Dünyanın ilk kuantum bilişim şirketlerinden D-Wave, 23 milyon dolar yatırım aldı

Dünyanın ilk kuantum bilişim şirketlerinden D-Wave, 23 milyon dolar yatırım aldı

Dünyanın ilk ticari kuantum bilişim şirketi olma iddiasındaki D-Wave Sytems, 23 milyon dolar (29 milyon Kanada doları) tutarında yatırım aldığını duyurdu. İsmi açıklanmayan ancak büyük kurumsal bir yatırımcı liderliğinde gerçekleşen turun şirketin var olan yatırımcılarının da desteğiyle gerçekleştiği belirtiliyor.

Yatırımla birlikte 2014 yılında yatırım miktarı 50 milyon doları bulan D-Wave'in bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı da 134 milyon dolara yaklaştı.

Yeni yatırımın geliştirilmesi devam eden kuantum bilgisayarın donanım ve yazılımı için kullanılacağı belirtiliyor. Buna ek olarak 2014 yılında kuantum teknolojilerinde büyük ilerleme sağladıklarını belirten D-Wave, 1000 qubitlik işlemcisinin test aşamasına geldiğini söylüyor.

Yine 2014 yılında sağlık, finans alanlarında kuantum yazılım uygulamaları geliştiren DNA-SEQ ve 1QBit şirketleriyle işbirliği yapan D-Wave; kuantum araştırmalarına yaptığı katkı için de "kuantum dolanması" konusunda Physical Review X dergisinde yayınlanan makaleyi örnek gösteriyor.

Bugün 120 kişilik bir ekibi olduğunu söyleyen D-Wave'in iddialı amacı düşünüldüğünde, sağladığı ilerlemeler halihazırda teknolojisine şüpheyle yaklaşan birçok kişiyi ikna etmeyebilir. Buna karşın D-Wave'e alternatif olabilecek bir şirket henüz ortada yok.

Draper Fisher Jurvetson, Bezos Expeditions, Business Development Bank of Canada, GrowthWorks, International Investment & Underwriting, Kensington Capital Partners Ltd., Harris Group, In-Q-Tel ve Goldman Sachs D-Wave'in bugüne kadarki yatırımcılarıydı ve bunların büyük çoğunluğunun yeni turda yer aldığı belirtiliyor. D-Wave'in ilerleyen zamanlarda yeni yatırım alabileceği ya da halka açılabileceği belirtiliyor.

D-Wave ve kuantum bilişimle ilgili daha fazla detay için önceki incelememizi görmenizi tavsiye ederiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.