Uber'e 1,6 milyar dolarlık yeni finansman
Mobil

Uber'e 1,6 milyar dolarlık yeni finansman

Uber'in milyar dolarlık finansman turlarına bir yenisi daha eklendi. Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, başından beri arkasında olan Goldman Sachs aracılığıyla bu kez 1,6 milyar dolar tutarında 'dönüştürülebilir borç' şeklinde finansman turuna imza attı.

Henüz şartları belli olmasa da hisse devrine dönüşmesi büyük ihtimal olan finansman, Uber'in tam güç ilerlediği uluslararası genişlemesini desteklemek ve güvenlik gibi konularda hizmetin geliştirme amacını taşıyor. Anlaşmanın koşulları Uber'in halka arzını da içeriyor ki bu Uber'in bu yıl içinde halka açılacağı beklentisini de güçlendiriyor.

Habere göre, geçtiğimiz Aralık ayında 1,2 milyar dolar yatırım alan ve bunun ardından 600 milyon dolarlık yeni bir yatırım alacağı söylenen Uber, bu tur için de görüşmeleri sürdürüyor.

Bu son finansman turuyla ilgili taraflardan henüz bir açıklama gelmedi ancak Business Insider, Goldman Sachs tarafındaki kaynaklarının yatırımı doğruladığını paylaştı.

Yorumlar (4)
 1. Selami Çalışkan Selami Çalışkan

  Bu kadar yatırım, bu kadar kaynak? Şirket halka arz edilmeden şişirilmesi için mi yoksa gerçek bir gereklilik mi?

  Bu adamlar ne vaadediyorlarda yatırımcılar bu kadar hevesli hareket ediyor çok merak ediyorum.

 2. Ozgur Ozgur

  Aynen Selami'ye bende katılıyorum. Tr'de kullanan çok duymadım görmedim başka ülkeler nasıl bilmiyor ama nedir arkadaş bu işin sırrı? bir türlü çözemedim, bilen varsa dinlerim ..

  1. Hasan Hasan

   Bir girişimci olarak, UBER'in milyar dolarlık yatırım haberlerini ben de pek zevk alarak okumuyorum.

   Birçok girişim ölüm vadisinden kurtulmak için küçük yatırımlara bile ulaşamazken, Bir çok ülkede ya da eyalette yasaklanan bir girişimin milyarlarca dolar yatırım almasına elbette şaşıyorum fakat atladığımız nokta şu; Uber ve benzeri girişimlerin elde edeceği işletme karından ziyade, girişimin değerlemesinin yükselmesinden para kazanıyor yatırımcılar. İşin sırrı bu Özgür.

   Yatırımcılar, kendi hesaplarına göre "zirve" ye ulaştıklarında hisselerini ilk fırsatta satarak para kazanacaklardır.

 3. Tamer Tamer

  Amerikada kullanım oranını bilseniz böyle demezdiniz :) Taksiden daha çok uber kullanıyorlar..