Microsoft HoloLens'e yakından bakış, hologram uygulamalar hayatımızı nasıl değiştirecek?
Teknoloji

Microsoft HoloLens'e yakından bakış, hologram uygulamalar hayatımızı nasıl değiştirecek?

Microsoft dün gerçekleştirdiği etkinliğinde Windows 10 ile ilgili pek çok detay verdi. Ancak Windows 10 ve Microsoft'un yeni nesil internet tarayıcısı kadar bir diğer önemli haber de Microsoft'un tanıttığı HoloLens oldu.

Microsoft'un Redmond'daki merkezinde basın mensuplarının deneme şansı bulduğu bu donanımı, hologram görüntü sağlayan, ufak bir kask görünümlü gözlük olarak tanımlayabiliriz. Şu anda üzerinden çalışılmaya devam eden HoloLens, hologram uygulamaların hayatımıza girmesine vesile olacak.

Microsoft bu hologram gözlük sayesinde ciddi atılım yapabilir çünkü böyle bir artırılmış gerçeklik ürünüyle HoloLens'in hayatımızı değiştirebilmesi mümkün. Microsoft, HoloLens'in kendisi için yazılımlar geliştmesinin yanında API'yı da üçüncü parti geliştiricilere açması halinde HoloLens dünyası katlanarak büyüyebilir ve pek çok uygulama karşımıza hologram destekli çıkabilir. Şimdilik bu hologramla yapılan Skype görüşmeleri, Microsoft'un demo videoları dışında kesin bir verimiz yok. Ancak vizyoner düşünürsek oyunlar, okuma uygulamaları, hava durumu uygulamları, bankacılık uygulamaları, görüntülü görüşme veya müzik dinleme uygulamaları, mesajlaşma programları derken işin sonu HoloLens'i gözümüzden çıkaramayacağımız bir dünyaya varabilir!

microsoft-hololens

Microsoft'un 29 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği Build konferansında, HoloLens ile ilgili geliştiricilere daha detaylı bilgi vermesi bekleniyor. Bizler de o tarihlerde, HoloLens'in yetenekleriyle ilgili daha teknik bilgiye sahip olmuş olacağız. Ancak o zamana kadar Microsoft'un etkinlikte gösterdiği videodaki detaylar, neyle karşılaşacağımızın sinyallerini büyük oranda veriyor. Microsoft'un daha önce Xbox için RoomAlive kod adıyla başka bir proje üstünde çalıştığını da hatırlatmamızda fayda olduğunu düşünüyorum, HoloLens'in bu ürünün evrilmiş hali olduğunu sanırım söylememiz yanlış olmaz.

Şu anda fiyatı, çıkış tarihi, ilk çıkacak uygulamalar hakkında kesin bir bilgi yok. Zaten HoloLens'in fonksiyonelite olarak çalışmasına rağmen ürünün son haline gelmediği de dile getiriliyor. Ancak ürünün Windows 10 ile birlikte bu yılın sonunda piyasada olması bekleniyor. Microsoft'un HoloLens ile ilgili yayınladığı videoyu hemen aşağıdan izleyebilir ve HoloLens'in yeteneklerine daha yakından göz atabilirsiniz.

Yorumlar (17)
 1. Barış Özhan Barış Özhan

  gözlüklü hologram :) benim bildiğim hologram çıplak gözle görülebilir bir teknolojidir.

  1. Mahrem diye bişey duydun mu sen hayatında ? :)

 2. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Benim motorsikletin kaskı bundan iyidir :) Kim takar bu koca şeyi kafasına günlük hayatta.

  1. Uğur Uysal Uğur Uysal

   PC ilk bulunduğunda da aynı şey söylemiş biri, kim sokar bunu evine diye ???

 3. Uuluc Uuluc

  biz böyle yorumlarla yerimizde saymaya daha çok devam ederiz.

  1. Stevejobs Stevejobs

   Lafı ağzımdan aldın kardeşim. Bravo.

 4. Herobrine Herobrine

  çok güzel gerçekçi ama biraz büyük gibi geldi geliştirirler heralde :) Google Glass bence daha iyi tavsiye ederim yakında piyasaya çıkcak.

  1. Farkındaysanız bu bir bilgisaar ve oyun konsolu tarzı birşey. Yani sokakta kullanılmak için tasarlanmamış. Evdeki ve ofisteki kişisel bilgisayarın gibi. Google Glass ise akıllı telefon gibi. Daha çok mesajlar ve arama yapmak için kullanılıyor. Yni google Glass ile hololens i karşılaştırmak çok yanlış olur. Üstelik böyle güçteki bir şey için boyut "Günümüz şartlarında" gayet normal.

  2. google class dan daha iyi , 3d studio max vs ... modelleme gibi tasarımlara destek sağlıyor ama google glass ın kullanım alanı daha dar ve daha geliştirlmesi lazım

 5. Erencan Özkan Erencan Özkan

  Almaya parası yetmeyecekler hemen ezmiş.

 6. Veyselkeles Veyselkeles

  bir on sene sonra bu gözlüklerle dalga geçmeye başlarız ya da başlanır. altı üstü hologram için kocaman gözlükler takıyorlarmış ya derler çocuklarımız :)

 7. Mehmetcan Türkyılmaz Mehmetcan Türkyılmaz

  bence alına bilir kötülemeye hiç gerek yok ben bir oyun tutkunu olarak bu gözlükle oynamayı tercih ediyorum

 8. Bi Çabucak Piyasaya Çıksada Alabilsek Demiyecem Çünkü Alamayız Ama Yakından Görmek İsterim Yani :))

 9. bence bu cihazla süper oyunlar oynanır bu cihazın gideceği son nokta oyundur ahada buraya yazıyorum......

 10. Ergün Ergün

  burada daha pamuk içine fasulye bile ekmemiş arkadaşların yorum yapması ne kadar komik. 800 tl ye çalışıp 2500 tl telefon alan beyinler ancak bu şekilde konuşurlar....

 11. Hololens'in programlama dili ne ?

  1. Arkadaşlar , bu gözlük tasarımcılar için hayat kurtarıcı olacak ,modelleme iç mimari tasarımda işimizi oldukça kolaylaştırcak , sadece oyun olarak düşünülmesin ticari anlamda da birçok sektörde muhteşem faydaları olacağını düşünüyorum ,düşününsene temsili müşterinin odasına tasarladıgınız yemek odası takımını 3d olarak koyup sanki içinde gibi görüp + ve - leri orada değerlendiriyorsunuz bence bu çok rahatlık sağlayacak