Türkiye'de geliştirilen 'GitHub Badge' projesiyle profilinizi online bir rozet haline getirin

Türkiye'de geliştirilen 'GitHub Badge' projesiyle profilinizi online bir rozet haline getirin

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirisiniz.

github-badge

Yazılım geliştiriciler arasında oldukça popüler olan GitHub'ı, kişilerin yazılım projelerini sergileyebileceği, başka geliştiricilerin projelerini takip edip isterse katkıda bulunabileceği, adeta 'yazılım geliştiriciler için sosyal ağ' olarak tarif edebiliriz.

Bu yazımıza konuk olan GitHub Badge de bizzat GitHub'ta açık kaynak olarak yer alan, 150'nin üzerinde star toplamış ve 7 farklı geliştiricinin katkısını almış bir proje.

Kullanıcılarının oldukça basit bir şekilde GitHub kullanıcı isimlerini girerek online bir rozet (badge) elde etmelerini sağlayan araç, aynı zamanda bu rozetin başka web sitelerine gömülmesine (embed) de olanak tanıyor.

Burak Yiğit Kaya ile Berker Peksağ tarafından 2011 yılında hayata geçirilen GitHub Badge projesi, ikilinin Git öğrenim sürecinde olması ve açık kaynaklı yazılımlar geliştirme hevesinden dolayı GitHub'ta açık kaynak olarak yayınlanmış. GitHub Badge'in arka tarafında Google App Engine kullanılırken proje ise Python'la kodlanmış.

github-badges-ekran-goruntusu

Projenin geliştirildiği dönemde GitHub yeni yeni popülerleşiyordu

GitHub Badge'i geliştirmeye başladıkları dönemde GitHub'ın yeni yeni popüler olmaya başladığından bahseden Berker Peksağ, insanların GitHub üzerinde yaptıklarını kendi sitelerine ya da başka yerlere embed edebilecekleri bir araç fikrinin o dönemde bir ihtiyaç olduğuna da değindi.

githubbadge.appspot.com üzerinden projeyi kullanabilirsiniz. Dilediğiniz siteye embed edebileceğiniz size özel rozete sahip olmak için yapmanız gereken tek şey GitHub kullanıcı adınızı girmeniz. Bu arada rozetin tasarımında ufak düzenlemeler yapmak için JSON-API kullanabiliyorsunuz.

Son 1 ayda 400 bin sayfa gösterimi

Yine Peksağ'dan aldığımız bilgiye göre son 1 ayda 400 bin sayfa gösterimi rakamına ulaşan GitHub Badge, uzun süredir geliştirilmemesine ve hatta 'eski' bir proje olmasına rağmen hala rağbet görüyor diyebiliriz.

GitHub Badge'in geliştirme süreciyle ilgili detaylı teknik bilgi almak isterseniz Peksağ'ın zamanında yazdığı blog yazısını okuyabilirsiniz. GitHub'ta popüler olmuş yerli kütüphane ve projeleri sizler için incelemeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.