Türkiye'de geliştirilen JavaScript kütüphanesi is.js'e GitHub'ta yoğun ilgi
Teknoloji

Türkiye'de geliştirilen JavaScript kütüphanesi is.js'e GitHub'ta yoğun ilgi

Dilerseniz GitHub'ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo'ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirisiniz.

is-js-logoAras Atasaygın tarafından 'hali hazırda yazdığı yardımcı fonksiyonları bir araya getirmek' fikriyle geliştirilen is.js kütüphanesi, 'açık kaynak olarak başka geliştiricilerin ilgisine/katkısına sunmak' amacıyla yaklaşık 1 ay önce GitHub'a konulmuş. İlk haftalarda çok fazla ilgi görmeyen kütüphane, son günlerde GitHub üzerinde hızla dikkat çekerken 3 binin üzerinde star'lanmış, ve 150'nin üzerinde fork edilmiş.

Örneğin biz bu yazıyı kaleme alırken is.js GitHub'ın en popüler/trend kod depolarnı listelediği sayfasında genelde 17, JavaScript'te ise altıncı sırada yer alıyor.

is.js isminden de anlayabileceğiniz gibi web uygulamaları için tarih ve e-mail gibi değişken tipi kontrolleri, tarayıcı ve işletim sistemi gibi cihaz kontrolü ya da dizi ve string kıyaslamaları gibi çok sayıda amaç için kullanılabiliyor.

Yazılım geliştiriciler için ayrı ayrı geliştirmesi zor ya da zaman alıcı olmayan şeyleri bir arada sunması, kolay kullanımı ve detaylı dokümantasyonuyla öne çıkan is.js, bugüne kadar GitHub üzerinde 10 farklı geliştiricinin katkısını almış.

Dokümantasyonun önemi

Tam da bu noktada eklemek gerekirse; Atasaygın'la olan konuşmamızda kendisi dokümantasyona en az kütüphanenin geliştirilmesi kadar zaman verişinin üzerinde önemle durmuştu. Bunun dışında da Aras Atasaygın şunları söyledi: "Gelen ilgi beni bile şaşırttı diyebilirim. Emin olmamakla birlikte, is.js Türkiye'den çıkan en çok star'lı repo olabilir.

Uzunca süre trendings'te kaldı, hatta bir ara birinci bile oldu. Güzel bir duygu. :) Kullanılıp, geliştirilmesi açısından bu ilginin önemi büyük. Ne kadar fazla el değerse o kadar gelişir çünkü."

is-js-github

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yazılım geliştiricilere aslında çok da karmaşık gelmeyen konular için bir çözüm üreten is.js, başarısını kolay kullanım ve gerçek bir ihtiyaca yanıt vermesine borçlu.

Bugüne kadar var olan benzerlerinden de GitHub üzerinde yakaladığı popülarite ve dokümantasyonunun başarısıyla sıyrılan proje; Türkiye'den çıkan en popüler kütüphane/yazılım çözümlerinden birisi oldu bile. Hem is.js hem de benzer projeler hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (12)
 1. Tebrik ederim arkadaşı. Daha önce denk gelmediğime inanamıyorum, gayet kullanışlı bir kütüphane.

 2. Kalaomer Kalaomer

  Projeyi ilk haftasından beri takip etmiştim, güzel bir sıçrama yakaladı. Örnek alınması gerekilen bir çalışma, tebrik ediyorum emek verenleri.

 3. Özkan Özsert Özkan Özsert

  Çok güzel ve kullanışlı bir javascript kütüphanesi olmuş gibi görünüyor. Aras Atasaygın'ın emeğine sağlık. Hep birlikte, daha da geliştirilmesi dileğiyle...

 4. Sahalarda görmek istediğimiz hareketler bunlar. Normalde bu tarz yeşillik yorumları yapmam ama biz milletçe olumsuz şeylerin canını okuyacak yorumlarda birinciyiz. Teşvik edici bu yorumu yapmasam haksızlık olurdu. Tebrikler.

 5. Aras Atasaygin Aras Atasaygin

  Teşekkürler. Gördüğünüz eksiklere issue açabilirsiniz ya da PR atabilirsiniz.

 6. Kadir Yilmaz Kadir Yilmaz

  harika tebrik ederim

 7. Tasdemir Tasdemir

  Ülkemizden böyle açık kaynak kodlu projelerin gelişmesi ne güzel. Başarılı olmuş o bir başarı ama asıl önemli olan bu tür açık kaynak paylaşımların yapılıyor olması.

 8. Wolkanca Wolkanca

  tebrikler. çok iyi.

 9. Ceyhun Çözvelioğlu Ceyhun Çözvelioğlu

  Aras Beyi tebrik ederim, emeğine sağlık.. Gurur duydum :)

 10. Tebrik ederim, son derece güzel. Takipteyim.

 11. Tebrikler Aras Bey, çok kaliteli bir kütüphane olmuş.