Android'i Google'a karşı yeniden yorumlayan Cyanogen'e Microsoft dopingi
Mobil

Android'i Google'a karşı yeniden yorumlayan Cyanogen'e Microsoft dopingi

Cyanogen os microsoft androidNokia'yı satın alarak akıllı telefon pazarında oyun dışı kalmaktan kurtulan Microsoft, gelen haberlere göre Android'i kendine göre yorumlayan Cyanogen'e yatırım yapmayı planlıyor.

Mobil işletim sistemi pazarında Windows Phone'un düşük pazar payı, Microsoft'u yeni hamleler yapmaya itiyor. WSJ'ye konuşan kaynaklar Microsoft'un Android'in farklı bir sürümü olan Cyanogen OS'u 70 milyon dolar ile destekleyeceğini söylüyor.

Microsoft'tan başka yatırımcılar da olabilir

Bu yatırım gerçekleşirse Microsoft azınlık hissedarı olurken, Cyanogen de 'yüksek' yüz milyon dolarlar seviyesinden değerlenmiş olacak. Microsoft dışında stratejik yatırımcıların Cyanogen'e yatırım yapması da mümkün ama bu konuda net bir açıklama yok.

Cyanogen os 2 Düşmanımın düşmanı dostumdur

Microsoft'un nihai amacı Windows Phone'un pazar payını yükseltmek ama Google kontrolündeki Android'in pazar payını geriletmek de bu amaca dönük bir eylem. Cyanogen ile de bu konuda uzlaşıyor. Yani 'düşmanımın düşmanı dostumdur' mantığıyla hareket ediyor.

Windows Phone'un yüzde 3 gibi düşük bir paya sahip olması Microsoft'un kaybedecek bir şeyi olmadığını gösteriyor. Microsoft'un zamanında açık kaynak tarafına yatırım yaptığını da düşünülürse bu yatırımın makul olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Cyanogen neler yapıyor?

Kısa bir özet geçecek olursak 80 kişilik bir şirket olan Cyanogen'in 9 bin kişilik bir gönüllü 'yazılımcı ordusu' da bulunuyor. 2012 yılında Github'da yazılımcıların en çok desteklediği projelerden biri Cyanogen'di.

Şimdiye kadar 100 milyon dolar yatırım alan Cyanogen'in CEO'su Kirt McMaster, 50 milyondan fazla kişinin Cyanogen'in Android sürümünü kullandığını söylüyor. Cynogen'in yatırımcıları arasında Benchmark Capital, Redpoint Ventures, Andreessen Horowitz ve Çinli sosytal ağı devi Tencent de yer alıyor.

McMaster, Cyanogen OS ile Android'i Google'ın kontrolünden çıkarmak istediklerini açıkça söylüyor ki Android, Google tarafından satın almadan önce bağımsız bir açık kaynaklı bir projeydi.

Cihaz üreticileri için seçenekler artıyor

Ne kadar açık kaynak olduğu tartışmalı olan Android'in yeni mobil işletim sistemlerinden ne kadar çekindiği ise ayrı bir soru işareti. Zira Amazon'un Fire Phone'un satış rakamları oldukça düşük kalmıştı. Cyanogen ise bu durumu umursamıyor ve cihaz üreticileriyle anlaşmalar yaparak hızlı bir büyüme yakalamak istiyor. Diğer yandan Jolla, Firefox OS, OnePlus, Tizen de aynı stratejiyle ilerliyor.

Google, açık kaynaklı Android ile mobil dünyayı Apple'ın tekelline bırakmadı ama Android'in farklı yorumlarla Google'ı kontrolünden çıkıp çıkmayacağını henüz bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey teknoloji dünyasının her şeye gebe olduğu...

Yorumlar (6)
 1. Sinan Sinan

  Böyle bir işletim sistemine acilen ihtiyaç duyuyorum. Birçok kullanıcının da bana katılacağını düşünüyorum.

  Google fazla büyüyor ve bu göz korkutuyor. Android üzerinde verdiğim izinleri her gözden geçirdiğimde Google'a tüm kişisele bilgilerimi alma, depolama ve paylaşma (bu konuda tartışmalar sürüyor, Wikileaks yazarlarının tüm eposta arşivlerini devlete aktardığını ancak iki sene sonra açıklaması tartışmayı alevlendiriyor) izni vermiş oluyorum. Bir makale okuyorum ve makalede Google'a verdiğim konum izinleri dolayısıyla tüm hareketimin kaydedildiği söyleniyor. Makaledeki linke tıklıyorum ve yazın yaptığım tüm geziler, otostop maceraları ve bulunduğum tüm lokasyonlar şak diye önüme geliyor. Ne kadar güzel değil mi? Kişisel arşivim için biçilmiş kaftan. Hatta harita üzeriden sanatsal çalışma bile yapılabilir. Harika! Ama her şey bu kadar şirin olmuyor güzel kardeşim. Durumun farkına vardığımda bütün hareket kapasitemin Google'ın bilgisi dahilinde olduğunu görüyorum. Bu korkunç. Devlet neden sürekli bireyleri izlemeye çalışıyor ki, ben anlamıyorum! Şirketler zaten bizi izliyor devlet baba, sen git şirketleri izle!

  Velhasıl, cebimde taşıdığım el kadar telefonun zihnimde büyüerek öcü halini almasını artık istemiyorum. Bilgisayarımda kullandığım Chrome ile telefonum arasındaki eşleme hayatımı kolaylaştırsa da bu kolaylığı kişisel bilgilerim, alışkanlıklarım, davranışlarım, tarama geçmişim, yürüme geçmişim, arabaya binme geçmişim, gezme geçmişim, elektronik mektuplaşma geçmişim vs karşılığında değişmek istemiyorum.

  Cyanogen de gitmiş "customize" üzerinden video yayımlamış. Neymiş efendim rengi, fontu filan seçebiliyormuşum. Çok da pipi. Böyle bir işletim sistemini öncelikle early adopterlar kullanır. "Samsung iyidir ya, olmazsa LG alırım. Aslında en iyisi iPhone." gibi ezberleri olmayan bireyler alır. Gizlilik, anonimlik, açık kaynak üzerinden bir pazarlama stratejisi Google öcüsünden sıtkı sıyrılan geek'leri kendine çeker. Sanki diğerlerinde istediğim temayı indiremiyormuşum gibi salak bir reklama ihtiyaç yok.

  Aman neyse. Benden bu kadar.

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Insanoglunun anlamadigi sey birey olarak bu hayatta cok az hatta yok derecede oneminin olmasi. Sizin yazin gittiginiz yerler, otostop cekmeniz, hatta emailden gonderdiginiz ask mesaji bile kimsenin umrunda degil. Googlein bile. Onemli olan sey bu bilgilerin kumelenmesi. Istatistik haline gelmesi. Devlet de Google da Apple da, milyar dolarlik degerlemesi olan her kurum bunu anladi. Bi biz anlamadik diyecegim, yurtdisinda da anlamayan cok. Bu konuyla ilgili gercekten birseyler ogrenmek ve ufkunuzu gelistirmek istiyorsaniz Foucaultnun adini hatirlayamadigim feodaliteden merkezi devlete gecisini anlatan kitap ve makalelerini okuyabilirsiniz. Google, Microsoft ve modern devlet ile baglantisini derinlemesine okumus olursunuz.

  2. Samet Samet

   Sinan, Cyanogen kullanmadın galiba. Tek bir vidyo ile değerlendirme yapma, ayrıca vidyo sadece kendilerinin geliştirdikleri tema kısmını tanıtıyor. Mesela Cyanogen'de her program için ayrı ayrı erişim izni ayarları yapabiliyorsun. Mesela a programı rehberimi okumasın, konumumu göremesin gibi. Bu sayede Google Play'de izin vermiş olsan da, kendin yine elle o izni alabilirsin.

   1. Tahir Ağaoğlu Tahir Ağaoğlu

    Bu özellikler iOS de bildiğim bileli var zaten. Her uygulama için izinleri ayrı ayrı yönetiyorsun.

   2. IOS ta tüm programların tüm izinlerini tek tek yapabiliyorsun. Senden izinsiz hiçbirşey yapamıyor. 10-12 yaş gurubu veletlerin IOS tü kaka yorumlarına bakarak daha ellerine bile almadıkları yada alamadıkları apple ı kötülemelerine bir anlam veremiyorum. Dünya üzerinde bulunan ve insanoğlu yapımı tüm şeylerde bir kusur vardır. IOS un da eksikleri elbette var fakat Android ile kıyaslandığında devasa farklar cıkıyor ortaya ki bunların başında güvenlik var. artık bankanın bile mobile düştüğünü düşüürsek büyük eksiklilk. ayrıca markadan markaya değişen stabilizasyon sorunundan dolayı 3-4 gb ram li cihazlarda bile klasik donma-kasma sorunu kaçınılmaz. 5s kullanıcısıyım note 3 ü satarak aldım. 1 gb ram bulunan cihazda şaşılacak derecede performans kalitesi var. 64 gb telefona tam 700 tane uygulama aynı anda yükledim. bir uygulama inceleyicisiyim. ve telefon banamısın demiyor. IOS un en büyük eksikliği bana göre kişileştirilememesi. Apple ın buna yaptıgı acıklama güvenlliği sağlamak olsa da bence biraz esnekleştirilmeye ihtiyacı var. yavaş yavaşta yaptıklarına inanıyorum. IOS 8 ile gelen widget desteği fena değil.

    1. Aynen katılıyorum.

     64GB iPhone 5S kullanıyorum. Sayısız app, foto, video vs.

     Evvelsi gün farkettim ki Safari'de 20 küsür sayfa açık ama gel gelelim en ufak kasma yok.

     Haftalardır uygulamaları kapatmamışım onlarca uygulama açık ama gel gelelim gram kasma yok.

     Ben iPhone'umun şarjını günde en az 2-3 kere bitirip dolduruyorum. Kullanım yoğunluğunu siz düşünün. 2K video kaydından tut, ftp sunucularıma dosya upload/download'a kadar tüm işlerimi bu ufacık cihazdan hallediyorum. iPhoneden önce Android kullanıcısıydım. iPad, sonra Macbook sonra iPhone aldım ve hayatım olumlu yönde değişti.

     Artık cihazlarım işlerimi hallediyor. Eskiden ben onların işlerini hallediyordum. Yedekle, formatla, temizle, ayıkla, tamir et, yeni hafıza kartı al, rehberim uçtu gitti, 1-2 hafta sonra geri geldi, bir çok site ve uygulama kasılmaktan kullanılamıyordu vs vs.

     iPhone'yi Macbook'a takıyorum şarj olsun diye kendini yedekliyor, iPhone gitmesi gereken dosya vs varsa onları transfer ediyor ve olay tamam. Arıza, problem zaten yok. İnsan bir telefondan daha ne ister?

     Herkesin kendi tarzı ve ihtiyacı vardır. Androidi övenlere lafım yok ama iphone/apple düşmanlığı yapanlara gülüp geçiyorum. Ölmeden herkes bu farkı görür elbette...