanair, Vodafone ile önemli bir iş ortaklığına imza attı. Anlaşma kapsamında Vodafone, Ryanair'e uçtuğu 189 noktada bir iletişim altyapısı, 3G ve 4G sağlama konusunda destek verecek, IT konusunda da çözümler sağlayacak.

Anlaşma sadece ağ altyapısı ve iletişimi değil, pilotların Elektronik Uçuş Çanta'sına geçmesini de sağlayacak. Konuyla ilgilenenlerin bildiği üzere pilotlar her uçak modeli için yüzlerce kağıdı pilot kabininde tutuyor. Bunların dijitalleştirilmesi projesi kapsamında çalışan pek çok havayolu, bu kağıtları boyut olarak daha ufak ve hafif olan iPad'lerin içine taşımaya hazır. Ryanair de bu projeyi Vodafone ile yapmaya ve pilotlara iPad vermeyi planlıyor. Böylece uçakla ilgili tüm bilgi ve briefler tabletlerin içine sığacak.

Ryanair'in yer servislerinden biletlemeye, hatta pilot kabinine kadar iletişimini Vodafone İrlanda'ya emanet etmiş olması önemli bir adım. Ancak pek çok havayolunun bu konularda kendi yatırımını yaptığını, Ryanair'in ise dışarıdan destek almak üzere adım attığını da belirtmemiz gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.