Apple’ın üretmeyi planladığı elektrikli otomobille ilgili tüm detaylar
Arama

Apple’ın üretmeyi planladığı elektrikli otomobille ilgili tüm detaylar

icarApple, Wall Street Journal’de yer alan habere göre çok gizli tuttuğu bir elektrikli araba projesinin üstünde çalışıyor. Bugüne dek Mac ve iPhone ile akıllara gelen şirket, bundan böyle bir otomobil de üreterek farklı bir sektörde faaliyete başlayabilir. Yakın kaynaklar, Apple’ın elektrikli otomobil için çalıştığı ve otomobilin tasarımının bir minivan estetiğine sahip olacağı konuşuluyor. Proje araştırması şu anda kağıt üstünde, batarya teknolojileri, robotik ve metal üretimi üzerinde sürüyor.

Şu ana dek projeyle ilgili ortada tasarımsal anlamda konsept fotoğraflar dışında hiçbir şey yok. Ancak Apple’ın bu alana girmesi ve Tesla‘nın rakiplerinin artması otomotiv endüstrisinin hızlı bir değişim sürecine çoktan girdiğini gösteriyor. Apple’ın yeni projesiyle ilgili pek çok detay var. Bunların hepsini sizin için maddelendirdik.

 • Apple’ın patronu Tim Cook, geçtiğimiz yıl projeye onay verdi.
 • Projenin lideri Apple VP’si Steve Zadesky oldu. Zadesky’nin en önemli özelliği Apple’a 16 yıl önce 3 yıldır mühendis olarak çalıştığı Ford’dan ayrılıp katılmış olması.
 • Apple’ın elektrikli otomobil projesinin kod adı Titan.
 • Titan projesi için şu anda yüzlerce kişi çalışıyor.
 • Eskiden Mercedes-Benz’in Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı olan Johann Jungwirth, şu anda bir Apple çalışanı.
 • Apple, elektrikli otomobil konusunda yetenekli isimleri işe almaya çalışıyor.
 • Ford da elektrikli otomobil konusunda çalışan şirketlerden birisi ve Ford’da elektrik bataryalarından sorumlu bir çalışan iş değiştirerek Apple’a geçmiş.
 • Apple’ın insan kaynaklarının gözünün Tesla çalışanları üstünde olduğu konuşuluyor. Bildiğiniz gibi Tesla da Apple’dan pek çok çalışanı transfer etmişti.
 • Apple’ın otomotiv sektöründen çalışan transferleri de elektrikli otomobiller üstünde çalıştığının bir emaresi olmaya başladı.
 • Reuters’in haberine göre Apple’ın elektrikli otomobili kendi kendini süren, sürücüsüz bir otomobil olacak.
 • Projeyle ilgili sızan bazı şeyler olsa da, tasarım ve zamanlama açısından kimsenin ağzını bıçak açmıyor gibi gözüküyor.
Yorumları GösterYorumlar Gizle (7)
 1. Haberin başlığına “Tüm detaylar” yazıp “Projeyle ilgili sızan bazı şeyler olsa da, tasarım ve zamanlama açısından kimsenin ağzını bıçak açmıyor gibi gözüküyor.” cümlesi ile bitirmek.

  1. Aytac Akın dedi ki:

   Takdir ettim. Süper tespit!

 2. Yılmaz SATTI dedi ki:

  telefonu araba parasına sattıklarına göre arabayı ne fiyatınsa satarlar acaba :))

 3. Olcay dedi ki:

  Araç sürücüsüz gidecekse inşaallah Apple haritalarını kullanmıyordur :))

 4. ilker Yüksel dedi ki:

  Bununda ios versiyonuna sürekli güncelleme gelir.. bir alt titan model araban artık şarj ömrü sorunu veya uygulama yükleyememe gibi sorunlar ile daha ucuza satmak zorunda kalırsın gibi durumları gündeme gelir.. Demedi demeyin 🙂

 5. AhmetA dedi ki:

  Şarjı telefonları gibi olacaksa yolun yarısı kamyon üstünde gidilir artık.

Bir Yorum Yazın