Apple Watch için üçüncü parti Tesla uygulaması geliştirildi
Teknoloji

Apple Watch için üçüncü parti Tesla uygulaması geliştirildi

Son açıklamalar Apple'ın heyecanla beklediğimiz akıllı saati Apple Watch'un Mart ayında geleceği yönündeydi ancak Tim Cook son olarak takvimde Nisan ayını işaret etti. Bu çıkış tarihi heyecanla beklenirken, az Apple Watch kadar içinde gelecek uygulamalar da merakla bekleniyor ve geliştirmeler sürüyor.

Bildiğiniz gibi Apple, WatchKit SDK'yı geliştiricilerin hizmetine belli bir süre önce açmıştı. Eleks Labs adındaki bir şirket de, bu SDK ve Tesla'nın API'yla birlikte üçüncü parti bir Tesla uygulamasını Apple Watch için geliştirdi. Eleks Labs, yazdığı blog yazısında Apple Watch'un geliştiriciler için teknik kapasitesiyle ilgili de önemli bilgiler verdi.

Apple Watch için lansmanla birlikte ilk kez piyasada olacak olan uygulamaların Şubat ayı ortasına kadar hazır olması Apple tarafından talep edilirken, bu tarz konsept olarak çıkan üçüncü parti uygulamalar ise Apple Watch'un aslında ne kadar çok kullanılabilir olacağını da göz önüne seriyor.

Tesla_AppleWatch_ELEKSlabs_4

Tesla'nın API'yı sayesinde akılı saatiniz üzerinden Tesla otomobilinizin şarj durumunu, menzilini, kapıların kilitli olup olmaması gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Bununla birlikte Apple Watch üzerinden Tesla'nızın kornasını uzaktan çalmanız, araca giderken saatiniz üstünden kapıları açabilmeniz ya da farlarını yakabilmeniz mümkün oluyor. Klima ayarını Apple Watch üzerinden yapabildiğinizi, araç içi sıcaklık değerini de saatinizden görebileceğinizi belirtelim.

Yorumlar (4)
 1. Astronbnx Astronbnx

  Yaklaşık 1 sene önce kadar Samsung Gear'ın ilk çıktığında bu model üzerinde Mercedes C180 için yapmıştım. Tabi konu Tesla ve Apple olunca işler değişiyor.

  Alttaki link içindeki yazılarımda geçmektedir

  http://mbclubtr.com/c-class/21679-canbus-uzerinden-verileri-android-ile-okuma.html?highlight=android

  1. Benim de içimden birşeyler saydırmak geliyor. Ama bu ülkede bazı konularda çok çok çok gerilerdeyiz; demokrasi, hukuk vb. Bana göre ticaret de bu konuların başında geliyor. Öyle ki ilkel çağlardaki basit mahalle pazarlarının esnafı bile bizden iyi biliyordu. Eski yunanda sponsorluk mekanizması o denli ilerlemişti ki bütün büyük sanat ve kültür etkinlikleriyle halka yönelik yenilikçi faaliyetler bir zenginin parasıyla rahatça yapılabiliyordu. Türkiyenin böylesi zamanlara en azından coğrafya olarak tanıklık etmesi, ev sahipliği yapması inanılır gibi değil.

   Bütün bunları şunun için söylüyorum: "Apple yapınca iyi biz alasını yapınca kıymeti yok" tarzı serzenişleri doğru konumlandırmak istiyorum. Siz teknik bir insansınız ki bendeniz de öyle sayılırım. Mahalle ağzıyla "bizim aklımız bunlara ermez" demek istemiyorum ama doğrusu bir ürünü son kullanıcıya ulaştırmak bizim işimiz değil. Dünyada ve ülkemizdeki ticaret meselelerinin problemleri bize yansıdıkta teknik ve rasyonel insanlar olarak kafayı duvara vurmamız kaçınılmaz. Apple ticareti ahlaki veya değil diğerlerinden bir nebze daha iyi yapıyor diye ortaya çıkan tabloyu kabullenmek mümkün değil.

   Benim önerim kafası teknik meselelere bu kadar çalışan insanların yanında iş ahlakına sahip, dünyayı tanıyan, cesur ve teknolojiyi kullanarak ilerleyen ticaret erbabına ihtiyacımız var. Bir benzetme yapacağım. Apple uçan halı yapıp üstüne biniyor, parası olanlar bi tur binmek için bilet alıyor, bizim gibi arkada kalmış ülkeler de ağızlarının suyu aka aka başını göğe dikmiş bakıyor. Bu benzetmeden uçan halı teknolojidir ve siz onu üretiyorsunuz. Ancak uçan halı da olsa bir pilota ihtiyaç var ki halihazırda apple ve benzerleridir. Bizdeki büyük zenginler alınmasınlar da anca halı yıkayıcısı falan olurlar. (Bkz: koç, sabancı vs)

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple yine geç kalıyor. gear 3 versiyonu çıkaracak hala piyasada ürün yok. Şimdi saat çıkacak sonra yine samsung'un benzer modeli altında ezilecek. Ayrıca orjinallikten ziyade note ve gear gibi fikirleri takip eder durmunda şuanda. Tahminimce android belirli bir oranın üzerine çıktığında kırılma noktasına gelecekler ve artık apple yazılım geliştirmeye istek de kalmayacak. Hızlı bir düşüş yaşarlarsa şaşırmam. Dün reklam yapıp tek parmak iphone kullandırıp sonra tükürdüğünü yalayarak büyük ekran çıkartmak hangi akla mantığa hizmet. Kesinlikle faiş fiyat politikası bir yerden sonra işlemeyecek ve en iyi ihtimalle çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor olacaklar.

 3. Apple rekor sayida iphone satisiyla kendi kar rekorunu kirsin, siz halen fais fiyat politikasi diye mirildanin.