Aslanoba Capital, ön ödemeli kart girişimi Card.com'a yatırım yaptı
Yatırım

Aslanoba Capital, ön ödemeli kart girişimi Card.com'a yatırım yaptı

card.com on odemeli prepaid kartSon olarak Ocak ayında iki ABD'li girişime daha yatırım yaptığını paylaştığımız Aslanoba Capital, yurtdışı yatırımlarına bu kez Card.com'u ekledi. Yatırım hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmış değil ama Aslanoba Capital'in bu yatırımı da (önceki ABD merkezli yatırımlarda olduğu gibi) birden fazla yatırımcıyla gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

Card.com'un yaptığı iş, kullanıcılarına kişisel tasarımlara sahip ön ödemeli kartlar sunmak. Şimdiye kadar tohum ve Seri A yatırımlarında toplam 6.9 milyon dolar yatırım alan şirketin kurucusu ise daha önce Paynearme.com'da çalışan ve kendini bir seri girişimci olarak tanımlayan Ben Katz.

card.com on odemeli prepaid kart

 

Paralel yatırımlar

Aslanoba Capital'in Card.com ile Türkiye'deki ininal yatırımına paralel bir yatırım yaptığını ve bunun genel olarak gayet stratejik bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Aslanoba Capital paralel yatırımlarla iki pazar arasındaki dengeleri daha iyi kurabilir, yeri geldiğinde kurtarıcı veya yüksek kâr sağlayacak hamleler yapabilir. Keza potansiyel işbirlikleri için de ilk köprüyü kurmuş oluyor.

Diğer yandan Aslanoba Capital yatırım haberleri giderek alışkanlık yapıyor ve sanırım benim gibi siz de önümüzdeki dönemde Aslanoba Capital girişimlerinin daha yüksek değerlemelere çıkaracak yatırım haberlerini veya belki bir çıkış haberini bekliyorsunuz. 2015 yılının heyecan uyandıran konusu bu olabilir. :)

Açıklama: Aslanoba Capital, Webrazzi.com'un azınlık hissedarıdır.

Yorumlar (10)
 1. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Hasan Aslanoba'nın eTohum Girişimcilik Zrivesi'nde belirttiği gibi artık başka güçlü yatırımcıların daha çıkması ve oyuna dahil olması gerekiyor. Tüm yatırım turlarında kendisinden başka birini görmediği için bu durumdan çok da memnun olmadığını kibarca dile getirmişti. Başka yatırımcıların da projelere dahil olarak hem dengeyi sağlaması hem de motivasyonu artırması gerekiyor.

  Kendisi fiziki ekonomiden gelmesine rağmen dijitalin potansiyelini görebilecek vizyona sahip, ancak parasal kaynak açısından Aslanoba ayarında veya daha iyi durumda olan bir çok kişi veya firma, dijitalin fırsatlarını şu an göremiyor ve oyuna dahil olmuyor. Ne yazık ki kaybeden hem kendileri hem de ekosistem oluyor.

 2. Aristo-Z Aristo-Z

  Aslanoba hataya gidiyor...

  İştahla başladığı yıl bolca yatırım yapıp devamını getirmedi.

  Getiremezdi de..

  O yatırımlara yönlendiren ekip, şimdi bu ekiplere olan inançlarını patrona ispatlamak için odaklanmak zorundalar.

  Doğrusu da bu..

  Peki müteakip yıllarda hiç mi fırsat olmadı?

  Bu fırsatları kim takip edecek kim can kulağıyla dinleyecek ve patrona iletecek?

  Demek ki yapılanmada eksiklik var.

  Bu konuda diğer "melek" veya "VC" işbirliğinin faydasız olduğunu "işbirliği" duyrusundan sonraki süreçte görmüş görmüş olsa gerekir.

  Aslanoba "alemin akıllısı ben miyim diye düşünürken, durumun böyle olduğunu görmüş".

  İşin sırrının da 2 yılda toplam 50K TL yatırıp 500K TL beklemek olmadığını anlamış..

  Peki "diğer" yatırımcı sıfatındakiler ??

 3. Nagihan Nagihan

  Aslanoba capital meyveleri toplamaya başlayacak

 4. Webrazzi'de Aslanoba haberleri görmekten sıkılan bir tek ben miyim acaba? Hissedarlık konusu böyle bir platformun haber yapma şeklini bu denli etkilememeli diye düşünüyorum. Ekosistem içerisinde sürekli yüzlerce şey olurken, belirli periyotlarla göze batar ve reklam kokar şekilde Aslanoba haberlerini ve yeni girişimlerini görmek beni artık rahatsız etmeye başladı. Başlarda büyük bir keyifle takip ettiğim Webrazzi'de ki bu tip tekelleşme belirtileri ve benzer şekilde e-tohum hakkında duymaya başladığımız hoş olmayan şeyler bu ekosistemin özgürlüğüne o kadar da özen gösterilmediğini düşündürüyor ister istemez.

  1. webrazzi haberindeki etohum yorumlari benimde midemi bulandirdi. Kendi sistemininde adilce kazanc saglayacagi ama insanlari somurmeyen alternatif yatirim destek kanallari olusturulmali.

  2. Ne alakası var sizde takılıp kalmışsınız bu tarz yorumlara bir türlü çıkamıyorsunuz. Kabuk değiştirin biraz. Şirket yeni bir yatırım yapmış ve ben bu haberlerden ve gelişmelerden bilgim olsun istiyorum nasıl olacak? Okuma geç işine gelmiyorsa daha ne uzatıyorsun, birçok haber var okunacak, iş olsun diye burada kendinizi göstermenin alemi yok. Ağzınıza yuva yapmış bu gereksiz yorumları yapmasanız ceza yiyeceksiniz. Ben bu gelişmeleri takip ederek sentez yapabilme yeteneğine sahip olduğum için şanslıyım, sizde bu da yok ne yazık ki...

  3. Aristo-Z Aristo-Z

   Size katılıyorum, ölçekleme hep ulusal bazlı girişimler ve sermayeler hakkında.

   Bu konuda defalarca eleştiri yapıldı.

   Artık büyüklere rakip olabilecek yerel-küçük sermayeli girişimlerin kasıtlı olarak dikkat çekmesinin engellenmesi amaçlanıyor diye düşünüyorum.

   Yılın kalan kısmı da Iphone saat, tablet, tv, telefon ile geçiyor...

 5. Aristo z son yorumuna katilmamak elde degil. Aslanoba Capital e 1,5 milyon tl ciro yapan sitem var karliligi yuksek ilgilenirmisiniz yatirim yaparmisiniz dedim, adamlar ilgilenmiyoruz dediler, merak ediyorum yatirim yaptiklari firmalardan 1 milyon tl barajini gecen kac firmasi var, ilgilensinler diye daha ne yapacagiz bilmiyorum.

  1. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

   Biz hiç başvurmayalım o zaman :)

   Benim tespitim, Hasan Bey nakit olarak harcayacağı limiti aştığı için hızlı girdiği serüveni yavaşlatmış görünüyor.

   Yurtdışına yatırım yapması da portföyünü 50-250k$ ile makyajlamak için.

 6. Prepaid kartlar artık bayatlamadı mı? Kartların merkezinde yaşıyorum ama ciddi bir ptansiyel görmüyorum. Prepaid kart işi geçmişi olan bir proje ama ödeme sistemleri çağ atlamasına rağmen gelişme göstermedi, bundan sonra da göstreceğini sanmıyorum.

  Artık devir mobil devri..