Bter hacklendi, 1,75 milyon dolarlık bitcoin çalındı
Ödeme Sistemleri

Bter hacklendi, 1,75 milyon dolarlık bitcoin çalındı

Çin merkezli Bitcoin servisi Bter, sevgililer günü olan 14 Şubat'ta hacklendi, yaklaşık 7.710 bitcoin çalındı. Olayın gerçekleşmesinin ardından şirket, ikinci bir duyuruya kadar hizmetlerini askıya aldığını açıkladı.

Offline cüzdanlar içerisinden çalınan bitcoinlerin değerinin yaklaşık 1,75 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Şirket, çalınan Bitcoin'lerin iade edilmesi ya da başkaları tarafından servise geri getirilmesi durumunda yaklaşık 170 bin dolar değerinde 720 Bitcoin ödül vereceğini de duyurdu.

Geçen Ocak'ta Slovenya merkezli Bitcoin servisi Bitstamp saldırıya uğramış ve yaklaşık 5 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. Ancak şirket daha sonra yaptığı çalışmalar neticesinde bunları geri almayı başarabilmişti.

Hacker'ların Bter ile işbirliğine gidip 170 bin dolar karşılığında Bitcoinleri geri verip vermeyeceğini bilemiyoruz ancak 2015 yılı içerisinde Bitcoin servislerinin hedefte olacağı kesin.

 

Yorumlar (1)
  1. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

    Bter.com sadece bitcoin servisi değildi, bir "altcoin borsası" idi. Offline wallet'tan değil "cold storage"dan bitcoinleri çaldırdılar; bu da hırsızla ortak çalışıyor olma ihtimallerini güçlendiriyor. Ayrıca ağustos ayında 1.5 milyon dolar değerinde Nxt çaldırmışlardı ve nasıl olduysa bunları geri almayı başarmışlardı. Danışıklı dövüş olması ihtimal dahilinde.