edX'in Türkçe verilen ilk girişimcilik derslerine kaydolan öğrenci sayısı bini geçti

edX'in Türkçe verilen ilk girişimcilik derslerine kaydolan öğrenci sayısı bini geçti

Dünyanın önde gelen iki üniversitesi Harvard ve MIT'nin derslerini kitlelerin erişimine sunmak amacıyla, 60 milyon dolarlık fonla 2012 yılında kurdukları edX, bugün edTech alanında öncü kurumlardan biri. Stanford, Berkeley gibi Amerika'nın önde gelen üniversiteleriyle birlikte uluslararası üniversitelere de açılan edX, Google ve Amazon gibi teknoloji şirketleriyle de yaptığı online eğitim işbirlikleri sayesinde bugün dünya genelinde dört milyon öğrenciye ulaşıyor. Bir süre önce Türkçe sunulan ilk dersler için Turkcell ile işbirliğine giden edX bu adımı bir başlangıç olarak görüyor.

Kitlesel Online Açık Eğitimler (Massive Online Open Courses-MOOC) ve dersler sunan edX, kar amacı gütmeyen bir kurum ve Turkcell işbirliğiyle MITX ve Turkcell'in ortak hazırladığı Innovator's MBA (Girişimcilik MBA) programı Türkçe ve İngilizce olarak Turkcell Akademi üzerinden 9 Ocak itibariyle, ücretsiz erişime açılmıştı. MIT Dijital Öğrenim Ofisi Direktörü Erdin Beshimov, dünya genelinde büyük ilgi gören Girişimcilik 101 ve Girişimcilik 102 kod adıyla sunulan dersleri Türkçe almayı mümkün kılan programa, geçen süre içinde binin üzerinde öğrencinin kayıt yaptırdığını söylüyor. Program ilk sunulduğunda henüz açılmadan, dünya genelinde onlarca ülkeden 60 bin kişi başvurmuştu. Kıyasalama için MIT'nin kampüsünde bugün toplam 11 bin öğrencisi bulunduğunu hatırlatalım.

12 hafta süren Girişimcilik 101 dersinin içeriğinde 57 eğitim videosu ve başarı hikayeleri, test ve değerlendirme sınavları yer alıyor. Ders, katılımcıların hangi müşterilere ulaşacaklarını belirleme, müşteri ihtiyaçlarını anlama konusunda beceriler kazanmasını amaçlıyor.  12 ocak'tan itibaren 16 hafta açık kalacağı belirtilen Girişimcilik 102 dersi ise 30 eğitim videosu ile sunuluyor. Ders, girişimci adaylarının müşteri ihtiyaçlarına nasıl doğru şekilde cevap vereceği sorusuna odaklanıyor.

edx turkcell

Ders içeriklerinin yerel dilde sunmasını sağlayan işbirliklerinin online eğitimin daha geniş kitlelere ulaşması için büyük bir fırsat yaratıyor ve Beshimov Türkiye ile uzun vadeli çalışmak istediklerini söylüyor: "Turkcell'e MIT girişimcilik ve inovasyon online derslerini Türkçe olarak Türkiye'ye getirdiği için derin saygı duyuyoruz. Bu, hem online eğitimin gücünü anlama hem de girişimcilik ve inovasyonun bir ülkenin zenginleşmesindeki etkisini takdir etme anlamında gerçek bir liderlik örneği". Turkcell ile ortak çalışmalarını sürdürmek isteyen edX işbirliği kapsamında sunulan online eğitim programları “Kullanıcı Kaynaklı İnovasyon” ve “Büyük Veri” programları ile devam edecek. Bunlara ek olarak edX online ders içeriklerinin Türkçe sunulması için farklı işbirliklerine de açık.

Küresel erişimini hızlı bir şekilde arttıran edX'in önceliği ise ders içerik kalitesi. Zira bu olmadan edX'in yakaladığı başarının kısa vadeli olacağını söylüyor Beshimov.

Turkcell Akademi Girişimcilik MBA programını incelemek için linki takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.