Swatch, akıllı saatini üç ay içinde piyasaya sunmaya hazırlanıyor
Teknoloji

Swatch, akıllı saatini üç ay içinde piyasaya sunmaya hazırlanıyor

Saatler değişiyor. Dünyanın popüler saat üreticilerinden Swatch da yeni yarışta yer almak için düğmeye bastı. Daha önce akıllı saatlere şüpheli yaklaşan İsviçreli saat üreticilerinden biri olan Swatch, önümüzdeki üç ay içinde akıllı saatini piyasaya sunmayı planlıyor.

Swatch CEO'su Nick Hayek'in Bloomberg röportajında verdiği bilgiye göre, şirket internet bağlantısı olan ve şarja ihtiyaç duymayan bir akıllı saat geliştiriyor. Swatch akıllı saati Windows ve Android telefonlarla uyumlu ve mobil ödemeleri destekliyor. Mobil ödemeler için İsviçre'nin en büyük iki perakende şirketi Migros ve Coop ile anlaşmaya varan Swatch, yeni markalarla görüşmeye devam ediyor.

Hayek açıklamasında akıllı saat üretimi destekleyecek ve otomotiv gibi diğer endüstrileri de etkileyebilecek yenilikçi projeler üzerinde çalıştıklarını söylüyor. 2014 yılında rekor sayıda patent aldıklarını söyleyen Hayek, bu patentlerin arasında piyasadaki muadillerinden iki kat daha uzun ömürlü şarjlar olduğunu da belirtiyor. Hatırlayacağınız gibi Nisan ayında piyasaya çıkacak olan Apple Watch'ın en çok şüpheyle karşılanan özelliklerinden biri de şarj özelliğiydi.

Akıllı saatler yenilikçi saat üreticileriyle teknoloji şirketlerinin rekabet ettiği bir alan olarak, bu yılın izlemesi en ilginç alanlarından biri olacak. Swatch akıllı saati için hem planlanan satış tarihi hem de özellikleriyle Apple'a karşı şimdiden gardını almış gibi görünüyor. Apple Watch henüz piyasaya sürülmeden üreticileri endişelendirmeye devam ediyor.

Yorumlar (2)
  1. çok çirkin

  2. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

    Farklı elektronik devlerinin birbiri ardına benzer ürünlerle pazara girme yarışına alışkınız. Ancak mekanik saatlerin dünyadaki en iyi üreticilerinden biri olan Swatch'un bu hamlesi açıkcası beni şaşırttı. Swatch'un, henüz başlangıç çağındaki akıllı saat pazarına şimdiden girmesi, markanın devamlılığı adına atılmış önemli bir adım. Şaşırdım diyorum, çünkü uzun yıllar aynı işi yaparak büyümüş markaların, ürünlerini çağın gereklerine uyarlamak için yeterli isteği göstermediğini ve gereksiz bir savaşın içine girerek en sonunda kaybettikerini görüyoruz.

    Örneğin, dünyanın en bilinen ansiklopedisi Britannica, 1768'den başlayarak yaklaşık 250 sene basılı olarak yayınlandı. Ancak Britannica, internetin ve dijitalleşmenin gelişmeye başladığı dönemde çağa ayak uydurmak yerine direnmeyi tercih etti ve Microsoft Encarta'nın dijital sürümünün yayınlanmasıyla satışları düşmeye başladı. Ardından Wikipedia ve benzeri kaynakların (Wikipedia'da "List of Internet encyclopedias" yazarsanız sayısız online ansiklopedik kaynağın listesine ulaşacaksınız) yayınlanması ile giderek daha zayıfladı. Bunun sonucunda Britannica 2010 yılında son kez basılı halde çıktı ve artık tamamen dijitale geçmiş durumda. Ancak artık geç kaldığı için bu alandaki liderliği 250 yılın ardından sona erdi.

    Swatch, benzer durumları yaşamamak adına varolan "mekanik saat" üreticisi marka algısının zarar göreceğine aldırmadan (bunu göze almak gerekiyor) değişime ayak uydurmaya çalışıyor ve doğru da yapıyor. Benzerlerine göre daha az şarja ihtiyaç duyması gibi yenilikçi özellikleriyle de sıradan bir üründen daha özenli bir çalışmanın sonucu olduğunu gösteriyor.Tamer bey beğenmemiş ama bence tasarımsal formu şık görünüyor. Akıllı saatler aşağı yukarı bu ve benzeri formlarda olacak zaten. Sonuç olarak, Swatch'un bu hamlesini şaşırtıcı ama olumlu buluyor, gelişmeleri bekliyoruz.