Türkiye'de geliştirilen JavaScript kütüphanesi is.js'e GitHub'ta yoğun ilgi

Türkiye'de geliştirilen JavaScript kütüphanesi is.js'e GitHub'ta yoğun ilgi

Dilerseniz GitHub'ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo'ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirisiniz.

is-js-logoAras Atasaygın tarafından 'hali hazırda yazdığı yardımcı fonksiyonları bir araya getirmek' fikriyle geliştirilen is.js kütüphanesi, 'açık kaynak olarak başka geliştiricilerin ilgisine/katkısına sunmak' amacıyla yaklaşık 1 ay önce GitHub'a konulmuş. İlk haftalarda çok fazla ilgi görmeyen kütüphane, son günlerde GitHub üzerinde hızla dikkat çekerken 3 binin üzerinde star'lanmış, ve 150'nin üzerinde fork edilmiş.

Örneğin biz bu yazıyı kaleme alırken is.js GitHub'ın en popüler/trend kod depolarnı listelediği sayfasında genelde 17, JavaScript'te ise altıncı sırada yer alıyor.

is.js isminden de anlayabileceğiniz gibi web uygulamaları için tarih ve e-mail gibi değişken tipi kontrolleri, tarayıcı ve işletim sistemi gibi cihaz kontrolü ya da dizi ve string kıyaslamaları gibi çok sayıda amaç için kullanılabiliyor.

Yazılım geliştiriciler için ayrı ayrı geliştirmesi zor ya da zaman alıcı olmayan şeyleri bir arada sunması, kolay kullanımı ve detaylı dokümantasyonuyla öne çıkan is.js, bugüne kadar GitHub üzerinde 10 farklı geliştiricinin katkısını almış.

Dokümantasyonun önemi

Tam da bu noktada eklemek gerekirse; Atasaygın'la olan konuşmamızda kendisi dokümantasyona en az kütüphanenin geliştirilmesi kadar zaman verişinin üzerinde önemle durmuştu. Bunun dışında da Aras Atasaygın şunları söyledi: "Gelen ilgi beni bile şaşırttı diyebilirim. Emin olmamakla birlikte, is.js Türkiye'den çıkan en çok star'lı repo olabilir.

Uzunca süre trendings'te kaldı, hatta bir ara birinci bile oldu. Güzel bir duygu. :) Kullanılıp, geliştirilmesi açısından bu ilginin önemi büyük. Ne kadar fazla el değerse o kadar gelişir çünkü."

is-js-github

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yazılım geliştiricilere aslında çok da karmaşık gelmeyen konular için bir çözüm üreten is.js, başarısını kolay kullanım ve gerçek bir ihtiyaca yanıt vermesine borçlu.

Bugüne kadar var olan benzerlerinden de GitHub üzerinde yakaladığı popülarite ve dokümantasyonunun başarısıyla sıyrılan proje; Türkiye'den çıkan en popüler kütüphane/yazılım çözümlerinden birisi oldu bile. Hem is.js hem de benzer projeler hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.