ControlAir, Mac'i parmak hareketleriyle kontrol etmeyi mümkün kılıyor
Teknoloji

ControlAir, Mac'i parmak hareketleriyle kontrol etmeyi mümkün kılıyor

Hareketle kontrol teknolojileri alanında en tanınmış şirketlerinden olan eyeSight, Mac bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmenizi sağlayan ControlAir uygulamasını yayınladı. Uygulama, müzik/video uygulamalarını ve ses açıp kapatma gibi özellikleri bilgisayara dokunmadan, parmak hareketleriyle kontrol etme imkanı veriyor.

Aralarında iTunes, Spotify, Netflix, VLC, Vox ve QuickTime'ın olduğu popüler Mac uygulamalarını kullanıcının baş parmağıyla kontrol etmesini sağlayan uygulama tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Mac'inizin kontrolünü hem daha kolay hem de eğlenceli hale getiren uygulamayla, işaret parmağınızı bilgisayarınızın kamerasına gösterdiğinizde,  "oynat/dur, geç, geri dön" gibi komutları parmağınızın sağ ve sol yönlü hareketleriyle verebiliyorsunuz.

Bir fonksiyonu seçmek için parmak ucunuzu indirip kaldırmanız, yani havada tıklama yapmanız gerekiyor. Bilgisayarınız susturmak (mute) içinse işaret parmağınızı dudağınıza götürüp "Şşşşt" hareketini yapıyorsunuz. Sesini kapattığınız bilgisayarınızı aynı hareketle açabiliyorsunuz.

OS X 10.9 ve ileri versiyonlarında çalışan ControlAir uygulaması şu anda iTunes Türkiye mağazasından indirilemiyor ancak indirmek bunun için hesap ayarlarınızı Amerika olarak değiştirmeniz yeterli. İncelemek isterseniz ControlAir uygulaması için linki takip edin.

Yorumlar (6)
 1. Özgür Özer (@ozgrozer) Özgür Özer (@ozgrozer)

  Uygulama gerçekten çok hoş ve stabil çalışıyor. Fakat kameranın sürekli açık kalmasının batarya üzerindeki etkileri ve kameradan direk gözünüzün içine vuran yeşil ışığın yarattığı adaptasyon sorunu da ayrı bir tartışma konusu. Bu tarz teknolojiler ne yazık ki şu an için çok kullanışlı değiller. Çünkü bilgisayarımın sesini yükseltmek için parmağımı kafa hizama doğru kaldırmam ve sağa doğru sürükleyip havada tıklama işlemi yapmam gerekiyor. Bu işlem ortalama 4 saniyemi alırken aynı işlevi klavye kısayolu kullanarak yapmam (fn+f12) ortalama 0.3 saniye sürüyor.

 2. Öner Kerim Öner Kerim

  Havalı

 3. zaten parmakla kontrol edilmiyor mu bu cihazlar :)

 4. Canyurdaer Canyurdaer

  Özgür beye katılıyorum aynı fikirdeyim, bence 5-10 seneye kalmaz, Apple bu tarz teknolojileri kendi içinde uygulamaya başlar.

 5. Mustafa Mustafa

  Çok özür dileyerek bir düzeltme yapmak istiyorum. Baş parmak ile kontrol ediliyor demişsiniz ancak aslında işaret parmağı kullanlarak kontrol ediliyor yanlış bilmiyorsam.

 6. Tüm hareketlerini takip eden, kaydeden bir uygulama. Uygulamayı kullanmak isteyen arkadaşlar gizlilik sözleşmesini iyi okusun.