Turkcell ağında veri kullanımı 5 yılda 77 kat arttı [E-ticaret’15]

Turkcell ağında veri kullanımı 5 yılda 77 kat arttı [E-ticaret’15]

Point Otel Barbaros'ta düzenlenen Webrazzi E-Ticaret'15'in sabahki bölümünde sahne alan Turkcell'de Dijital Kanallar Direktörü Sertan Eratay, 4G'nin ülkemize gelmesiyle kullanıcıların mobil cihaz kullanımının büyük çapta değişeceğini söyledi. Eratay 4G'nin küresel olarak e-ticaret ve yeni teknolojiler üzerine yapacağı değişimlerden bahsetti.

turkcell1

Sunumun en dikkat çekici verisi Turkcell'in kendi müşteri ağında barındırdığı toplam akıllı telefon sayısındaki artış olarak görünüyor. 2009 yılında Turkcell ağında 900 bin aktif akıllı telefon varken sayı 2014 yılında 12,7 milyona ulaşmış. Turkcell'in akıllı telefonu, internete kolaylıkla bağlanabilen, 3G bağlantıyı destekleyen ve büyük ekranlı telefonlar olarak tanımladığını belirtelim.

turkcell2

Sertan Eratay'ın aktardığı bir diğer önemli bilgi ise Turkcell müşterilerinin data kullanımındaki artış. 2009-2014 arasındaki 5 yıllık süreçte Turkcell data kullanımı tam 77 kat artmış. Tabi bunda 2010 yılında başlatılan 3G hizmetinin etkisi büyük. 2015 yılı içinde başlaması beklenen 4G hizmetiyle birlikte data kullanımının çok daha büyüyeceğine kuşku yok.

Eratay, 4G'nin başlıca otomotiv, 3D yazıcı, giyilebilir cihazlar sektörlerini etkileyeceği bu cihazların yüksek hızda mobil olarak internete bağlanmasıyla birlikte üzerlerinden yapılabilecek işlemlerin daha kolaylaşacağını, bunla bağlı olarak hayatımızı kolaylaştıracak yeni özelliklerin daha rahat geliştirileceğini aktardı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.