25 milyon aktif kullanıcısı olan WeTransfer'e 25 milyon dolar yatırım

25 milyon aktif kullanıcısı olan WeTransfer'e 25 milyon dolar yatırım

wetransfer dosya transfer girisimiİnternette bulabileceğiniz en kolay dosya transfer girişimlerinden biri olan WeTransfer.com, 25 milyon dolar yatırım aldı. Avrupalı girişim bu yatırımla 2009'dan bu yana ilk kez bir dış kaynak fonunu kullanmış oldu.Highland Capital Partners Europe (HCPE) tarafından yapılan 25 milyon dolarlık yatırım Wetransfer'in küresel açılımında kullanılacak. Wetransfer CEO'su Bas Beerens'e göre Wetransfer'in herhangi bir yatırıma ihtiyacı yok. Ama artık büyüme potansiyelini göz ardı etmek istemiyorlar.

25 milyon aktif kullanıcı kârlı bir girişim

2009 yılında kurulan Amsterdam merkezli girişim şu anda 25 milyon aktif kullanıcıya sahip ve 2013'ten bu yana kârlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz yıl da kazancını iki katından daha yukarıya çıkarmayı başarmış.Mobil uygulamaları da olan Wetransfer, 2 GB'a kadar herhangi bir üye girişi gerektirmeden dosya gönderimi yapmanızı sağlıyor. Ücretli üyelikse yıllık 120 dolara maloluyor ve 10 GB boyutunda dosya transferine izin veriyor.HCPE partnerlerinden iki isim WeTransfer yönetimine katılacak ve Wetransfer'in küresel büyüme rotasının çizilmesine yardımcı olacak.

Kral öldü yaşasın yeni Kral

Son yıllarda P2P dosya paylaşım programlarının (Limewire) kapatılmasıyla yeni fırsatların doğduğu pazarın en eski isimlerinden Rapidshare de Mart 2015'te kapılarını kapatıyor. Megaupload'un kapanması önemli bir dönüm noktası sayılabilir ama Kim Dotcom'un Mega.co.nz ile geri döndüğünü de söylemek gerek.Diğer yandan yeni bir P2P dosya transfer girişimi olan ransız Infinit.io ise bu yolda Wetransfer'i kendine rakip olarak seçmiş ve agresif bir büyüme yakalamak istiyor.İnternetin dev şirketleri kendi dosya depolama hizmetlerini paylaşıma açarken bu pazarda rekabetin büyüyeceğine şüphe yok. Ama Avrupalıların ne kadar söz sahibi olacağını takip etmek gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.